Heavy Metal

fakk

Moro!

Onko olemassa muita HM-tyylisiä leffoja kuin nämä kaksi 1981 ja 2000 tehdyt? Ei ilmeisestikkään saman nimikkeen alla, mutta vastaavia?

3

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No siis...

      ...just noita HM leffoja ei ole.

      Mutta tässä jotain scifianimaatiota, josta voisi löytyä samaa fiilistä:

      - Animatrix (Matrix trilogian spesiaali; 9 (vai oliko 10) animaatiota matrix maailmasta. Komian näköstä, hyytäviä visioita, persoonallisia näkemyksiä. Voi löytää Anttilan jostain nurkasta alehintaan VHS:nä 2,95e.

      - Titan A.E. HM:stä inspiraationsa saanut täyspitkä animaatioscifi. Teknisesti upea. Tosin loppua kohti alkaa lässähtämään kun käsikirjoittajat ja animoijat lankeavat kliseisiin ja tylsään "kissa ja hiiri" leikkiin ja räiskyttelyyn. Tarinassa ja käytettävissä olevilla resursseilla olisi ollut kaikki mahdollisuudet kehittää tarina huikeaksi avaruusoopperaksi.

      - Rautajätti. Ns. perinteinen animaatio, täyspitkä leffa. Mestariteos, aivan upea. Mutta jos etsit isotissisiä amatsooneja haarniskoissa niin petyt pahasti.

      - Painajainen ennen joulua. Ei scifiä, mutta mainitsen koskapa saattaisit tykätä. Nukkeanimaatio, taustalla Touchstone yhtiö ja sen taustalla Disney. Todellakin persoonallinen tummasävytteinen halloween/joulu/fantasia -musikaali. Sen verta rankka joulutarina että Disney ei ottanut tätä oman logonsa alle, olisi tullut aika huonoa PR:ää kun luurankojoulupukki jakaa joululahjoja (pommeja ja krokotiilejä ja muuta kivaa) lapsille. Gootit varmaan tykkää. Huippukamaa.

      Lisätköön joku muu hyviä tärppejä listaan.

      Jos ihan normaali elokuva (ei animaatio) kelpaa niin "Fifth Element" ja "Rekkakuskit avaruudessa" ovat HM-fanille silkkaa hunajaa. Jälkimmäinen hiukka parodian puolelle menevä - scifin kliseet on otettu tehokäyttöön. Ja kai huomasit katsoa TV:stä joku aika sitten pariinkin kertaan esitetyn Dark Starin?

      Anime puolelta löytyy varmaan vaikka mitä kivaa, mutta niitä en tunne.

      Henk. koht. pidin Fakk2:sta totaalisena altariman lässähdyksenä, fiasco, moka, plääh... Semmoisen etukäteismainonnankin kun pitivät että nyt tulee taas uusi ja mahtava, rajoja rikkova, HM animaatio - ja passsskat.... Surkea kopio edellisestä menestyksestä. Animaation tekninen taso oli jäänyt sinne 70-luvulle ja ne muutamat 3D pätkät olivat kertakaikkiaan surkeita räpellyksiä. Juoni oli kliseinen kopio ja pitkästyttävä. Musiikkikin oli valittu vain siten että mikä on joskus ollut kova bändi. Kertakaikkiaan masentava pettymys.

    • ying

      etsi japsi animen helmi : Ghost in the shell -suomeksi muist. aaveääni käsiisi.

      hienoa animaatiota kunnon juonella, ja hiukan paljasta pintaakin... Katso samalla myös muu mahdollinen Manga-tuotanto.

    • mystery-86

      noihin on saatu sellaista syvyyttä ja tunnelmaa mitä yleensä on vaan sellaisissa jotka eivät ole piirrettyjä.Sarjakuva on osittain saatu hengittämään mutta? onhan se kyllä sillei että liian vaikea tehdä kokopitkä leffa.Mielenkiintoista kun on tehty sarjakuvista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      179
      2675
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2294
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1075
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      155
      999
    5. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      898
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      392
      891
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      63
      878
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      102
      767
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      724
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      682
    Aihe