Eli: mun pitäis kesälomaan mennessä saada ponini laihtumaan, mutta miten? Oon liinannu sitä kaks kertaa päiväs ja antanu tavallista vähemmä heinää... Mitä mun vielä pitäis tehä? Vastatkaa!
Miten saan ponini laihaksi?
8
1004
Vastaukset
- Vinkkejä
Jos annat paljon herkkuja, niin se kannattaa lopettaa kokonaan (siis herkkujen anto). Muista ettet karsi ruuasta liikaa pois, ettei ponista tule liian laihaa. Pidä ponia hiekkatarhassa, jossa ei pääse napostelemaan. Jyrkät mäet ovat hyvää lihaskuntoa, mutta sitäkin kannattaa vartioida ettei hevonen rasitu liikaa. Voit välillä myös hypyttää, esim. Kavaletteja. Jos et pääse ratsastamaan 2krt päivässä, kannattaa hankkia vuokraaja.
- ponin laihduttaja
Okei! kiitos tiedosta!;)
- ----
Liinannut? Tarkoitatko juoksutusta?
Missään nimessä ei saa juoksuttaa noin pajon. Juoksutus rasittaa hevosen jalkoja varsin paljon.
Joku 20min kerrallaan päivässä ja max kerran/pari viikossa on yleensä hyvä raja.
Heinää ei kannata karsia liikaa, koska heinä on kuitenkin hevosen perusrehua. Mutta väkirehut tietysti pois eikä mitään herkkuja. Ei myöskään tuoretta ruohoa paljoakaan, eli ei tosiaankaan pitkiä laidunhetkiä.
Liikunnasta tosiaan monipuolista, esim. just mäkiä, pikkuhyppyjä jne... Hyppyjä kuitenkin vain korkeintaan kerta viikossa. Puomeja voi mennä useammin.- ponin laihduttaja
no ihan 15 minsaa!:D Mun ponilla ei hypitä esteitä1 SE ON RAVIPONI! pitää olla kuria ja rankkoja reenejä...
- missä järki?
ponin laihduttaja kirjoitti:
no ihan 15 minsaa!:D Mun ponilla ei hypitä esteitä1 SE ON RAVIPONI! pitää olla kuria ja rankkoja reenejä...
Hevosta/ponia ei laihduteta karsimalla ruokaa pois! Ja olen samaa mieltä että juoksutusta pari kertaa viikkoon. Ainahan kannattaa kokeilla esim irtohypytystä on sitte kuinka raviponi tahansa niin ei se sitä estä etteikö se vois hyppiä? Ootkos mimmosia ajolenkkejä tehny? ja muistakaas että levossa lihakset kehittyy! Jos liikutat joka päivä niin missä välissä sitte luulet että ne lihakset saa aikaa kehittyä!? Tutullaki on yks ravilämppäri ja hän käy KAKSI kertaa viikossa ajamassa ja ihan s******n hyvännäkönen polle
- Montekuski-01
Kuule, kyllä shettistä saa juoksuttaa niin paljon kun se jaksaa!! Ja sitäpaitsi jos se on raviponi, niin juoksutus tuo vaan lisää kuntoa ja se jaksaa juosta paremmin radalla. Mäkitreeniä,mäkitreeniä ja vielä kerran mäkitreeniä, voi vaikka mennä pieniä loivia mäkiä kärryt perässä ja jos ponilla on ratsastettu niin ratsain kyrkempiä mäkiä käyntiä muutaman kerran.
- juu u
Montekuski-01 kirjoitti:
Kuule, kyllä shettistä saa juoksuttaa niin paljon kun se jaksaa!! Ja sitäpaitsi jos se on raviponi, niin juoksutus tuo vaan lisää kuntoa ja se jaksaa juosta paremmin radalla. Mäkitreeniä,mäkitreeniä ja vielä kerran mäkitreeniä, voi vaikka mennä pieniä loivia mäkiä kärryt perässä ja jos ponilla on ratsastettu niin ratsain kyrkempiä mäkiä käyntiä muutaman kerran.
Eijeijei, juoksutuksella noin usein ei saa muuta aikaan kun jalat paskaks ja se on sen raviponin ura sitten siinä! Mäkiä vaan ja pitkiä KÄVELY lenkkejä siis oikeesti pitkiä. Ja ratsastus ja puomien meno ja muu sellainen on todella hyvää treeniä ja vaihtelua myös RAVUREILLE ;D
- ponihullu
juoksuta vaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 322073
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle471986Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3091799- 961326
- 301322
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71278Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko141196Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101127Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661016- 381009