Eikö Kia mene enää kaupaksi ?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041218205751_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041218205751_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ei juhli autoliikkeet tällä hetkellä.
Ei taida olla kyse KIA:n menekistä, vaan taitamattomasta johdosta.
KIA on tietyillä seuduilla ollut jopa kolmanneksi eniten rekisteröity merkki, edellään vain VW ja Toyota, aika kova saavutus kun ottaa huomioon miten pitkä historia kilpailijoilla on tässä maassa verrattuna haastajaan.
Tsemppiä Deltalaisille, jospa tämä vielä iloksi muuttuu.
Kian hinta on nostettu ns. parempien merkkien tasolle. Siksi moni aiemmin Kian ostanut on siirtynyt näihin parempiin merkkeihin.
epäiletkö Korean laatua? Mikä on esim. paras tv ...tai kännykkä tai tabletti? Onko se Samsung....samasta maasta ne tulee ja laatu sen mukaista. Sinun volkkarissa on 2 vuoden takuu ja sekin rajoitettu.
Jaa-a. Hiukan on nyt tunnetta pelissä.... Omasta mielestäni tähän asti kestävin, bugittomin ja laadukkain kännykkämerkki itselläni on ylivoimaisesti ollut HTC, mikä lienee Taiwanista. Tabletti, joka köllöttää pöydällä on i-Pad Air, jota väittäisin kyllä paremmaksi kuin yhtäkään Samsungin tähän asti tekemää tablettia, mutta onhan se kyllä kalliskin. Taulu-TV olohuoneessa sentään on Samsung, mutta eipä sen kummempi ole kuin aikaisempi, joskin pienempi Sony, jonka annoin pikkusiskolleni, kun hän muutti opiskelemaan.
Jos pidät takuun pituutta auton laadun mittana, silloinhan Kia olisi aina Picannosta lähtien ylivoimaisesti laadukkainta, mitä automaailma pystyy tällä hetkellä tarjoamaan, mitä kyllä vähän epäilen. Samalla ajatusmallilla 3 vuoden takuulla varustettu Fiat Punto olisi laadukkaampi kuin vaikkapa saksalaisella 2 vuoden takuulla varustettu BMW:n 5-sarjalainen, mistä myös voidaan olla vähän eri mieltä.
Niin vaan se KIA:n takuu ei oikeasti ole muuta kuin mainospuhetta.
Ei muuten pidä paikkaansa,puhut potaskaa itseään. Itselläni on jo kahdesta aiemmasta Ceedistä kokemusta pikkulaitoista ,maalaus ym. pikkuvioista,jotka on aina nurkumatta laitettu kuntoon,jonka laadusta ei ole mitään moitittavaa. Kyllä Delta autonsa takuunkin osalta on hoitanut ainakin minun kohdallani esimerkillisesti aina kuntoon. Ajamista nämä viat eivät ole estäneen,mutta korjauksen ajaksi on autokin aina alle löytynyt nurkumatta.
Keskustelun aloittaja ohittaa tahallaan tiedon, että Kian myynnin kasvu reippaasti yli 40%. Ja siitä luvusta luultavasti puuttuvat vielä vuodenvaihteessa ja sen jälkeen toteutettujen kampanjoiden aikaansaama kysynnän lisäys. Kun tilattujen autojen normaali toimitusaika heillä näköjään luokkaa 4-6 kk. Eli yt-neukkareista ei voi suoraan vetää menekkijohtopäätöksiä. Eikä pidäkään, koska menekki on hyvä.
Mistä lukemista lasket tuon yli 40% kasvun?
Juurihan julkistettiin rekisteröintitilastojen seuranta. Niitä toitotettiin vähän joka aviisissa ja täällä keskusteluissakin puitiin. Mutta tuskin sentään koko Kia saanut nostetta yli 40%. Muistelen, että se oli Rio. Oliko +43%..? Kai sen tarkankin tiedon löytää netistä, jos viittii surffata.
Riolla oli iso myyntipiikki maaliskuussa, sitä meni rekisteriin melkein 200 kpl enemmän kuin aiempina kuukausina.
Jotain kertoo sekin, että Rion osuus myydyistä Kioista maaliskuussa oli melkein 50 %.
Se että, että kuinka paljon pienemmän palkkion myyjä saa b-segmentin (Rio) auton myynnistä kuin isompien ja kalliimpien autojen onkin jo toinen juttu.
Huhtikuussa olikin sitten myynnissä vähän hiljaisempaa. Laskua reilusti ja ei yhtään mallia 10 myydyimmän listalla.
Kia Rio oli kymmenes alkuvuoden rekisteröityjen listalla. Myynti oli lisääntynyt edelliseen vuoteen verrattuna runsaat 15%. Huhtikuun sijoitus oli 13.ja autoja rekisteröitiin 162 kpl. Kia on merkkinä tällä hetkellä kahdeksantena.
Onko vielä ihan venäis-omistuksessa ? Ainakin ennen oli ja johdettiin ihan pieleen. Enpä kuitenkaan halua ikinä ostaa autoa, jonka kaikki katteet menevät Moskovaan.
Harmi suomalaisille työntekijöille, mutta ei oilkein sovi minun arvomaailmaan.
Unohda sinäkin jo hiljakseen 60-luku. Herää räiskyvälle ja toiveikkuutta herättävälle 70-luvulle. Deltalla ei ole ollut mitään tekemistä venäläisten kanssa sen jälkeen kun ladat kärrättiin tikun nokassa myyntisalista pahnakasan taakse.
Voi venäläisiä olla asiakkaana, tietty.
Joo. Ollut länsimaisessa omistuksessa jo vuosia.
Jos on ollut vuosia länsiomistuksessa nin ei ole kumma jos onkin ongelmia!
Just just... Samat sumanterit siellä taustalla häärii, kuin ennenkin.
Kaksi ryssää hallituksessa ja se joka omistajan valtaa käyttää firmassa on ihan ehta ryssä. Se,että omistaa Delta sijoitusfirman kautta joka on rekisteröity Englantiin, on ihan silmänlumetta.
Ei pidä paikkaansa. Kyl omistajana pyörii ruslanan ruplat.
Ei riitä et hallituksessa istuu joku vanha suomalainen ex. sahan omistaja.
Rahoitus on taitanut tulla tähän firmaan aina joskin joskus mutkan kautta venäjältä.
Eijoo mittään ryssiä siellä. Opettele asia.
Kaupparekisterin mukaan kaksi
On sielä niitä, vaikka kuinka tavais.
Tutki asiaa enemmin ennen kuin puhut jaskaa.
Opel Astrakin oli huhtikuussa jo ohittanut myynnissä ennen niin suositun cee´din!!
Kia taisi munata markkinakärkipaikkansa hinnoittelemalla pari vuotta sitten koko mallistonsa ihan perseelleen. Kian vahva valtti, eli huippuhyvä hinta-laatusuhde on ohentunut ja tilalle on astunut kilpailijoiden tasolle hinnoiteltu keskivertomerkki hyvällä takuulla. Myös Toyotan paluu keskiluokan farkkuihin söi varmasti osansa potentiaalisista Kian ostajista. Kian menestys lepää tällä hetkellä yllättävän suurelta osin Rion harteilla, kuten tässä aikaisemminkin spekuloitiin.
Delta-konserni tekee muutoksia johdossaan
Lehdistötiedote
15.5.2014
Autoalan haastavan liiketoimintatilanteen jatkuessa Delta Motor Groupin hallitus on päättänyt vähentää yhtiön johtohenkilöiden määrää.
Delta Motor Group Oy:n toimitusjohtaja Jyrki Kupila on irtisanoutunut ja jättää tehtävänsä yhtiön johdossa välittömästi.
Jatkossa Delta Motor Groupin liiketoimintayksiköt: maahantuonti ja vähittäiskauppa sekä tukitoiminnot, raportoivat suoraan yhtiön hallitukselle.
Delta Auton vähittäiskaupasta vastaava toimitusjohtaja Jari Lepistö ja maahantuonnista vastaava johtaja Miska Tammelin jatkavat nykyisissä tehtävissään.
Delta Motor Groupin toimitusjohtajan tehtäviä hoitaa tukitoiminnoista vastaava talous- ja henkilöstöjohtaja Mari Onkamo tästä päivästä alkaen.
”Haluan kiittää Jyrki Kupilaa hänen omistautumisestaan ja panoksestaan Delta Motor Groupiin erittäin haastavassa liiketoimintatilanteessa. Toivotan hänelle onnea ja menestystä tulevaisuudessa”, Delta Motor Groupin hallituksen puheenjohtaja Jukka Härmälä sanoo.
Ja 3 kk aikaisemmin
Delta-konserni kasvatti liikevaihtoaan 2013 ja vahvistaa hallitustaan
Vuonna 2013 Delta-konserni onnistui kasvattamaan liikevaihtoaan, vaikka koko autoala kärsi edelleen erittäin haastavasta taloudellisesta tilanteesta. Delta-konsernin liikevaihto vuonna 2013 oli 499 miljoonaa euroa, mikä merkitsee 15,6 %:n kasvua vuoden 2012 431,4 miljoonasta eurosta.
Konsernin tulos pieneni ja painui 7,5 miljoonaa euroa tappiolle. Delta-konsernin heikkoon tuloskehitykseen vaikuttivat merkittävät kertaluontaiset kuluerät, jotka muodostuivat pääosin liiketoiminnan kehittämiseen kohdistetuista investoinneista sekä käytettyjen autojen varaston kierron tehostamistoimenpiteistä.
Delta-konsernin jälkimarkkinointi kasvoi noin 10 % edellisvuoteen verrattuna. Käytettyjen autojen volyymi kasvoi noin tuhannella autolla noin 15 000 myytyyn autoon.
Delta-konsernin edustamiin uusiin merkkeihin liittyi vuonna 2013 BMW Delta Bavarian kolmessa toimipisteessä sekä Opel kahden ja Mazda yhden toimipisteen voimin. Myös Ala-Tikkurilan uusi vauriokeskus aloitti toimintansa vuonna 2013.
Tiukasta markkinatilanteesta huolimatta Delta-konsernin maahantuoma Kia onnistui edelleen kasvattamaan markkinaosuuttaan vuonna 2013.
Jenin huono valuuttakurssi vaikeutti Mitsubishin hinnoittelua ja varastojen hallintaa. Tämä vaikutti merkittävästi Mitsubishin tulokseen ja markkinaosuuden heikkoon kehitykseen.
Hallitus uudistuu
Delta Motor Group Oy:n hallituksen puheenjohtajaksi nousee hallituksessa vuodesta 2010 työskennellyt Jukka Härmälä. Uutena jäsenenä hallituksessa aloittaa eläkeyhtiö Varman toimitusjohtajan tehtävistä eläkkeelle jäänyt Matti Vuoria, joka tuo hallitukseen erittäin mittavan kokemuksensa suomalaisesta elinkeinoelämästä.
”Keskitymme vuonna 2014 parantamaan tulostamme. Panostamme merkittävästi sekä jälkimarkkinointimme, käytettyjen autojen myynnin että yritysmyyntimme kehittämiseen”, Delta Motor Group Oy:n toimitusjohtaja Jyrki Kupila sanoo.
Kia on ihan käyttökelpoinen auto, mutta sen jälkimarkkinoinnissa on paljon korjattavaa. Ei se riitä, että autolla on "7 vuoden takuu" kyllä sillä pitää olla myös jälkimarkkinointi (varaosat huolto) kunnossa.
Jollakin tavalla tuntuu, että yrityksen johto yrittää ratsastaa liiaksi tuolla pitkällä takuulla?
Oletko sitä mieltä ettei Kialla ole jälkimarkkinoita tai jotain pngelmaan varaosien saannissa....mistä ole tämän jutun pääkoppaasi saanut? Kia on euroopan laajuinen automerkki ja Suomen markkinat on pieni osa. Ja silti kaikki toimii todella hienosti.
Itse ostin vähän aikaa vajaa delta autosta 4 vuotta vanhan ceedin. Helteiden tultua huomasin ettei ilmastointi toimi, vein delta autolle. Totesivat sieltä että lauhdutin mennynä rikki, tilasivat uuden ja huolto on heti kun osaa saapuu perille.
Tämä meni takuuseen eli ilmainen jonka lisäksi tekivät myös määräaikaishuollon joka myös maksuton. Itselleni ainakin jäi hyvä maku tästä toiminnasta.
Delta auto on moneen paikkaan tällä hetkellä luottokiellossa ja tuskin tulee selviämään lähemmäs 10 miljoonaa nousevaa tappiota. Ajan kysymys koska tapahtuu vuoden 2009 tapahtumat...
" Tämä meni takuuseen eli ilmainen jonka lisäksi tekivät myös määräaikaishuollon joka myös maksuton. Itselleni ainakin jäi hyvä maku tästä toiminnasta."
ON KYLLÄ IHMEELLINEN tapaus,
piti oikein isolla kirjoittaa, kirjoitus tuntuu aluksi sekavalta, lopuksi hätähuudolta ja mainokselta.
5 vuotta ja 90000 tuhatta takana ei ole tarvinnut takuutakäyttää vain normaalit huollot.
Autoala saa sopeutua siihen että jatkossa Suomessa on vain kourallinen heppuja joilla on varaa ostaa uusi auto ja ylläpitää niitä.
Kylläpä tässä lauantaina sain parin muun asiakkaan kanssa ihan rauhassa "potkia renkaita". Myyjät pysyivät visusti tiskin takana katsettaan nostamatta. Oli vissiin kännyköissä parempaa ajankulua kuin autojen myynti asiakkaille. Eivät olleet kiireiltään ehtineet kovinkaan moneen autoon laittaa edes hintoja. Oli hiukan vaikea tehdä mitään vertailuja. Aikani odoteltuani lähdin sitten tien toiselle puolelle ja ostin auton. Siellä oli myyjät hereillä ja näytti kauppakin käyvän.