Flamingo 40

Katselin vanhojen "Skerry" risteilijöiden perään ja huomasin ruotsissa flamingo 40 veneen myynnissä. hinta viittaa pommiin, mutta miten tuollainen olisi purjehtia? Suomenlahti kai riittää reviiriksi?
6438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi, voi tuli ihan nostalgiset fiilikset. Pysähdyin muistelemaan entisiä 22 veneen
purjehduksia. 22:n oli puuta, mutta Flamingo 40 on kuin viritetty 22 eli taatusti
hienoa vene purjehtia kauniilla kelillä.

Äänestä
  • Äärettömän kauniita nuo on ja tuollainen leppoisa mielikuva noista kieltämättä tulee. Miten mahtaa käyttäytyä kun tuulee kovempaa? Kuka osaa kertoa kokemuksesta?

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Äärettömän kauniita nuo on ja tuollainen leppoisa mielikuva noista kieltämättä tulee. Miten mahtaa käyttäytyä kun tuulee kovempaa? Kuka osaa kertoa kokemuksesta?

    Kun tuulee kovempaa, niin silloin mennään lujempaa, pidetään lakista kiinni ja nautitaan vauhdista :) Kallistus toki lisääntyy, mutta broachista ei juuri ole pelkoa. Kokeneemmat ovat kyllä opettaneet, että purjeita kannattaa reivata ajoissa, ettei kallistus menisi jatkuvasti yli 25 asteen. Puuskaisella kelillä pitää toki sietää hetkellisesti huomattavasti suurempiakin lukemia.
    Yksi samaan kastiin kuuluva kivanoloinen vene on myös Lotus Scandinavia. Kapeampi tosin ja sisätiloiltaan ahtaampi kuin Flamingo 40 ja S30.

    Äänestä

  • Entisenä pohjoismaisen 22 L 38 purjehtijana muutama muistelo. Vapaalaitaa oli niin vähän, että leen kansi oli normaalisti vedessä kryssillä. Sisällä ruffissa vain istumakorkeus, seisomakorkeus oli 30-luvulla rakennetuissa ennen kuulumaton. Balanssi oli erinomainen. Reivausta ei harrastettu vaikka oli pumpulipurjeet. Reivaus olisi pitänyt tehdä purjeiden repeämisen- ei kallistuksen vuoksi. Puumasto oli kevyt (ehkä ontto) ja niin notkea, että päistään kannettaessa meinasi raahata keskeltä maata. Ei mitään konetta vaan airot pläkän varalla. Pilssi niin puhdas, että se oli ruoan ja juoman säitytyspaikka. Kryssillä jatkuva pumppaus toimi jäähdytyksenä. Pitkäköliseksi ketterä. Rantautumiset ja poijuun tulot tuntui luonolliselta ilman konevoimaa. Tuskin kuitenkaan mikään raketti nykymittapuun mukaan. Kotkassa voi museossa ihailla 22:ta

    Äänestä

Jos ruotsi taipuu, niin tämä on aika mukavaa luettavaa: http://sailingboomerang.blogspot.com
Tuo blocketista löytyvä yksilö on ollut myynnissä ainakin toista vuotta, joten alhaisesta hinnasta huolimatta saattaisi olla vielä tinkivaraa.:)
Samankaltainen, mutta hieman tilavampi, ja osatakoloitu on S30, joita on tarjolla useampikin eri hintainen. Molemmat hyviä veneitä sille joka tykkää purjehtimisesta.

Äänestä
  • Taisi molemmat, Knud Reimers ja Harry Becker, olla tuon venetyypin mestareita aikanaan. Hienoja veneitä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


18+19 kirjoitti:

Katselin vanhojen "Skerry" risteilijöiden perään ja huomasin ruotsissa flamingo 40 veneen myynnissä. hinta viittaa pommiin, mutta miten tuollainen olisi purjehtia? Suomenlahti kai riittää reviiriksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu