Stilo vm.2002 1.6l lämpömittari ongelma.?!

Elikkäs lämpömittari menee yhtäkkiä ajossa punaiselle ja mittaristoon tulee stoppi merkkiä yms. Kone ei käy kuumana. Onkohan joku liitin huono vai joku muu ongelma.? Kertokaapas jos jollain on ollut samaa ongelmaa ja löytänyt vian.? Ja autohan on bensa vehje.

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentaja.

      Ei pelkästään joku liitin ole huono vaan vähänkin autoista perillä oleva tietää että Italialainen auto on aivan täyttä sekundaa.

      • masentaja

        Olet oikeassa. Lamborghini, Ferrari, Maserati. Surkeita kapineita joita kukaan ei halua.


    • stilomies-2

      Tarkistahan, että koneessa on jäähdytysnestettä tarpeiksi ja että systeemissä ei ole ilmaa.. Kaikki mittaritieto kulkee can-väylää pitkin mittarille (näytölle) ja systeemistä pitää huolen ns koritietokone joka sijaitsee sulakerasian alla/takana. Eli veikkaan esittä'määni vikaa. Yritin vilkaista sähkökytkentäkaavoja, mutta minulla ei nyt tähän hätään ole printattuna cd-levyltä lämpämittauksen osia. Melko varmasti ko lämpöanturille tulee johto suoraan koritietokoneelta, joka sitten tekee mitaukset ja syöttää tiedon näytölle eli mittari tauluun. Ne on nämä nyky autot varsinaisia tietotekniikkahimuja. Stilossasi kun on yli kymmenen tietokonetta, jotka hoitavat keskinäiset tietojen siirtonsa can-väylää pitkin. Ei syytä huoleen ne melkoisen toimintavarmoja. Meikä on paininut huomattavastia hankalamman vian kanssa ja voitto tuli.

    • hipheihurraa

      Koritietokonw,kymmenen tietokonetta....Vau.

      • hurraaheihip

        Ja toiset vielä opettelee kirjoittamaan.


      • stilomies-2

        Se on totta. Nykyautoissa on jokaisessa reipas määrä tietoteknikkaa, halusit tai et. Eri valmistajat nimittävät tietotekniikkansa eri tavoin, Fiat sanoo päätietokoneen nimeksi koritietokone.


    • ferrarit

      Termostaatti on jumissa nähtävästi oliko mosa tuli kuuma kokeilitko sormella ei kait se ny mikään sähkövika voi olla tuommoinen tai sit jos olis lämpöantura oikkaris?

    • Terve! Ei ollut tulikuuma. Se on nyt pari kertaa tehnyt sen. Sammuttaa auton ja laittaa hetken päästä käyntiin niin mittari näyttää normaalia lämpöä.täytyypäs kokeilla termarin vaihtoo.!citroen jumpper teki joskus samaa mutta anto pari iskua koetauluun niin rupes tokeneen mittari!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10722
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5140
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      108
      2170
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1164
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1123
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1024
    Aihe