Kyllä on käsittämätön määrä jyrsimiä vielä autojen alla, vaikka lumesta ei
ole viikkokausiin ollut tietoakaan. Eikö tämä asfaltin jyrsiminen tältä talvelta ala jo riittää?
ole viikkokausiin ollut tietoakaan. Eikö tämä asfaltin jyrsiminen tältä talvelta ala jo riittää?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tällaistako tarkoitat, jo niin on aika metkan näköinen auton alla.
http://www.jonsered.com/dimage.axd/productHuge/j510-010/800x600/2b4d2427.png
Minun mielestäni tuolla ajellaan kasvimaalla.
100 € sakko nastoilla ajaville...
28.4. vasta voi sakottaa ja silloinkin vain jos ei ole menossa kohti pohjoisen liukkaita.
Kitkoista pitäisi oikeasti sakottaa, on ne niin vaarallisen surkeat verrattuna kesärenkaisiin, jarrutusmatkat melkein kaksinkertaiset.
Voihan tätä lepuuttaja pelleä.
Katsos poika, me aikuiset tiedämme sen, että vaikka lunta ei ole näkynyt viikkoihin, niin pelkkä vesi saattaa jäätyä tien pintaan jos sateen jälkeen tulee yöpakkasia, et ole tainnut sitä ottaa huomioon? Talvirenkaita pidetään juuri mahdollisen liukkauden takia ja nyt elämme juuri niitä aikoja jolloin ilman lämpötilat ei mene niin usein pakkaselle öisinkään, mutta ei aamuliukkaan vieläkään ole mahdottomia.
Itse vaihdoin nastarenkaat pois jo 3-4 viikkoa sitten, mutta minulla onkin lyhyt työmatka ja voin valita useammasta reitistä sellaisen jossa voin ajella todella hiljaa ja rauhassa, mutta kaikilla ei ole samaa mahdollisuutta.
Heittäkää nyt helvettin jo ne saamarin piikkipyörät. EI SE AUTO MIHINKÄÄN OJAAN luisu , vaikkei nastoja olekkaan alla,
Mutta kun se hirveä rutina antaa turvallisuuden tuntua.
Mökkitiet vielä lumiset ja jäiset ympäri maata. Etelän vetelät vaeltaa sankoin joukoin viikonloput maaseutua ihastelemaan eikä ajotaidot liukkaalla ole hääppöiset. Pitäisikö muka olla talvirenkaat kontissa että saisi laitettua alle kun poistuu pikitieltä. Miettii sitä
Elä välitä noista jutuista. Ne on näitä Tzadilaisten hipstereiden juttuja jotka eivät ole käyneet koskaan kehä kolmosen pohjoispuolella saatikka jossain bödellä jossain mökkitiellä. Ei noita sivuteitä betonilähiöissä ole.
Ei ainakaan täällä pohjanmaalla ole ollu varjoisimmillakaan metsäteillä yhtään jäätä tai lunta ainakaan kuukauteen.
Kannatan nastojen käyttöä talvella mutta nyt on jo täysin turhaa kuluttaa asvalttia ja aiheuttaa katupölyä kun keski ja eteläsuomessa ei ole enää mitään perusteita nastojen käytölle. Eli kesärenkaat alle vaan heti niin säilyy tiet ajokuntoisina ja astmaatikot ja muut hengityssairaat kiittävät.
Espoossa varmaan enää aurojen tekemissä kasoissa, mutta älä yleistä koko maahan
http://liikennetilanne.liikennevirasto.fi/?cameraPanId=C1453507
http://liikennetilanne.liikennevirasto.fi/?cameraPanId=C1452301
http://liikennetilanne.liikennevirasto.fi/?cameraPanId=C1455301
Hyppääkö ne lumet ojan yli tielle?
Joo eipä se Mette luvannutkaan ensi viikon alkuun kuin vajaa 20 astetta. Ei sitä ilman nastoja selviä! Oli tänäänkin etelä-suomessa todellinen nastarengaskeli!.
Jyrsijöille PITÄISI JO NYT lyödä sakkolappu kouraan. Ja NASTAVERO VOIMAAN
välittömästi.
Sun tapasten kotipoliisien takia ajan ihan piruuttani nastoilla juhannukseen asti. Mitä ..ttua se sulle kuuluu millä kukakin ajaa, häh mulkero? Tule suoraan sanomaan niin saat turpaas...
Kyllä nimenomaaan KUULUU millä ajat! Miksi minun kuunnella aivan tarpeetonta MELUA?
Koita vaa kitkoilla luistelija kestää tiellä äläkä puutu toisten asiohi...
Ite laitoin kesärenkaat vajaa 3 viikkoa sitte ja talvella tietenki nastat, en jaksa millää kitkoilla leikkiä...