"Kaupunki turmeli Kuopion "Havis Amandan"
Kuopion taidemuseon museomestari Juhani Toivanen järkyttyi, kun hän tänään lähti noutamaan hartaasti Kuopion torille takaisin odotettua Veljmies-patsasta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014040818196288_uu.shtml
Kuopion taidemuseon museomestari Juhani Toivanen järkyttyi, kun hän tänään lähti noutamaan hartaasti Kuopion torille takaisin odotettua Veljmies-patsasta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014040818196288_uu.shtml
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei kun kullipäälle kortsu ja veljmies hallin kulmille pasiin !
Aika nolo tempaus, mutta kyllähän tuo reagointi vaikuttaa aika yliampuvalta :)
Korvataan Veljmies-patsas Marco Hietalan patsaalla:
"Kuopio muistaa Kuorosota-ohjelmasta koko kansan tietoisuuteen noussutta heavymuusikkoa Marco Hietalaa patsaalla. Kuvanveistäjä Manu Orimattilan muotoilema Hevipoika-patsas nousee tänään Veljmiehen paikalle Kuopion torilla Kauppahallin päädyssä."
http://www.savonsanomat.fi/savo/marco-hietala-saa-patsaan/1012620
Entisen apulaiskaupunginjohtaja Viitalan hyvä idea oli muistolaatat. Niitä on Helsingin jälkeen maamme kaupungeista eniten Kuopiossa. Edullinen tapa muistaa merkkihenkilöitä. Kuopiossa on keskisuurena kaupunkina vaikuttanut kuitenkin useita tunnettuja nimiä - eri asia joku Juankoski (Juicen patsas) tai Hamina (Pelle Miljoonalle puuhataan patsasta), joissa ei montaa julkkista ole vaikuttanut. Kyllä Marco on muistolaatan ansainnut!
Marco Hietalainen ?
pora lipesj kakskymmentä kertoo patsaaseen.
Piällysmiehet suhmuroivat.. Hyvä Kuopio!
Aika osuva on tuo vitsi mikä voitti vitsikilpailun. Tosin pitkä, mutta niin totta suhmuroinnin ja politikoinnin puolelta. Ei voi kun taputtaa:)) Lukekaa, laittaa ajattelemaan miten suomessa pyritään hoitamaan ja korjaamaan asioita ja mitä siitä seuraa, vitsin muodossa:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288675118502.html?pos=ok-nln
Vai ei oo kaupungin työntekijät oma-aloitteisia!?!
Oliko tämä E. Oinosen diplomityö!?!
Tämä "tuhoamimem" on joka tapauksessa kaupungin tilaama työ josta nämä toiset eivät muka mitään tienneet !!
No kaupunkilaiset tämänkin sirkuksen maksavat !!
Kukapa muu tämänkin sotkun maksaa kuin kaupunkilaiset!?!
Taitaa olla se viimeinenkin järki lähtenyt "torisuunnittelu/valaistus/maisemointi"-kuppikunnalta, järkyttävät nuo patsaan rautatapit, no huh huh!!! Vai että vielä joku valosuunnittelija mukana tässä!! Apuva.
Tappi suunnitelman ISÄLLE Otsalappu kaupungilla liikkuessa.
Kuinka voi kaupungilla olla näin typerä virassa joka tuhoaa historiallisen monumentin ?
Suunitelman isien nimet esiin.
Mehän tämänkin hölmöilyn maksamme.
oikein olisi että maksumiehiksi laitettaisiin patsaan tuhoajat, eli suunnitelman isät.
Samalla tyylillä mennään edelleen siis toriremontin kanssa. Valmistahan piti olla joskus 2012, tänä kesänä lähtee viides kesä käyntiin ja ravintoloitsijat kärsineet melusta ja liikennejärjestelyistä monta kesää. Tämä kesä on paras, kun Puijonkatu pistetään kiinni :)
Kuntavaalit voisi tulla aikaisemmin kuin 2016 :(
Joko se juhani toivanen on hakeutunut järkytyksestä sairauslomalle ?
Joutaisi tosiaan nimet laittaa julki ketkä ovat vastuussa tästä. Siis nimenomaan vastuussa olevat eli ne jotka ovat tämän toimeksiannon antaneet ja tämän idean takana. Poraaja on varmaan tehnyt niinkuin käsketäänkin.
Kesäpoika tai velvoitetyöllistetty, kumpikaan ei enää talossa - veikkaisin !
Ihan hyvät oli tapit, olisivat vaan antaneet olla. Onneksi ei oma kunta ole liittynyt Kuopioon vielä, ei tarvitse maksaa moista hölmöilyä. Museoihmiset olivat nähneet tämänkin suunnitelman ja voi mikä järkytys oli kun moinen "vandalismi" oli tehty :D
Tunaroijina tässä tapauksessa ovat olleet SIILINJÄRVELÄINEN suunnittelija ja SIILINJÄRVELÄINEN metallipaja sekä KARTTULALAINEN tilaaja. Ottakaa asioista selvää ennen kuin mussutatte joutavia. SIILINJÄRVELÄISET ei vaan osaa tehdä mitään kunnolla paitsi velkaantua....
Päätöksen noista tapeista on tehnyt ja tilauksen metallipajalta tehnyt KUOPION kaupungin viranhaltija tai viranhaltijat. Turha tästä on syyttää ketään muita.
Siilinjärveläiset ei vaan osaa tehdä muuta kuin helevetin rumaa, näkeehän sen siilinjärvellä jokainen. Hyi helevetti, että on ruma kylä.
No onpa hyvä kun löydettiin syylliset ympäröivästä maakunnasta. Tyypillistä kuopiolaista selittelyä..
Tuskin missään muussa kaupungissa kuin Kuopiossa saadaan näin loistavia ideoita. Vähän sama jos Helsingissä saataisiin yhtäkkiä idean kiinnittää marsalkka Mannerheimin ratsastajapatsaaseen diskovalot..
Arvauksia alkuperäiskuntoon saattamiseksi ?
Oma veikkaus 18000€
Kaikki mihin valtio tai kunnat koskevatkin, tuhoutuu ja menee pilalle.
Amerikassa on sanonta että juoskaa ja lujaa jos valtio yrittää tulla "auttamaan".
Eto mekkala muutamasta ruuvin reiästä. Vaikka reikä onkin reunojensa
armoilla niin muu osahan on siitä pelkkää ilmaa.
Vähissä on valittamisen aiheet kun täytyy turvautua tällaiseen.
Asiaa olisi jos turhaan rakennetut "KAUPALLISUUDEN TEMPPELIT" ainakin
osittain hävitettäisiin ja uusien rakentaminen lyötäisiin jäihin.
Voisi ainakin jo tehdyistä virheistä ottaa opikseen.
Ensimmäisenä voitaisiin hävittää paholaisen temppelit nimeltä pankki ja eduskuntatalo.
Onko tuolla väliä ,lopputili tilaajalle ja nähtäisiin onko kyse suojatyöpaikasta..
toisaalta mitään paskamerkitystä ,uusi kuparipanta ja homma rokkaa ,ei tässä tarvii patsasta uudelleen tehdä..