Moi! Voisiko joku ystävällinen sielu selittää, mitä eroa on esimerkiksi epätyypillisellä laihuushäiriöllä f50.1 ja määrittämättömällä syömishäiriöllä f50.9? Mitä kriteerejä näillä on? Entä mitä käytännön eroja näillä on itse anoreksiaan? Kiitti!
Diagnoosien erot
Beatrice
2208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
F50.1 ei täytä kaikkia anoreksiaan tarvittavia kriteerejä. Eli esim. BMI voi "liian korkea". Jostain Wikipediastakin löytyy noi kriteerit.
Määrittelemätöntä ei yksinkertaisesti ole (vielä) määritelty. Ehkä lääkäri/psykologi ei ole vielä tarpeeksi tutustunut potilaaseen, mutta selvää on, että ruoan kanssa on jotain häikkää.
Okei, kiitos tiedosta! Itselläni diagnosoitu juuri määrittelemätön, mikä hiukan ihmetyttää: käyn viikoittain psykiatrilla ja näin, mutta ilmeisesti määrittely tulee jossakin kohtaa?