http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041218208874_uu.shtml
Tutkimuksessa on koottu yhteen muun muassa humalahakuisesti alkoholia käyttävien sekä viimeisen vuoden aikana kannabista polttaneiden asukkaiden osuus tiettyjen alueiden väestöstä.
Suomen kännipääkaupungin kyseenalainen kunnia lankeaa Porvoolle. Kannabiksen käyttö taas on yleisintä Helsingissä.
Kun aluerajaus tarkennetaan kaupunginosiin, Porvoon alueesta vielä humalahuuruisemmaksi pistää Espoon Vanha-Espoo, joka koostuu muun muassa Espoon keskuksen, Järvenperän, Karhusuon, Kuurinniityn, ja Nuuksion kaupunginosista. Tällä alueella peräti 17,5 prosenttia asukkaista ilmoitti juovansa humalahakuisesti.
Valtaosa kunnista puuttuu THL:n listalta toistaiseksi kokonaan. Lisäksi tiedot eivät ole keskenään täysin vertailukelpoiset, sillä osa lukemista on peräisin viime vuodelta ja osa vuodelta 2012.
Maakuntalistaukset sen sijaan ovat kattavammat ja kokonaan vuoden 2013 tiedoilla laaditut.
Tilastot nosti esille lauantaina Aamulehti.
Alkoholia humalahakuisesti käyttävien osuus
Kunnat:
Porvoo: 16 %
Tampere: 14,2 %
Helsinki: 13,8 %
Imatra: 13,4 %
Oulu: 13,4 %
Lappeenranta: 13 %
Espoo: 12,8 %
Vantaa: 12,7 %
Kotka: 12,7 %
Turku: 12,6 %
Vaasa: 10,7 %
Kirkkonummi: 10,7 %
Pietarsaari: 7,9 %
Mustasaari: 7,9 %
Maakunnat:
Pirkanmaa: 13,9 %
Kymenlaakso: 13,4 %
Uusimaa: 12,8 %
Etelä-Karjala: 12 %
Satakunta: 11,8 %
Pohjois-Pohjanmaa: 11,8 %
Päijät-Häme: 11,7 %
Keski-Suomi: 11,6 %
Varsinais-Suomi: 11,6 %
Keski-Pohjanmaa: 11 %
Lappi: 10,4 %
Etelä-Pohjanmaa 10,1 %
Pohjois-Karjala: 10,1 %
Kainuu: 10 %
Pohjois-Savo: 10 %
Etelä-Savo: 9,7 %
Kanta-Häme: 8,9 %
Pohjanmaa: 8,6 %
Niiden osuus, jotka ilmoittavat käyttäneensä kannabista 12 viime kuukauden aikana
Helsinki: 7,6 %
Tampere: 6,1 %
Oulu: 5,2 %
Turku: 5 %
Lappeenranta: 3,8 %
Espoo: 3,5 %
Vantaa: 3,1 %
Kirkkonummi: 3 %
Kotka: 2,9 %
Porvoo: 2,8 %
Pietarsaari: 1,8 %
Vaasa: 1,6 %
Imatra: 1,5 %
Mustasaari: 1,3 %
Maakunnat:
Uusimaa: 3,9 %
Pirkanmaa: 3,4 %
Pohjois-Pohjanmaa: 3,1 %
Päijät-Häme: 3,1 %
Varsinais-Suomi: 2,7 %
Kymenlaakso: 2,6 %
Keski-Suomi: 2,5 %
Etelä-Karjala: 2,5 %
Satakunta: 2,3 %
Pohjois-Savo: 1,9 %
Lappi: 1,9 %
Pohjanmaa: 1,7 %
Keski-Pohjanmaa: 1,6 %
Kanta-Häme: 1,5 %
Pohjois-Karjala: 1,4 %
Etelä-Pohjanmaa: 1,2 %
Kainuu: 0,9 %
Etelä-Savo: 0,9 %
Google-mainokset
250 käyntikorttia
Nyt vain 9,99 €. Kaupan päälle käyntikorttikotelo!
www.vistaprint.fi
Rengastukku
Maahantuoja tarjoaa tukkuhinnoin ja kotiinkuljettuna. Tilaa tästä!
vannetukku.fi/Renkaat
Ikäryhmistä eniten koko Suomen tasolla humalahakuisesti juovat 20-54-vuotiaat miehet. Heistä peräti 20,9 prosenttia ilmoitti näin tekevänsä. Sama ryhmä on myös kannabistilaston kärjessä prosenttilukemalla 6,2.
Kun tarkastellaan koulutustasoa, humalahakuisia on eniten matalasti koulutetuissa ja kannabiksen käyttäjiä keskitasoisesti koulutetuissa suomalaisissa.
