Mercury OptiMax ELPT käyntiääni

Hulluilla päivillä on Bella 530 excel vene, muuten kiinnostava paketti mutta siinä onkin 2 tahtikone, onko kellään kokemusta Mercury OptiMax ELPT koneesta 75-115hp teholuokissa , lähinnä sen käyntiääni, onko häiritsevä?
9575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ole häiritsevät äänet yleensä amerikkalaisissa koneissa.

Äänestä

...kaverin veneestä 5.7m, jossa on moinen 115 Optimax. Itsellä samankokoisessa veneessä 80 hv Yamahan nelari.

Onhan tuon käynti vähän sellaista 'roheempaa', mutta vastaavasti vene lähtee kyllä kuin kuppa Töölöstä :). Matkanopeuksilla ei dramaattista eroa äänitasoissa, hiukan kuitenkin äänekkäämpi.

Äänestä

Db:t on nelareissa samaa tasoa sävy vain on erilainen ja itseasiassa moni tykkää enemmän kaksitahtisen rouheammasta käyntiäänestä.

Äänestä

90hp:sta on tyhjäkäynnillä yllättävän hiljainen 3 pyttyseksi 2t koneeksi. Kahvasta kun antaa käskyjä, niin johan röhähtää. mutta samalla myös tapahtuu.
Vanha sanonta ei savua ilman tulta pitänee paikkansa. Optimaxissa ei tehoa ilman ääntä. 700-4000rpm kulutus / desibelit kohdallaan 4000 rpm ylöspäin kulutus, ääni ja vauhti onkin sitten jokaisen itse tulkittava mikä on häiritsevää.

Äänestä

Kulutus käy kukkaroon ja ääni korviin, liikun paljon vesillä, kun päivän kuuntelee pärinää, illalla on lompsa tyhjä, ei hyvä.
Mut meikä uistelee pienellä 4 tahtisella 0, 2 l. Tunnissa lepotuolissa hörppii kahvia ja kuuntelee hyvää musiikkia maisemia katellen eikä ole kiire.

Äänestä

HOXHOX!Taas yritetään myydä romua tarjouksessa.ruma ja epäluotettava romu.
Käyntiääni kun sepelimyllyllä.Käryttää 2t hajua.HOXHOX ja kauppaan ostamaan 4t

Äänestä

Lue uusin Kippari lehti, siinä kehutaan kestotestin päätteeksi optimaxia! Oli kaiken lisäksi ollut todella taloudellinen!!

Äänestä
  • Eihän tällä sivustolla pitänyt jonkun mielestä keskustella perämoottoreista ollenkaan ??

    Äänestä

  • äimänä ??? kirjoitti:

    Eihän tällä sivustolla pitänyt jonkun mielestä keskustella perämoottoreista ollenkaan ??

    Moottori se on perämoottorikin ja nyt oli kyse venepaketista moottoreineen eikä pelkästä perämoottorista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fugit185 kirjoitti:

Hulluilla päivillä on Bella 530 excel vene, muuten kiinnostava paketti mutta siinä onkin 2 tahtikone, onko kellään kokemusta Mercury OptiMax ELPT koneesta 75-115hp teholuokissa , lähinnä sen käyntiääni, onko häiritsevä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu