Elikkäs, kohta olisi kääpiöpartis vuoden ikäinen ( itselläni on ollut nyt melkein puoli vuotta ). Poika ( olettaisin näin ) on syönyt mukavasti jauhomatoja, olisi mukava välillä antaa muutakin ötöä mutta mietin vain karkaavatko ne miten herkästi?
Kuitenkin, pääasiaan. Tai itse asiassa kahteen. Lisko on välillä kovin apaattinen, menee vain piiloon karahkan alle ja löllöttelee siellä. Tiedän etteivät ainakaan parta-agamat paljoa edes liikuskele, mutta joskus saattaa päivänkin löhöttää piilossa. Toisaalta taas silloin tällöin viilettää ympäri terraa ja seisoskelee lämpölampun alla.
Toinen on kun ei pojalle maistu kun salaatinlehdet, ei kyllä syö kunnolla niitäkään. Omenaa syö harvoin, porkkanaakin on tarjottu mutta ei sitä kelpuuta ollenkaan. Ja nythän sitä kasvista pitäisi lisätä ja ötököitä vähentää. Mutta kun ei tuo syö kunnolla muuta kun matoja! Kalkkia tarjoan joka toisen ötökän kanssa ja pieni kippokin löytyy itse terrasta, vettä tarjottelen joka päivä( ei juo välttämättä), astia terrassa (ei juo paljoa). kaikki valot toimii, UV valoa laskin alemmas sillä aiemmin oli hieman liian korkealla. ( eläinliikkeessä vielä sanoivat että kyseisen valon pitäisi toimia hyvin. ) Lämmintä terrassa lämpimällä puolella lähemmäs 40, vähän alle. Kylmällä taas 28. Lisko ulostaa melkein joka päivä, max. 1 päivä välissä jos joskus on.
Näihin kysymyksiin jos saisi selvyyksiä!
Kääpiöparta-agamasta!
Ozzie12
0
74
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204