Kotimaa
|
Kaupan keskittyminen
Nordea-pankin tutkimusjohtaja, kauppatieteiden tohtori Aki Kangasharju ihmettelee blogissaan hintojen nousua Suomessa. Hänen mielestään on ehdottoman hyvä asia, että edes saksalainen Lidl on tuonut ”kroonisesta kilpailun puutteesta kärsivään” Suomen päivittäistavarakauppaan kansainvälistä kilpailua.
–Nyt Lidlin markkinaosuuskin on kasvanut, mikä on rohkaiseva merkki, Kangasharju sanoo Uudelle Suomelle.
Kangasharju kummastelee blogissaan kuluttajahintojen nousua supistuvan talouden aikana. Nykytasollaan inflaatio eli rahan arvon lasku syö palkankorotukset kokonaan, Kangasharju toteaa blogissaan.
– Ällistyttävämmäksi hintojen nousun tekee se, että euro on viime aikoina vahvistunut voimakkaasti. Euro on vahvistunut 12 prosenttia suhteessa kauppakumppaneihinsa sen jälkeen, kun Euroopan keskuspankin (EKP) pääjohtaja lanseerasi uuden hätäapuohjelman kesällä 2012. Euron vahvistumisen pitäisi hidastaa inflaatiota, Kangasharju kirjoittaa.
Kangasharjun mukaan EKP arvioi, että euron 10 prosentin vahvistuminen hidastaa inflaatiota noin 0,5 prosenttiyksikköä, koska tuontituotteet halpenevat.
–Suomessa tuontihinnat laskevat kaksi kertaa nopeammin kuin euroalueella. Silti kuluttajahinnat nousevat kaksinkertaista vauhtia euroalueeseen verrattuna, Kangasharju kummastelee helmikuun inflaatiolukuja.
Muun Euroopan kanssa vertailukelpoinen inflaatio oli Suomessa helmikuussa 1,6 prosenttia. Tammikuussa yhdenmukaistettujen kuluttajahintojen nousu oli Suomessa 1,9 prosenttia ja silloinkin korkeinta EU-maissa.
Nordea arvioi jo tammikuun tilastojen perusteella, että yleisen talouskehityksen vastaisen hintojen nousun takana on paitsi verotus, myös kilpailun puute kaupassa. Kangasharju toteaa vielä suoremmin, että ”maatamme vaivaa krooninen kilpailun puute”.
SUOMESSA S JA K KAUPOILLA OLIGOPOLI ???
KILPAILUN PUUTE
1
213
Vastaukset
- Tutkimusapulainen
"Kangasharju kummastelee blogissaan kuluttajahintojen nousua supistuvan talouden aikana." Tutkija ei ole sitten havainnut kaikkien verojen ja maksujen noston aiheuttavan muidenkin maksujen ja tuotteiden kallistumista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2402744- 1011154
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231121Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 57899
- 63851
- 130830
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238825