Kuinka vanha Räisälän radiomasto on?
Räisälän radiomasto
14
895
Vastaukset
- jäpäkki
Tarkoitat varmaankin Ahmon mastoa. Se on ollut siinä n.30 vuotta, jos oikein muistan.
- historian tohtori
Tarkistin juuri tiedon Siilinjärven historiaa vuodet 1860-1960 kirjasta ja siellä on tarkka lainaus mastosta:
"Räisälän masto rakennettiin vuonna 1946 heti sotien jälkeen ohjaamaan lentokoneliikennettä" .- pokke
Ahmon mastoa kyllä tarkoitin.
- TeemuJK
Ahmon masto on todellakin fyysisesti ottaen Räisälässä Naakantien päässä ja rakennettu 1980-luvun alussa, alun perin ilmeisesti Posti- ja Telelaitoksen (nyk. Sonera) toimesta. Mastossa on useiden eri firmojen radiolaitteita kuten teleoperaattoreilla (paitsi KPY/DNA jolla on oma masto Siilinjärven keskustassa), Digitalla (TV-täytelähettimet), VR (linjaradiot) sekä mahdollisesti paikallisen taksiverkon toistimia (oli ainakin vielä 1990-luvulla). Muutakin varmaan vielä löytyy, mutta ajan saatossa ja yksityisiä radioverkkoja karsittaessa määrä on vähentynyt.
- pokke
Kuinkas vanha tuo Siilinjärven keskustan masto sitten on?
- 1616
Muutettiin keskustasta pois vuonna 1984. Muistelisin sellaista juttua, että naapurin koira pelkäsi silloin meidän asuessa keskustassa kyseistä vilkkuvaloa, joka oli silloin aika vielä uusi. Eli ennen sitä. Mutulla veikkaisin vuotta 1983 tai 1982.
- jäpäkki
Niin tuo vilkkuvalo siis Ahmon mastossa, eikä keskustan mastossa.
En kyllä oo varma kumpaa tarkotit.
- Hölömöt
Kylläpä on harvinaisen selvästä asiasta saatu aikaan harvinaisen epäselvä keskustelu...
- EntinenRäisäläläinen
Se ahmon masto on kyllä omastamielestä räisälän masto koska ainoa (virallinen) tie sen juurelle on räisälässä
- votelo
Totta
- joubert
Mutta millonkas se vilkku sammui siitä mastosta? Ei vilku enää, kävin tarkistamassa viime yönä.
- Anonyymi
Kuinka korkea Räisälän masto on?
- Anonyymi
flyk.com näyttää 437 FT AGL, 761 FT MSL. Valitse (ja laske) siitä!
- Anonyymi
Nätti Jussille aikoinaan Rovaniemen pankissa sanottiin Nätillä on eniten, joten tätä sanontaa lainatakseni on se korkea.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1114377Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572508Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768