koulus ei ymmärretä.

ziip

onko kellään samanlaisia kokemuksia kun koulussa ei ymmärretä että on paniikkihäiriö että ei ede voi lukea tunnilla ääneen mitään pitkää juttua ku oireet jo iskee..ne iskee jo siinä vaiheessa että pitäisi jotain lukea. mulla on lääkärin antama vapautus mutta silti täytyy aina edes yrittää.eikö ne tajuu että ei se yrittämällä parane jos on paniikkihäiriö niin sitte on.en mä vapaaehtosesti halua niitä kohtauksia kun tiedän että tollasis tilanteis ne tulee aina. onko paniikkihäiriöisellä edes oikeus opiskella jos ei kykene esiintymään???onko olemassa jotain mukautettua juttua? onko kellään samanlaista? mulla on lääkityskin mutta menee aikaa että se alkaa jotain vaikuttaa.on alkanu niin masentaankin kun tuntuu ettei musta voi ikinä tulla mitään kun en voi esiintyä.kirjotelkaa..

6

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jännittäjä

      Olin koulussa kauhea pelkään lukemista ja esiintymistä.Nyt olen jo 49v.ja sinun juttusi auttoi minua ymmärtämään että se oli paniikkia jo silloin.Ei siihen aikaan osannut etes apua pyytää eikä lääkkeitä tarjolla.Aikuisena olen saanut apua luontaisl.Epa rasvahappo ja Bio carsoni yhdessä auttaa.Minkä ikäinen olet?Toivon että saat apua ja jaksat käydä koulua.Mun lapset ei onneksi ole perinyt tätä juttua.Rohkeasti kun uskaltaa hyväksyä asian itselle ja kertoa muillekin niin se helpottaa.TSEMPPIÄ ja kirjoittele lisää.

    • tellukka

      sun pitäIS puhua opettajan kanssa että voisitkos mennä vaikka pien ryhmään tai että opettaja lukee sun esitelmät... mulle ainakin tehään niin että jos en pysty lukemaan niin opettaja silloin lukee mun puolesta, mut meijän luokkalaiset ei ymmärrä sitä. vaikka he tietävät syyn ja ovat jo sentäs ammattikoulussa. jos opettajas ei suostuu siihen puhu koulun rehtorin kaa. jos molemmat ovat yhtä kusipäitä niin sano se vanhemmiles ja ne soittaa varmasti kouluun. tiiän että et haluais saada kohtauksia, mutt sehän tulee usesti pelosta. yritä voittaa pelkosi. mieti mitä sua siinä pelottaa ja sano itteles ettei sua pelota. vaikei se onnistu ensimäisellä kerralla se voi onnistua toisella tai kymmenellä kerralla. PYSTYT SIIHEN...

    • Ymmärrät varmaan et tosi vaikea tilanne toi paniikkihäiriö on opettajallekkin, se ei oikein tiedä miten kanssasi "toimia". Jos ne antaa sulle vapautuksen kaikesta ei se ole enää koulunkäyntiä ja muut alkaa ihmetellä ja kiusata sinua jos et osallistu esitelmiin ja lukemiseen.

      Koitappa saada lääkäriltä sellasta lääkettä kun propral, sitä otat ennen tuntia jollon tiedät et sun pitää lukea tai esittää joku juttu. Se auttaa fyysisiin paniikkioireisiin.

      On se hankalaa tuon paniikin kanssa etenkin ylä- ja alaasteella, kun sieltä pääset jos olet siellä vielä sitten helpottaa. On vapaanpaa yleensä.

      Koita jaksella, voit kirjotella mulle jos haluat. [email protected]

    • Minttu

      Varmasti hyvin ikävää, jos koulussa ei ymmärretä, ja koulunkäynnistä tulee vaikeaa.

      Itselläni on sosiaalisten tilanteiden pelko. Meidän koulussa onneksi suhtaudutaan hyvin, olen esim. saanut tehdä kirjallisena esitelmät jne. Ei meillä ainakaan kukaan ole suoraan tullut ihmettelemään tästä mitään tai sanonut mitään, jos en esim. ole pitänyt esitelmää.
      Ja tiedän yhden, joka sai liikuntatunneilla sanoa opettajalle, jos ei pysty osallistua esim. ryhmäpeliin, niin hän sai mennä esim. kävelemään.

      Mielestäni jokaisella pitäisi olla oikeus käydä koulua niin, että ei tarvitse pelätä koko ajan, eli saada vapautus sellaisesta asiasta, jonka takia saa paniikkikpohtauksen tai pelkää hirveästi.

    • ratkaisu

      Hei,
      Oletko koskaan kokeillut ottaa mitään bentsoa Propral ennen hetkeä, kun joudut esiintymään tms.

      • ovat vastaus

        kaikkeen.
        Suosittelen että yrität ratkaista ongelman jollain muulla keinolla kuin lääkkeillä.

        Olen vvarma kun oikein yrität niin viimein tuo vaiva vaan unohtuu.
        Itse olen tuon lääketouhun jo läpi käynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6057
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3566
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2721
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2199
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2165
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1679
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1272
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1236
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      26
      1127
    Aihe