Hevosen käyttäytyminen uudella tallilla

oma heppa :)

Kun hankkii oman hevosen, omistaja vaihtuu ja hevonen saapuu uudelle tallille, on kai sanomattakin selvää että hevonen saattaa käyttäytyä jonkin aikaa epätavallisesti ja olla stressaantunut, huoletunut ja pelokas.

Kuinka kauan useimmiten kestää, että hevonen tottuu uuteen talliympäristöön?

Miten hevonen useimmiten " oireilee " tallipaikanvaihdosta?

Miten hevosen voisi saada tuntemaan olonsa mukavaksi uudella tallilla ?

Miten itse voi ja kannattaa valmistautua hevosen " oireiluun " ?

1

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Useimmat tottuvat uuteen paikkaan viikon sisällä, viimeistään parissa viikossa. Riippuu siitä miten tottunut hevonen on matkustelemaan. Jotkut hevoset ottavat rauhallisesti alusta lähtien, katselevat vain uteliaasti ympärilleen pari päivää ja siinä kaikki. Omani oli hankala viikon verran ja rauhoittui sitten.

      Jos hevonen stressaa uudesta paikasta, se voi olla tavallista villimpi; ei malta keskittyä mihinkään, saattaa säikkyä/olla säikkyvinään juttuja (mihin voi liittyä pukittelua ja/tai pystyyn hyppimistä) joita ei normaalisti edes huomaa, ja se voi olla hankala pidellä sekä ratsastettaessa että taluttaessa. Taluttaessa ja muutenkin käsitellessä saattaa pyrkiä jyräämään, pyörimään ja teputtamaan ja voi hirnua muille hevosille. Tiedän myös pari hevosta joilla meni vatsa sekaisin pariksi päivää. Lantakasat olivat kuin lehmän läjiä.

      Kannattaa puuhailla uuden hevosen kanssa mahdollisimman paljon (harjailua, silittelyä yms) ja jutella sille rauhallisesti. Sillä lailla kumpikin oppii tuntemaan toisen paremmin ja hevonen alkaa luottaa uuteen omistajaansa. Jos hevonen alkaa tuijotella jotakin, anna sen tuijottaa, niin se oppii tuntemaan ympäristönsä eikä koe enää tarvetta loikkia joka asiaa. Liikuntaa kannattaa antaa alusta asti, ei ehkä samana päivänä kun se tulee uuteen talliin, mutta heti seuraavana päivänä jo kannattaa. Kunnollinen liikutus, mutta ei välttämättä kannata vaatia kovin tiukkaa kuria. Menee hermot molemmilta jos hevosen keskittymiskykyä lasketaan mikrosekunneissa kerrallaan ja sitten pitäisi vääntää tiukkaa koulua.

      Joillekin hevosille tosin saattaa olla hyväkin vaatia tiukempaa toimintaa, mutta itse olen kokenut paremmaksi antaa hevosen sählätä "omia aikojaan" muutaman päivän, kunhan tietyistä rajoista pitää kiinni turvallisuuden nimissä. Ihan sen mukaan miltä hevonen tuntuu.

      En nyt tiedä onko siihen sen ihmeempää valmistautumista, mutta kannattaa muistaa, että hevonen on elävä olento eikä mikään robotti, eikä sitä voi pakottaa mihinkään tiettyyn muottiin. Jos hevonen käy villiksi, ajattele asiaa sillä tavalla, että sitä sättäämistä kestää vain vähän aikaa. Kärsivällisyys ja huumori on hyvästä, kunhan pitää huolen siitä, ettei hevonen silti saa tehdä ihan mitä huvittaa. Tietyistä käytöstavoista on pidettävä kiinni missä tilanteessa tahansa. Ja edelleen jos hevonen on hankala pidellä, voi olla hyvä vähentää sen väkirehun määrää joksikin aikaa, kunnes näkee paljonko se sitä todella tarvitsee vai tarvitseeko ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe