Saareen rakentamisen budjetti?

Q12

Olen vasta aloittamassa mökin suunnittelua saareen. Tavarat ja työkoneet pitää tuoda paikalle proomulla, sähköt on tontille. Onko kellään näppituntumaa rakentamisen kustannuksista, jos tekee 79 neliöinen ja n 50 tuhatta maksavan hirsitalon. Mikä voisi olla kokonaiskustannus juoksevine ja lämpimien vesineen ja sähkötöineen?

9

2682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karkeasti arvioituna 2,5 kertainen talopaketin hintaan verrattuna, voi tosin nousta pahastikin siitä.

      Kunhan lasket kaavalla mantereella oleva rakennuspaikka * 3, niin tuskin menee pahasti pieleen.

    • Saarirakentaja 13

      Meillä on juuri valmistumassa mökki meren saareen.

      Isoin kysymys kuluissa on se, että kuka sen rakentaa?

      Me ollaan tehty kaikki itse paitsi pohjan kaivuu. "Saarilisää" on tullut vain tonnin verran, kuljetuskustannuksia (pari kolme lauttakuormaa). Toisaalta ei ole tarvinnut tietä tehdä. Sähkö- ja vesiliittymän hinnassa ei meillä eroa mantereelle, toki ovat täysin tonttikohtaisia.

      Aikaa menee ja vaivaa on enemmän kuin tien päähän tehdessä. Sen takia tulee paljon kalliimmaksi jos teettää rakentamisen vieraalla!

      Meillä oli rakennuskustannus noin 2 x paketin hinta (sis. myös s-liittymän, puuliiterin, huussin, laiturin yms aluerakenteita) eli noin 1500 e/m2. Mökki on pienempi, eli neliöhinta suurempi. Laatutaso on hyvä.

    • Hehee

      Vouti taas vauhdissa!

    • 13+10

      Meillä on mökki rakenteilla saareen, ja meille ei ole kovin paljoa tullut "saarilisää". Me olemme vieneet pääosan tavaroista talvella jäitä pitkin ja rakentaneet kesällä. Työmiehiä meillä ei ole vielä ollut lainkaan, olemme tehneet itse. Hidastahan se on, mutta koettiin työmiesten saareen palkkaaminen liian kalliiksi.

      • Q12

        Kiitos asiallisista vastauksista! Valitettavasti, minulla ei ole mahdollisuuksia eikä kykyjään hartiapankkirakentamiseen, vaan joudun teettämään kaiken työn ulkopuolisilla. Siksi juuri yritänkin arvuutella kokonaiskustannusten määrää.


      • riippuu paljon
        Q12 kirjoitti:

        Kiitos asiallisista vastauksista! Valitettavasti, minulla ei ole mahdollisuuksia eikä kykyjään hartiapankkirakentamiseen, vaan joudun teettämään kaiken työn ulkopuolisilla. Siksi juuri yritänkin arvuutella kokonaiskustannusten määrää.

        Näissä saarihommissa vaikuttaa kauheasti se sijainti. Kuinka läheltä saa kuljetuslautan, rakennusmiehet yms, kuinka hyvin omaan rantaan pääsee lautalla yms.

        Meidän mökkikunnassa on satoja ja satoja mökkejä saarissa. Siellä ei ole ollut lainkaan ongelmaa saada lauttaa, kaivuria saareen, putkaria, sähkäriä tai mitään muutakaan. Jopa sukeltava putkimies löytyi parilla soitolla! Siis sukeltaja jolla on lupa tehdä liitoksia runkovesijohtoon.

        Eivät edes laskuta mitään sikahintoja, hyvinkin sopivat tuntitaksat.


    • Mereltä

      Myös meillä mökki valmistuu tänä kesänä saareen. Muurari ja sähkömies ovat olleet ainoat ulkopuoliset. Saareen on vartin matka venesatamasta, joten he ovat olleet samalla taksalla töissä kuin mantereella. Minä olen hoitanut työmiesten kuljettamisen. Muuten mökki on tehty omin voimin. Lauttaa on tarvittu ehkä kymmenisen kertaa rakennustarvikkeiden, kaivurin ja murskeen kuljettamiseen. siitä on kertynyt ylimääräistä rakennuskustannusta pari kolme tonnia. Muuten rakentaminen saareen on ollut saman hintaista kuin mantereelle.

      Ts. Ei se saarirakentaminen välttämättä niin kauhean paljon kalliimpaa ole. Kuten tuolla aikaisemmin todettiin, niin riippuu siitä kuka rakentaa, niin myös paljon siitä kuinka kaukana saari on. Jos ensin pitää mennä parilla lossilla ja sitten vielä toista tuntia pikkuveneellä, niin silloin lienee edullisinta raahata saaren joku tilapäismajoite rakentamisen ajaksi. Esim. asuntovaunu.

    • 1+19

      Muistaakseni viime kesänä oli juttua Meidän Mökki- lehdessä saareen rakennutetusta mökistä, käy kirjastossa katsomassa. Siinä jutussa oli kyllä virolaisia rakentajia, jotka asuivat viikot siellä saaressa.

      • jaakkima1

        On arvioitu et saareen rakentaminen on 30 % kalliinpaa, kuin mantereeseen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      14
      6268
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      164
      5703
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      66
      5110
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      91
      4702
    5. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      227
      4661
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      183
      4567
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4539
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      65
      4412
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3999
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      42
      3925
    Aihe