Luin RT:n sivuilta tällaista:
"Ilmoitusvelvollisuus myös omakotirakentajille
Jokaisen rakentamispalveluja tilaavan on heinäkuun 2014 alusta lähtien ilmoitettava verohallinnolle, keneltä on tilannut rakennustöitä. Ilmoitusvelvollisuus koskee myös yksityishenkilöitä, joka rakennuttavat rakennusta, joka tarvitsee rakennusluvan.
Yksityishenkilöiden on ilmoitettava verohallinnolle maksamansa palkat, käyttämänsä alihankkijat ja niille maksamansa maksut ennen kuin hän ottaa rakennuksen käyttöön."
Tarkoittaako tämä sitä, että enää ei voi tehdä itse "ammattimiehen töiksi" luettavia töitä? Ilman kuittia tehtävät työt loppuvat sitten tähän...
"Ilmoitusvelvollisuus myös omakotirakentajille
Jokaisen rakentamispalveluja tilaavan on heinäkuun 2014 alusta lähtien ilmoitettava verohallinnolle, keneltä on tilannut rakennustöitä. Ilmoitusvelvollisuus koskee myös yksityishenkilöitä, joka rakennuttavat rakennusta, joka tarvitsee rakennusluvan.
Yksityishenkilöiden on ilmoitettava verohallinnolle maksamansa palkat, käyttämänsä alihankkijat ja niille maksamansa maksut ennen kuin hän ottaa rakennuksen käyttöön."
Tarkoittaako tämä sitä, että enää ei voi tehdä itse "ammattimiehen töiksi" luettavia töitä? Ilman kuittia tehtävät työt loppuvat sitten tähän...
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kysy etelänpojilta kyllä niillä on jo keinot keksitty.
Kyllä. Pientalotyömaatkin koitetaan viedä verolle. Siitä on kysymys. Nyt kannattaa olla todella tarkkana mistä urakan tilaa. Etelän pojat saavat nyt kyytiä. Ei auta mikään. Suomalainen kivitalorakentaminen nousee!!!
Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, ettei itse saisi tehdä ns hartiapankilla. Tarkoitus on nimenomaan se, että maksettujen urakoiden tiedot ilmoitetaan. Tämän perusteella verottaja voi verrata töiden tilaajien ilmoittamia summia urakoitsijan ilmoittamiin summiin.
Hartiapankilla ei tietenkään voi tehdä luvanvaraisia töitä kuten esim. sähkö- tai LVI-asennuksia.
Pimeän työn tekeminen halutaan kuriin. Onko se paha asia?
Eestiläiset pimeät ukot ja kotimaiset demarilusmut saavat nyt kenkää. Muutenkin koko kivitalobisnes ROMAHTAA!
luvanvaraisia töitä on vain sähkötyöt joita valvoo asentajat itse.
Viemäri, vesi ja IV työt ovat KVV- ja IV- vastaavan valvomia ja niitä saa tehdä siten kuka tahansa.
Hyvä Hyvä Onhan aikakin .
Ehkä vielä tulee päivä ,että kivitalon runko ja ja muutakin rakentamista pystytään tekemään viralliseti kaikki maksut hoidettuna.
Nythän on ollut tilanne ,että kivitalon runkourakan urakkahinnat ovat pienemmät kuin esim.2006.
Siitä on saanut kiittää Lammia
Jämerällä kaikki urakoitsijat ovat eestiläisiä. Onneksi myyvät vähän.
Ensin joku moittii ihan aiheesta Lammia ja samalla muita urakointia kiertäviä alan toimijoita... sitten Lammin myyjä heittää huuhaa juttua Jämerästä perään... Peruskauraa tälläkin pilipalipalstalla. Jämerä on ainoa alan toimijoista, joka oikeasti tekee asiallista urakointia ja toisin kuin kirjoittaja väittää, pääosin suomalaisilla urakoitsijoilla. Itse olen suomalainen urakoitsija ja pystyttänyt Jämerä- taloja 25 vuotta jo ja yhä riittää hommia hyvin.
Avaus tosin oli fiksu ja asiallinen. Olisivatpa keskustelijatkin.
