Romaniperheen pää istutti meidän sydänmaan koltiaisten päihin sanaparin > ei huoli
Vastaukset 4
- arimäki
Tuossa mainitsit nuo romanit. Heillä erilaisia kulttuuritapoja. Oli talvikeli. Romaniseurueen auto oli pysähtynyt liukkaalla kelillä.
Mies oli ratissa ja kaksi naista työnsi autoa. Halusin auttaa miestä mäessä. Menin työntämään autoa naisten avuksi.
Mies hyppäsi ratista ja käski minun häipyä. Heidän tapakulttuurinsa mukaan valkoinen ei saa auttaa tällaisessa asiassa.
Varmaankin kilautetaan heimoveljelle avuntarpeesta. Heille kai tavallista, minua ihmetytti. - ti.8.4
Tänään on romanien kansallispäivä. Kuulin äsken radiosta. Onko kansallinen vai EU-aluetta koskeva. Heillä ei omaa valtiota eikä lippua.
Romaneja EU alueella yhteensä monia miljoonia. Hyvin syrjitty kansanryhmä. Mikään valtio ei hoida romanivähemmistöään tietääkseni Suomen tavoin.
Saamelaisilla on myös vastaava päivä 6.2, mutta myös oma värikäs lippu. Kalottialueella saamelaisia löytyy neljästä eri valtiosta. - Ramoona*
Silmäilin hiukan tietoa tästä Suomen kalenterissa ensimmäistä kertaa olevasta kansainvälisestä romanipäivästä, jota vietetään eri puolilla Eurooppaa. Liputuspäivä tämä ei ainakaan Suomessa ole, mutta näyttää romaneilla olevan kansainvälinen lippu.
http://www.suomenromaniyhdistys.fi/index.html
Suomi on tosiaankin saanut kiitosta romaniväestön asioiden hoidosta, äskettäin luin esimerkiksi, että suurin osa romanilapsista käy esikoulun nykyisin. Elämäntapa ei ole enää liikkuva, joten lasten peruskoulutus muutenkin onnistuu. Romanit käyvät samoja kouluja ja asuvat samoilla aluiella kuin valtaväestö, heillä on samat velvollisuuden ja oikeudet. Romanikielen säilyttämistä valtio tukee, mutta käsittääkseni se ei ole kovin vahvoilla ainakaan nuorison keskuudessa.
Työllistyminen ei taida olla vielä valtaväestön luokkaa.
Upeat tangolaulajat ovat tuoneet heitä valtaväestölle tutuiksi mitä myönteisimmässä mielessä.
Tunnen erään romaniperheen henkilökohtaisesti, ja minua hymyilytti lämpimästi, kun siellä tyttövauva äskettäin nimettiin Ramonaksi. - pyramidi ek.
Oli minullakin muutamia romaniystäviä siellä entisessä asuinpaikassani. Kyläiltiinkin muutaman kerran, lauleltiin, he omiaan ja minä omiani. Tykkäsivät kovasti siitä Domino, Domino, le printemps chant à moi Dominique....ja Zigeuner, du hast mein Herz gestohlen mit deiner Geige und mit deinem Gesang. ( Mustalainen, olet vienyt sydämeni viulullasi ja laulullasi)
Pitää taas kertoo se mustalaispikkupoikien kommentti, kun tulin kaupungin vuokraviljelypalstaltani. Näytin koristani, että olin käynyt porkkanoita ja sipuleita hakemassa sieltä palstalta, ni pojat: " Ai, mist sie varastit? "
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll16881Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518