HILKKA KARVONEN
[email protected]
Tutkimuksessa on koottu yhteen muun muassa humalahakuisesti alkoholia käyttävien sekä viimeisen vuoden aikana kannabista polttaneiden asukkaiden osuus tiettyjen alueiden väestöstä.
Suomen kännipääkaupungin kyseenalainen kunnia lankeaa Porvoolle. Kannabiksen käyttö taas on yleisintä Helsingissä.
Kun aluerajaus tarkennetaan kaupunginosiin, Porvoon alueesta vielä humalahuuruisemmaksi pistää Espoon Vanha-Espoo, joka koostuu muun muassa Espoon keskuksen, Järvenperän, Karhusuon, Kuurinniityn, ja Nuuksion kaupunginosista. Tällä alueella peräti 17,5 prosenttia asukkaista ilmoitti juovansa humalahakuisesti.
Valtaosa kunnista puuttuu THL:n listalta toistaiseksi kokonaan. Lisäksi tiedot eivät ole keskenään täysin vertailukelpoiset, sillä osa lukemista on peräisin viime vuodelta ja osa vuodelta 2012.
Maakuntalistaukset sen sijaan ovat kattavammat ja kokonaan vuoden 2013 tiedoilla laaditut.
Tilastot nosti esille lauantaina Aamulehti.
Alkoholia humalahakuisesti käyttävien osuus
Kunnat:
Porvoo: 16 %
Tampere: 14,2 %
Helsinki: 13,8 %
Imatra: 13,4 %
Oulu: 13,4 %
Lappeenranta: 13 %
Espoo: 12,8 %
Vantaa: 12,7 %
Kotka: 12,7 %
Turku: 12,6 %
Vaasa: 10,7 %
Kirkkonummi: 10,7 %
Pietarsaari: 7,9 %
Mustasaari: 7,9 %
Maakunnat:
Pirkanmaa: 13,9 %
Kymenlaakso: 13,4 %
Uusimaa: 12,8 %
Etelä-Karjala: 12 %
Satakunta: 11,8 %
Pohjois-Pohjanmaa: 11,8 %
Päijät-Häme: 11,7 %
Keski-Suomi: 11,6 %
Varsinais-Suomi: 11,6 %
Keski-Pohjanmaa: 11 %
Lappi: 10,4 %
Etelä-Pohjanmaa 10,1 %
Pohjois-Karjala: 10,1 %
Kainuu: 10 %
Pohjois-Savo: 10 %
Etelä-Savo: 9,7 %
Kanta-Häme: 8,9 %
Pohjanmaa: 8,6 %
Niiden osuus, jotka ilmoittavat käyttäneensä kannabista 12 viime kuukauden aikana
Helsinki: 7,6 %
Tampere: 6,1 %
Oulu: 5,2 %
Turku: 5 %
Lappeenranta: 3,8 %
Espoo: 3,5 %
Vantaa: 3,1 %
Kirkkonummi: 3 %
Kotka: 2,9 %
Porvoo: 2,8 %
Pietarsaari: 1,8 %
Vaasa: 1,6 %
Imatra: 1,5 %
Mustasaari: 1,3 %
Maakunnat:
Uusimaa: 3,9 %
Pirkanmaa: 3,4 %
Pohjois-Pohjanmaa: 3,1 %
Päijät-Häme: 3,1 %
Varsinais-Suomi: 2,7 %
Kymenlaakso: 2,6 %
Keski-Suomi: 2,5 %
Etelä-Karjala: 2,5 %
Satakunta: 2,3 %
Pohjois-Savo: 1,9 %
Lappi: 1,9 %
Pohjanmaa: 1,7 %
Keski-Pohjanmaa: 1,6 %
Kanta-Häme: 1,5 %
Pohjois-Karjala: 1,4 %
Etelä-Pohjanmaa: 1,2 %
Kainuu: 0,9 %
Etelä-Savo: 0,9 %
Google-mainokset
250 käyntikorttia
Nyt vain 9,99 €. Kaupan päälle käyntikorttikotelo!
www.vistaprint.fi
Rengastukku
Maahantuoja tarjoaa tukkuhinnoin ja kotiinkuljettuna. Tilaa tästä!
vannetukku.fi/Renkaat
Ikäryhmistä eniten koko Suomen tasolla humalahakuisesti juovat 20-54-vuotiaat miehet. Heistä peräti 20,9 prosenttia ilmoitti näin tekevänsä. Sama ryhmä on myös kannabistilaston kärjessä prosenttilukemalla 6,2.
Kun tarkastellaan koulutustasoa, humalahakuisia on eniten matalasti koulutetuissa ja kannabiksen käyttäjiä keskitasoisesti koulutetuissa suomalaisissa.
HILKKA KARVONEN
[email protected]
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuuluminen ajaa päihteisiin ja sisäsiittoisuuten..KALLA FAKTA.