Jämerä on virolainen firma ja urakoitsijat ovat virolaisia koijareita.
Ja mitä sitten...? Näyttää sinua kovin häiritsevän. Heehehehheheheee
Kyllä eestiläiset joutuvat nyt kuseen. Loppuu pimeät hommat eestin pojilta.
Eestiläiset ovat jo pitkään hoitaneet velvoitteensa suomen valtiolle koska niitä valvotaan. Uusi laki rassaa ainoastaan suomalaisia, jotka ovat tottuneet pimeään työhön ja kuvittelevat, että muuallakin toimitaan samoin.
Voi olla,että tämän heinäkuussa tulevan lain ansiosta virolaisten osuus työmailla kasvaa kun suomalaiset eivät saa papereitaan siihen kuntoon, että pääsisivät työmaan portista sisään.
Virolainen firma ei maksa Suomen valtiolle kuules mitään, tämä on EU. Verot maksetaan siihen maahan mihin firma on rekisteröity.
Suomalainen yritys maksaa voitosta 30 prosenttia veroa ja kun voitto otetaan ulos niin toisen kerran 30 prosenttia pääomaveroa.
Virolaisen kilpailuvaltti on palkkataso, joka on Virossa merkittävästi Suomea alhaisempi, vielä toistaiseksi. Mutta Suomen Virolaisille työntekijöille on kyllä jo metkut firman kusettamiseksi kerrottu. Virolaiset viettävät täällä sadoittain esim. Sairaslomia meidän piikkiin ja työskentelevät Virossa. Milläs sitäkin valvot ?
Suomen ongelma on mieletön verotus niin työnantajalta, kuin tekijältäkin. Verot kovassa kilpailutilanteessa tilittää sitten Suomalainen yritys, niin omansa kuin työntekijöidensäkin.
Rakentamisen hinta nousee entisestään ja virkamiehen tilipussi varmistetaan ja poliitikkojen kokouspalkkiot.
Byrokratia käy mahdottomaksi, paljon paremmin olisi toiminut Ruotsin tyyli omakotitalosta tullut voitto pääomaverolle.
Ei byrokratiaa, eikä lisää julkisen sektorin kuluja, kuitit kävisivät kaupaksi.
Talkootyö ja omatyö olisivat aina sallittuja, sekä kevyen verotuksen piirissä helposti.
Nykyisen hallituksen lapsiministerit taitavat olla tyhmiä ja ahneita.
Keskikokoisen talon rakentaja maksaa jo nyt hankkeestaan lähes 100 000 € arvonlisäveroa, muista veroista puhumattakaan, mikä yhteiskunta tällaista voi kestää ?
Kallis asuminen on Vihreä haave Suomessa, lisää vaan energiaveroja, kyllä se rakentaminen siitä hiipuu, eikä tule saasteita.
Vihreiden touhuja hallituksessa voi verrata Hölmölän satuihin, myös harmaan talouden osalta. Hautala pimeän työn maksajana ja Niinistö verottamalla autolla ajellen.
Kuvitellaan ettei verojen korottaminen jatkuvasti ja liikenteeltä rokottaminen vaikuta omiin äänestäjiin mitenkään. Hörhöjen ääniä on helppo kalastella, kun nuppi on turvoksissa ja persuihin hakeutuu sitten toisenlaiset hörhöt.
Kivitalossa on hyvä asua , jotta tulee edes vähän osioon kuuluvaa tekstiä ja kivitalon rakentaja on hyvä veronmaksaja. Harmaa talous vaan kuriin niin saadaan Niinistönkin suuri palkka maksuun ja Vihreä hyväntekeväisyys jatkuu.
Minä olen tämän homman hoitanut jakamalla homman viiteen osaan (maaurakka, talopaketti asennettuna, LVIS, pinnoitukset ja kalustus). Kaikki suunnittelut tulevat talopakettitoimijalta. Itse hoidan projektin vedon, siivoukset ja kaikki aputyöt. Tällä pääsen n. 2100€/htm2 hintaan. Vastuut on jaettu selkeästi ja ne on helppo ilmoittaa kun ei ole liian monta toimijaa sähläämässä. Tietääkseni pientalossa riittää kertailmoitus ja urakoitsija hoitaa itse seurannan.
Mistä näitä I D I O O T T E J A oikein sikiää? Rakenna ensin ja selitä sitten jälkikäteen kuinka kalliiksi tuli. 3000> ja pitkälti yli........ Varmaan olet vielä DI!
Toimijoitten määrä tuskin tähän ilmoittamiseen mitään vaikuttaa, hieman useampia nimiä vaan paperissa. Kaikkien urakoitsijoiden ilmoittaminen kuuluu rakennuttajalle, ei talopaketti kauppiaalle.
Ei uskalla ottaa enään eestiläisiä kyhäämään kivimajoja. Eihän osalla ole edes EPR:ää.
loppuiko lammin myynti tähän.
Ei, koska lammiharkko sopii parhaiten hartiapankkirakentajille. hartiapankkirakentaminen on fiksuin tapa rakentaa pientalo, koska teettämällä työn verotuksen ja muiden kulujen takia on kallista ja työn laadusta ei ole takeita.
Jämerällä ainakin ollut pystyttäjänä ilman epr:ää olevia eestiläisiä.
Huiii! Ei kait!!! Hrrr....
Suomen valvonta ja ilmoitus byrokratia lähentelee jo DDR meininkiä, saatiinko siellä harmaa talous raportoimalla kuriin ?
Ei saatu, eikä ole saatu muuallakaan, ainoastaan verotuksen tarvetta kasvatettua ja virkamiehiä lihotettua.
Mitä suuremmat verot, sitä suurempi harmaa talous ja musta pörssi, köyhälle ei jää muuta vaihtoehtoa.
Ehkä pitäisi puuttua syihin, eikä seurauksiin ?
Kuka tavallinen kansalainen Suomessa pystyy rakentamaan keskihintaisen kivitalon 500 000 ? Mikä pankki rahoittaa tämän, ehkä miljardi voiton tehnyt Nordea ? Paljonko on verojen osuus hankkeessa ? Puolet, löytyykö hulluja, jotka oman verotuksensa jälkeen käteen jäävällä vielä maksavat 250 000 € lisää plus pankin korot ?
Hirmuisia yhtälöitä, hallituksen onkin syytä nyt edistää halpojen vuokra-asuntojen rakentamista, Suomi siirtyy pelättyihin kolhooseihin. Siihen ei tarvita edes Putinin määräystä.
Eestiläisten ongelmaan helpoin ratkaisu on Putin. Viro liitetään takaisin Venäjään niin loppuu eestiläisten örvellys Suomen työmailla.
Kun ei muuta pysty niin alkaa sormet työstämään tällaista sontaa. Yksisormijärjestelmällä pelokkaat kivitalotoimijat yrittävät jakaa propagandaansa ja epävarmuutta, mutta ei onnistu. Jätkä sen kun porskuttaa.
Terkkuja kaikille. Meillä menöö hyvin!
Nyt se alkaa. Loputkin virolaiset takaisin neukkulaan.
Millähän Suomen verottaja sitten tutkii Virolaisten verotuksen, paljon tarvitaan virkailijoita ja verotuksen tarve sen kun lisääntyy.
Rakentajan nimi Kaino Kuuga, siitä sitten vaan vertailemaan, ei ole helppoa. Firman nimi Eestin Maja, siitä vaan tutkimaan
Suomesta on tulossa kyttääjien paratiisi, näillä on 8 viikkoa lomaa puolitostakertaisella palkalla ja kulut peritään Vihreän päätöksen perusteella Suomalaisen asumiskuluista.
640 000 julkisen sektorin työntekijää odottaa palkkojaan ja etujaan , siitä syntyy verotuksen tarve. Byrokraatteja kyllä hyysätään kuin entisessä Neuvostoliitossa.
Köyhille vain kerrostalo kolhooseja niin hyvä tulee ja Persujen äänestäjiä riittää, kun syyksi laitetaan pakolaiset ja EU
Sydänkivi Oy teki tappiota viime vuonna:(((
http://yritys.taloussanomat.fi/y/sydankivi-oy/lappeenranta/2273773-2/
Voi voi Forte-kivitaloja!
