Suomennoksen takaa siis löytyy elokuva alkuperäisnimellään, Eternal Sunshine of the Spotless Mind.
Vuonna 2004 valmistuneen leffan käsikirjoituksesta on vastannut siis Charlie Kaufmann (esim. Being John Malkovich, Adaptation), ja sen kyllä huomaakin. En ole miehen tuotoksia nähnyt kuin muutaman ja täytyy sanoa että omalaatuista ja mielenkiintoista materiaalia ne ovat olleet.
Tahraton Mieli kertoo tarinan Joel Barish-nimisestä miehestä (Jim Carrey, taas loistavassa vakavammassaan roolissa) joka tutustuu ja rakastuu Clementine-nimiseen naiseen (Kate Winslet). Myöhemmin tapahtuu kuitenkin välien rikkoutuminen, ja lääkkeeksi tähän valitaan hyvin erikoislaatuinen ratkaisu. Clementine nimittäin käy pyyhkimässä muistonsa Joelista, erään Lacuna-nimisen yrityksen ihmeellisellä tekniikalla. Saatuaan tämän selville, murtunut Joel haluaa tehdä itselleen saman, nimittäin käydä pyyhkiyttämässä muistinsa kokonaan kaikesta joka viittaa Clementineen.
Mutta, Joel ei olekaan sisimmissään niin halukas unohtamaan naista. Alkaa kiivas taistelu sisällä miehen mielessä, kun hän yrittää jättää jotain muistoja itselleen. Taustalla oikeassa maailmassa puolestaan eräs Lacunan työntekijä, vittumainen Patrick (Elijah Wood) yrittää vokotella Clementineä itselleen.
Leffan toteutus on loistava, se on mainiosti onnistunut kuvaamaan muistojen sekavat mielikuvat ja unohtamisen. Elokuvan näyttelijätyö on ensiluokkaista, soundtrack kulkee kuin hirvi ja kaikki muukin tepsi ainakin allekirjoittaneeseen. Erityisen hyvä ja tarpeeksi valtavirrasta poikkeava elokuva, joka ehkä juuri yleisen sekavuuden takia kärsii ainoan miinuksensa näin ensikatsomalta.
**** / *****
Tahraton Mieli - arvostelu
3
844
Vastaukset
Way to go. Innostuisin enempi jos olisin leffan nähnyt.
- HattuPoika
Tahraton mieli on aivan loistava elokuva, mutta ei sovi unohtaa Being John Malkovich ja , Adaptation ne ovat loistavia leffoja myös. Jim ja Kate pystyivät todistamaan, että he ovat hyviä näyttelijöitä. Käsikirjoitus oli avain mahtava ja elokuvan ohjaus toimi täydellisesti. Elokuvassa ei ollut yhtään epäselvyyksiä ja palaset loksahtivat paikalleen loppua kohdin( vaatii keskittymistä). Suosittelen elokuvaa kaikille, jotka haluaa vähän aivojumppaa elokuvan aikana. Ei yhtään epäselvä ja pystyt nauttimaan taas rakkaudesta
tähdet 5/5… - Keso
Ehdottomasti tämän vuoden paras elokuva!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857