MISTÄ NIITÄ KRUUNUJA OIKEN TULEE.

Ruotsin maanviljelijöille, joille ei makseta maataloustukia ja ruokakin on melkein kautta linjan halvempaa. Miten on mahdollista, joka tietää kertokoon.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä kuiskaan sinulle salaisuuden. Älä sano sitä kenellekään.

Ruotsissa maksetaan maatloustukia. Tämä on salaisuus jonka ei saa levitä. Ruotsissa maksetaan tuet saman periaatteen mukaan kuin Saksassa. Se poikkeaa huomattavasti Suomen tukirakenteesta.

Äänestä
  • Ei se mikään salaisuus ole. Maataloustukia maksettiin Ruotsissa noin 30 miljoona ja Suomessa noin 3 miljardia jopa 4 laskutavasta riippuen.

    Äänestä

Kallis ruoka syö ostovoiman
Ravinnon kallistuminen on suurin tekijä Suomen muita euromaita nopeammassa inflaatiossa. Se uhkaa yhdessä pienten palkankorotusten kanssa kääntää kuluttajien ostovoiman laskuun.

Mikä Suomessa mättää?
Ruuan hintaa ovat nostaneet veronkorotukset sekä maailmanmarkkinahintojen nousu. Merkittävä osa kallistumisesta on peräisin tuottajahintojen noususta. Vilja- ja lihatuotteiden sekä kananmunien tuottajahinnat ovat nousseet vuoden aikana 10-30 prosenttia

Ravinnon reaalihinta, hintojen muutos suhteessa koko kuluttajahintaindeksiin, pysyi melko vakaana vuodesta 2000 vuoden 2007 loppuun saakka. Sen jälkeen ravinnon hinta on noussut selvästi yleistä hintakehitystä nopeammin

Suomessa ravinnon hintataso on ollut aiemminkin selvästi eurooppalaista keskitasoa korkeampi. Viime vuosien kehitys uhkaa kasvattaa eroa entisestään.

Mikä on Suomen ongelma? EU:n sisällä kauppa on vapaata, ja tuottajahinnat ovat samalla tasolla. Meillä valitetaan korkeaa kustannustasoa, pieniä markkinoita, kilpailun puutetta ja syrjäistä sijaintia. Samoja selityksiä on kuultu vuosikausia.

Olisiko jo aika avata tutkimukselle kaikki tietolähteet, jotta hintojen erolle ja muita nopeammalle hintakehitykselle saataisiin vihdoinkin selitys?

Ruotsissa ruoka kallistuu selvästi hitaammin
Suomessa ruuan hinnan vuosinousu oli tammikuussa nopeinta vanhoista EU-maista. Ruoka kallistui meillä 5,1 prosenttia vuoden aikana, euromaissa keskimäärin 3,1 prosenttia. EU:n uudemmissa jäsenmaissa ravinnon hinta nousi vuodessa keskimäärin viisi prosenttia.
Vuodesta 2008 ruuan hinta on noussut Suomessa vanhoista EU-maista toiseksi nopeimmin heti Britannian jälkeen. Suomessa ruuan hinta on noussut 13,3, Britanniassa 22 ja euromaissa keskimäärin 7,7 prosenttia. Uusissa EU-maissa ruuan hinta on noussut keskimäärin 17 prosenttia.

Ilman alv-muutoksia ruuan hinta olisi noussut Suomessa laskennallisesti noin 16 prosenttia. Ruuan kuluttajahinta on noussut viime vuosina Suomessa selvästi nopeammin kuin esimerkiksi Ruotsissa tai Saksassa. Suomen ruuan hintaero suhteessa muihin EU-maihin on kasvussa.

lähde : Tilastokeskus

Äänestä
  • Tuo hinan "mataluus" vuoteen 2007 saakka on kupla. Sen on huomannut jokainen kaupan kassalla.

    Heti kun euroon siirryttiin tuli hintoihin "pyöristys". Ennen vuoden vaihdetta koko ruokakassin hinta oli noin 100 markka. Vuoden vaihteen jälkeen sen hinta oli YLI 20 euroa. Eli noin 120 markkaa. Ruoan hinta kallitui yhdessä yössä 18% kun valuutta oli euro.

    Siitä se on kallistunut tasaisesti koko ajan. 2007 kauden "kova hinnan nousu" johtuu siitä silloin alettiin purkamaan "tutkimuksiinkin" se kasautunut hinnan nousu jota ei ollut aikaisemmin näytetty. 2007 ruokakassi maksoi jo 40 euroa. eLI 199:STÄ 2007:MÄÄN RUOAN HINTA KAKSINKERTAISTUI. Nyt se maksaa 60 EUROA-

    RUOAN HINNAN NOUSU ON OLLUT TASAISTA koko euro ajan. Eurosokeus ja euroharhautus on peittänyt tuon asian.

    Se miksi hinnan nousun 2007 voi tuoda jo esille oli se että silloin tuli Vanhasen hallitus. Kansalle haluttiin näyttää että nyt "väärä" mies "ratissa". Oli yksi osa Vanhasen ajojahtia.

    Ainoa vaihe jossa ruoan hinta laski euroaikana oli ruoan alvin lasku 17%:sta 12%ttiin.

    Äänestä

tukiaisjärjestelmä ei toimi tältä osinkaan, järjestelmässä on valuvika.

"Olisiko jo aika avata tutkimukselle kaikki tietolähteet, jotta hintojen erolle ja muita nopeammalle hintakehitykselle saataisiin vihdoinkin selitys?"

Äänestä
  • Palkkataso, Kuljetuskustannukset, Vuokrien nousu, rakennuskustannusnusu... Eurosokeus...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolme miljardia kirjoitti:

Ruotsin maanviljelijöille, joille ei makseta maataloustukia ja ruokakin on melkein kautta linjan halvempaa. Miten on mahdollista, joka tietää kertokoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu