Ovatko syväpuhdistavat tuotteet huonoja iholle

lintupuussa

Varsinkin ne jotka sisältävät alkoholia ym. ihoa ärsyttäviä aineita joita melkein kaikki syväpuhdistavat tuotteet sisältääkin. Onko edes olemassa syväpuhdistavia tuotteita joissa ei olisi mitään sellaisia aineita vai onko se alkoholi ym. juuri se syväpuhdistava ja tärkein ainesosa?

Ihotyyppini on yleensä tietääkseni normaali ja käytän hellävaraisia tuotteita kuten Erisan tai Simple joilla puhdistan pääosin iltaisin mutta viimeaikoina myös aamuisin kun iho on tuntunut niin likaiselta. Mutta kun ilmat lämpenevät niin ihoni on rasvaisuuteen taipuvainen ja se taas aiheuttaa finnejä joita haluaisin ehkäistä.
Tietääkseni rasvaisuuteen taipuvaiselle iholle tulisi käyttää hellävaraista tehokkaampia ja talintuotantoa ehkäiseviä tuotteita, mutta itsestä tuntuu ettei ne kuitenkaan sovi iholleni?! Esimerkiksi viimekesänä käytin Aco Spotless -sarjaa ja se tuntui vain pahentavan tilannetta, ainakin tukkeutuneita näppyjä tuli kamalasti kunnes lopetin tuotteiden käytön. En kyllä tiedä käytinkö niitä sitten liikaa (aamuin illoin) ja onko edes välttämätöntä käyttää puhdistusta,kasvovettä ja kosteusvoidetta. Ja riittäisikö tuollaisen tuotteen käyttäminen esim. joka toinen päivä jos niinkään usein? Tai mitenkähän mun kohdallani pitäisi ihoa kesällä edes hoitaa ettei niitä finnejä tulisi? Myös kuorintavoide ja syväpuhdistavat naamiot teen 1-2 kertaa viikossa.

Tällähetkellä iho on vielä hyvässä kunnossa mutta kuitenkin minun pitäisi ostaa todennäköisesti jokin hyvä syväpuhdistava ja rasvaiselle iholle tarkoitettu tuote(?) kesäksi, mutta en oikein osaa valita koska pelkään että tulee taas ostettua aivan turhaan ja lisäksi iho ärsyyntyisi taas.
Mielessäni on ollut joko Sebamed tai Vichy Normaderm.

Vai olenko ihan hakoteillä ja etsin ihan vääränlaisia tuotteita?

Saatan käydä kosmetologillakin jossakin vaiheessa kunhan rahatilanne on vähän parempi.

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konsteja

      Hei! Itsellä on talvella pintakuiva, kesällä oikein rasvainen, aknepatti-iho.(ei naama, mutta selkä)
      Käytän putsaukseen ihan normi nestesaippuaa, ja kuorin samalla kuorintakintaalla. jos tarpeen aamulla pyyhin huolellisesti kasvoista rasvaisuutta YR kamomilla puhdistusmaito kasvovesiyhdistelmällä- hoitaa, avaa tukkoja ja raikastaa pitkäksi aikaa.
      Joskus pesen ihon kokonaan tuolla aineella- ja voila- ihon olo helpottuu.
      Alkoholia sisältäviä juttuja joudun itse käyttään joskus yksittäisten kystien desinfiointiin, mutta ne kiristää ihoa, ja tukkeutuminen pahenee.
      Ihoa pehmittäviä aineita löytyy luonnostakin. Piharatamoni loppuivat keskellä talvea, siitä keitteenä pesuliuoksen sekaan oli apua.
      Akneihokin on herkkä joillakin, sebamed, tms. kuulostaa hyvältä- en ole kokeillut. Aloegeeliä käytän joskus- kallista vaan... ensin normipesu, ja sitten geeliä keholle, annetaan imeytyä ja hangataan varoen, pikahuuhtelu- putsaa ja hoitaa tulehdusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe