On valtiolta todella rahat vähissä, kun on pitänyt laittaa rahastusautomaatti Eteläiselle Pohjolankadulle välillä liikenne ympyrä- Marjahaan ramppi. Nopeus on aina ollut 80km/h nyt se on 70km/h. Voi v...ttu tätä järjrn köyhyyttä. Suora tie, ei liittymiä, selvä rahastus tarkoitus. Varokaa.
Uusi sakkorysä
Varoituksen saanut
13628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tälläinen vituttaa joku valopää saanut idean. Destialle viestiä tuosta tai iisalmen kaupungille.
Näin valtio hoitaa tiet kuntoon tiputtamalla nopeuksia. On todella oikukasta tai typerää tiputtaa nopeuksia kun sorateillä saat ajaa 80 km/h. Mistä sen tietää kohta kaikkialla tippuu nopeudet 70 km/h.
Yksi esimerkki 4 tieltä keiteleellepäin eli keiteletie 77 yli 10 km päälystevaurioita niin se koko matka on 70 km/h. Ihan sairasta touhua 80 ajoin kun navikaatori sitä näytti mutta merkit oli erimieltä.
Nämä nopeusrajoitusten pudottamispäätökset on Iisalmessa tehty ihan paikallisin voimin.
Tuolla osuudella muuten oli vielä ennen ohikulkutien valmistumista 100 km/h rajoitus, vaikka silloin siinä sai vielä kulkea jalan ja ajaa pyörällä.
Kaupunki kuulemma "parantaa kevyen liikenteen turvallisuutta". Oikeastihan kevyt liikenne kulkee siellä penkereen vieressä omalla tiellään ja alittaa päätien täysin turvallisesti. Mutta saadaanpahan taas muutama sekunti pois omalla autollaan liikkuvalta. Ja Koljonvirrantieltä sitten vähän lisää, kunhan ehtivät sinnekin merkit vaihtamaan.
Mitä rahastusta se on jos olet saanut varoituksen, ja on ihan oiken juuttaan amispelleille, ei muuta kuin isompia sakkoja kehiin niin loppuu tuo jonniin joutava skeidan jauhaminen.Kaupungillakin pyörii joku amispelle jollakin mustalla opel kadetin romulla, ajelee kuin heikko päinen, ja se on torven soittoon erikoistunut.
Muuta siinä romussa ei sitten pelaakkaan, vilkkuja ainakaan eteenpäin ei ole minkäänlaisia, mutta kanan rappuset on kylläkin takalasilla.
On heino HEH HEH
Kulkeeko se edes? Taisi sama jannu ajella joskus hondalla..
Varokaa ensiviikolla on poliisien määräraha kampanja alkaa nopeusvalvonta.
Vituttaa tää jatkuva holhoaminen joka asiassa.luuleeko ne virkamiespellet et ihmiset ei osaa itse ajatella vaan joka paikkaan pitää laittaa sääntöjä,kieltoja,rajoituksia.
Poistuisi kestävyysvaje kun potkittas kortistoon pätemään joutavat virkamiehet ja niinhän siinä pakostakkin käy vielä,hyvä!
Elekeehän nyt! Minä sen rajotuksen siihen vonkasin, ku köpöttelen siinä reonassa aena marsun kanssa ja työ hurjasteletta.
ajakeepa nooovanlahenkatua kuuttakymppiä. setti lähtee heti, rajotus kolomekymppiä.
Mulle ei ole tuottanu munkäänmoista ongelmaa toi rajotuksen muuttuminen!
Korjaan, siis minkäänmoista (ennekuin joku takertuu kirjotusvirheeseen)!
Mutta onhan siinä nopeusrajoitusmerkkikin vaihdettu seitsemäänkymppiin.Uusi selvä merkki, en ymmärrä, miksi sait varoituksen?AINAHAN AJAESSA TÄYTYY SEURATA MERKKEJÄ.