Suomessa alkaa olla pian jokaista tuottavaa työntekijää kohden oma julkisen sektorin työntekijä.
Siinä selitys tilanteeseen. Vielä kun suuri osa julkisen sektorin työkäisistä saa suurempaa palkkaa kuin tuottavat työläiset niin loppu tulee melko pian. Ei riitä mitkään rahat eikä verot.
Jos suomessa korotettaisiin veroprosentti tasan sataan,ei valtion velasta päästäisi eroon vielä seuraavaan kymmeneen vuoteen.
Nyt perustetaan hienot viisi sotealuetta, kaikille työntekijöille viiden vuoden suoja ja palkkaharmonisointi. Mitähän tässäkin muka säästyy ?
Rakentaminen tulee olemaan kallista maailman tappiin tällä verotuksen tarpeella.
Ei tänne suomeen enää kannata mitään rakentaa, nyt kun rakennat talon niin et ikinä saa omiasi pois. Talojen hinnat putoavat tulevaisuudessa väistämätt. Niin on käynyt muuallakin missä on ollut sama taloustilanne. Todennäkinen hinnanpudotus 10 vuoden tähtäimellä on 70 %.
Suomalaisen varallisuus perustuu pääsääntöisesti kiinteään omaisuuteen, yleensä asuntoon. Pitkällä aikavälillä se on aina ollut kannattavaa, viimeisen sadan vuoden aikana.
Siihenkin aikaan mahtuu useampia talouden notkahduksia. Samoin on ollut kaikissa Euroopan maissa.
Rakentaminen ja asuntoon sijoittaminen on ollut siis aina kannattavaa. Nyt tietysti vielä energian kulutusta saadaan säästettyä uudisrakentamisessa ja asumisen kuluja pienennettyä runsaastikin.
Rakennuksella on tietty kannattava elinkaari ja uudistuotanto on tärkeää, jotta asunnot eivät lopu ja jouduta muuttamaan telttoihin.
Nuorille ihmisille voin ohjeistaa, että sijoittajaa vaan kiinteään omaisuuteen mahdollisimman paljon ja autoihin, sekä muuhun hömppään vähemmän.
Asuntojen hinnat tuskin paljonkaan laskevat, mutta juuri nyt eivät paljon nousekkaan, kuin huippupaikoilla.
Nykyinen sukupolvi tulee perimään huomattavia varallisuuksia varsin useatkin, juuri kiinteistöjä, kesämökeistä lähtien. Köyhät taas köyhtyvät yhä enemmän, mikä on huolestuttavaa. Köyhillä ei ole kiinteistövarallisuutta, joten vuokra-asuminen pitkään johtaa myös köyhyyteen.
Rakentamalla itselleen omakotitalon oppii myös pakostakin ahkeraksi, eikä ole aikaa ruikuttaa. Siinä on paljon hyviä puolia ja opettavaistakin. Sotien jälkeenkin noustiin samalla esimerkillä, Suomeen nousi todella pienellä rahalla kymmeniä tuhansia asuntoja, lähes käsivoimin.
Rakentaminen on hyvin työllistävää ja kannattavaa myös yhteiskunnalle, se on siis meille kaikille eduksi. Ahkeruus ja yritteliäisyys on kannatettavaa, eikä kannata mustamaalata turhanpäiten.
Kehittämämme palvelun avulla ilmoituksen tekeminen helpottuu huomattavasti.
Palkkaus.fi on kotitalouden palkanmaksupalvelu verkossa - raksalokillamme
on helppoa pitää kirjaa tehdyistä töistä. Verottajallehan tulee ilmoittaa itse palkattujen työntekijöiden tekemä työ, yrityksiltä ostettu työ sekä talkootyö ja itse tehty työ... Palkkauksen raksalokilla voi tallentaa myös rakentamisen aikaiset kuitit ja tositteet yksiin kansiin. Palvelusta voi myös tarkistaa tilaajavastuulain mukaisen tiedon yrityksistä. Kun työt on tehty, voi tulostaa valmiin ilmoituksen ja lähettää sen verohallinnolle.
Helpottaa asiaa huomattavasti :)