Minulla on pieni kasvihuone, joka on ollut käyttämättömänä monta vuotta. Näiden vuosien aikana keskelle kasvihuonetta on ilmestynyt vajaan metrin korkuinen muurahaiskeko! Miten saan murkut kekoineen poistettua kasvihuoneestani??
Muurahaiset kasvihuoneessa
13
3692
Vastaukset
- niinnelähtee
Hajota keko maan tasalle ja ripottele kanelia keon rippeille - murkut eivät pidä kanelista. Toinen keino on kastella kasvihuoneen maa hyvin - märkyys on toinen asia mistä murkut eivät pidä.
- Jaanuska62
Mua hirvittää edes mennä lähelle sitä kekoa, kun käyvät kimppuun, jos esim lapiolla yrittäisin sitä levittää ja kaivaa kuningattaren esiin. Ne on tosi nopeesti lapion vartta pitkin mun käsivarsilla ja siitä sitten eteenpäin.
Mita jos lapioisin koko kasan isoon vesisaaviin? Hukkuuko ne?
- Sitruuna ja perhonen
Vesiletku ja suihku - murkut lähtee kälppiin kyllä kun kastuvat joka päivä reilusti ja parikin kertaa. Eivät siedä että vettä menee pesään. Itse tyhjennän saunavedet mökillä tietyn puun juurelle, kun se olis murkkujen mielestä ihan paras pesän kohta.
- pierupirkko
Pieraise niille napakasti niin pökertyvät ja sitten lapiohommiin! Tai kuse pesään joka päivä.
Vanha niksi. - tikusta asiaa
Hevosmuurahaiset valtasivat kesämökin. Baition -sirotetta muutama kerta kulkureiteille, niin johan hävisivät pariksi vuodeksi. Sitten uusi käsittely.
- ufo75
Muurahaiset olivat maapallolla jo kauan ennen ihmistä, antakaa muurahaisille mahdollisuus.
- wernerska
Mä olen kokeillu kaikenlaisia konsteja. Pitemmän päälle niistä ei ole apua. Paras on Baition -sirote, ei ne silläkään totaalisesti koko tontillta häviä, mutta sitten niiden kanssa pystyy elämään, kun muurahaisia ei ole liikaa.
- KALLE KELLO
Laita sinne muurahaiskarhu
- ei onnistu aina
ainakin mauriaiset eli sokerimuurahaiset ei ole moksiskaan kanelista
- Ooooooooo
Peitä keko tuhkalla. Muuttavat itse pois.
- pierupirkka
Pierupirkon niksi pesän sotkemisesta kusella on tosi!!!
Lirautat kotona pottaan tms ja kaadat tuotoksesi laimentamattomana pesään mahdollisemman usein niin murkut lähtee. Pesä olisi pitänyt lapioida ulos vielä yöpakkasten aikaan niin pikkulinnut olisivat syöneet murkut ja niiden toukat. Kaneli ei tehoa kaikkiin murkkuihin mutta suolaa ne kyllä inhoaa. - liisa3
Suola on hyvä muurahaiskarkoite, tosin suola syö myös nurmikon, mutta senhän voi laittaa uudelleen.
- Anonyymi
Käytä ruotsalaisten konstia:
Odota kunnes tulee syksy ja kylmät säät, mutta maa ei ole vielä jäässä.
Iske keskelle muurahaiskekoa rautakanki pystyyn.
Kun tulee talvi, rautakanki hyvin lämpöä johtavana johtaa pakkasen muurahaispesän sisään.
Tuosta muurahaiset eivät pidä, ja koska eivät kykene siirtämään painavaa rautakankea, muuttavat itse muualle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk557793Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207394Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1756952Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536772Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425771Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765730Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015476Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243195- 50896
- 59885