Mitä eroa on ulkohalkaisijalla 15" ja 17" rankaalla.
Tutkittu turvallinen rengasleveys on 185 ja nykyisin 205mm.
Pitäisikkö hyväksyä renkaiden automaattinen paineen mittaus uusiin rankaisiin.
Polttoaineen kulutus kasvussa
4
204
Vastaukset
Autoverokin nousee aina jos ostaa auton leveemmillä renkailla vakioihin verrattuna noiden päästöjen takia.
- Muoti ohjaa, huono!
Leveät renkaat ovat nuorten miesten tai nuorten miesten mielisten vaatima muoti-ilmiö. Kapeammilla renkailla pienempi polttoaineenkulutus.
Leveät arempia vetelemään tien urissa, arempia vesiliirrolle, liukkaampia hiekkatiellä ja meluisampia. Siis ei mitään etua tavalliselle käyttäjälle, jolle pito kuivalla asfaltilla ei merkitse mitään. Tai jos tarvitsee jarrutus- tai kurvipitoa kuivalla asfaltilla, niin tilanne on joka tapauksessa herran haltuun miten käy. Ovat myös kalliimpia sitten kun renkaiden vaihto uusiin on ajankohtainen. Talvirenkaina leveillä sohjoliirron vaara isompi.
Uuteen autooni en missään nimessä ota valinnaisvarusteisia leveitä matalaprofiilirenkaita. Yhteen autoon otin renkaita uusiessa kapeammat koska siinä tapauksessa olivat sopivat samoille vanteille eikä enää ollut niin jupero kaupungissa.
Ajokokemusta varmaan miljoona km, myös niin sanotuilla premiumautomerkeillä. - Piip?
Automaattinen paineenmittaus on pakollinen uusissa autoista loppusyksystä alkaen.
Sitä en tiedä mitä kojetaulun näyttö urputtaa jos ne anturit on vain esim. kesärenkaissa, jos auton katsastus on suvikumiaikaan ja ei ota niitä talvikiekkoihin...- nero
Tulen edlleenkin ostamaan kapeampia renkaita joissa on seerempi profiili, tuli lakia tai ei.
Kiinasta saa hyviä kesä kumeja, josta on jotakin muutakin hyötyä kuin matala profiili ja leveys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135