Suomalaisuuden liiton nykytoiminta

Suomalaisuuden liitto teki aikanaan arvokastakin työtä, mutta sen taannuttua persujen etäispesäkkeeksi ei enää voi odottaa kuin tällaista.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014040818197453_uu.shtml
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jotkut osaavat rakentaa ns. aasinsiltoja! Sinä et, koska olet itse aasi!;)

Äänestä

SuoLi menetti kaiken uskottavuutensa Hammaslääketieteen dosentti Heikki Talan puheenjohtajakaudella.

Äänestä
  • >SuoLi menetti kaiken uskottavuutensa Hammaslääketieteen dosentti Heikki Talan puheenjohtajakaudella.

    Niin menetti, mutta ainoastaa epäisänmaallisten luusereiden silmissä!

    Isänmaalliset ihmiset kannattavat Suomalaisuuden Liittoa ihan riippumatta siitä mitä puolueita sielä on vaikuttamassa, sillä toimintaperiaatteet ja arvot ovat edeleen niin kuin ne on alunperinkin kirjattu. Päätarkoitus on nimenomaan puhaltaa yhteen hiileen Suomi nimisen OY:n puolesta, mikä on tietysti vihervasureille vieras ajatus.

    Äänestä

Ilman muuta hyvin luettavaa tekstiä
SUOMALAISUUDEN JA RUOTSALAISUUDEN VAIKEASTA SUHTEESTA

Lataa maksutta
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/Lehdet/Itamaasta_itsenaisyyteen.pdf

Lisää materiaalia
https://plus.google.com/s/Heikki Tala?banner=pwa



http://www.goodreads.com/book/show/18370411-it-maasta-itsen-isyyteen-suomalaisuuden-ja-ruotsalaisuuden-vaikea-suhd
Itämaasta itsenäisyyteen – Suomalaisuuden ja ruotsalaisuuden vaikea suhde

by Erkki Pihkala (Editor), Heikki Tala (Editor), Jaakko Ojanne (Editor), Kari Hautanen (Editor), Antti Huhtala (Editor)

0.0 of 5 stars 0.00 · rating details · 0 ratings · 0 reviews

Kirja etsii vastauksia moniin kiusallisiin, kiellettyihin ja jopa tarkoituksellisesti vaiettuihin asioihin suomalaisten historiassa. Kirjoittajat osoittavat tutkimuksiin ja muihin luotettaviin lähteisiin perustuen muun muassa, että mielikuva ruusuisesta Ruotsin vallan ajasta on pitkälti myytti. Suomen kehittäminen oli tavallisesti toissijaista emämaan kehittämisen rinnalla, ja muun muassa Ruotsin suurvaltasodat vaativat Suomelta suhteettomia uhrauksia. Ruotsin vallan ajan jälkeen kehitys Suomessa oli huomattavasti nopeampaa kuin se aiemmin oli ollut.

Kirja selvittelee myös kieliriidan pitkää historiaa, jonka ikävin luku oli erilaisten rotuteorioiden levittäminen Suomeenkin, ja niiden liittäminen kielikysymyksen osaksi. Kirjan pamflettimaisessa loppuosassa käsitellään tämän päivän kiisteltyä kielipolitiikkaa.

Huomiota kiinnitetään myös suomalaisten kielioloihin Ruotissa, joka Suomesta poikkeavasti on virallisesti yksikielinen maa, ja jossa suomea puhuvien kieliolosuhteet ovat olleet hyvin erilaiset verrattuna Suomen ruotsenkielisiin.(less)


ebook, 127 pages

Published 2010 by Suomalaisuuden liitto ry


http://www.goodreads.com/book/show/21473152-kaksikielisess-suomessa-tuulee

Kaksikielisessä Suomessa tuulee

by Heikki Tala, Richard Järnefelt, Marja Leena Lempinen

Kolme kirjoittajaa kertoo Suomen kummallisesta kielipolitiikasta, naurettavasta ja vihastuttavasta kaksikielisyydestä sekä koko kansan pakkoruotsista.


Paperback, 172 pages

Published October 4th 2011 by Books on Demand

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siantuntia kirjoitti:

Suomalaisuuden liitto teki aikanaan arvokastakin työtä, mutta sen taannuttua persujen etäispesäkkeeksi ei enää voi odottaa kuin tällaista.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014040818197453_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu