Niin, siis jos on yrittänyt saada jotain kurssia vaikka 20 kertaa läpi eikä ole mennyt, niin voidaanko joku kurssi jotenkin korvata jollain toisella tai jättää pois tutkinnosta? Jos kyse on pakollisista kursseista, ensimmäisen vuoden metodiopinnoista.
Voiko tutkinnon saada jos ei ole suorittanut jokaista kurssia?
6
569
Vastaukset
- Peruskursseja
Vaikea on pakollisia kursseja korvata. Ainakaan korvaushakemukseessa kannattaa perustella asiaa aivan jollakin muulla syyllä.
Tosin ilmeinen motivaation puute peruskurssin suorittamisessa ei ennakoi hyvää muillekaan opinnoille. Jos pääaineen kurssilla on 20 kertaa läpipääsemättä, kannattaa alkaa harkitsemaan vaihtoa toiselle alalle.
Jos kyse on kaikille pakollisista yhteisopinnoista, esim. puheviestinnästä tai ruotsista, niin kyllä niistä pääsee läpi, jos viitsii edes vähän yrittää.
Kannattaa neuvotella amanuenssin kanssa. Riippuu tietenkin amanuenssista, mutta on mahdollista saada hyväksiluettua tai korvattua joitain kursseja.- Lyhyt vastaus
Ei voi. Näissä ollaan erityisen tiukkoja nykyään, kaikki kurssit on suoritettava mitkä vaaditaankin. Lahjominen ei auta.
"Ei voi"
Useassa tapauksessa kyllä voi.
"kaikki kurssit on suoritettava mitkä vaaditaankin."
Kaikista kursseista on saatava suoritusmerkintä. Esim. työelämä-kurssin voi saada hyväksiluettua sillä, että on ollut omaan opiskelualaan jotenkin liittyvissä töissä.
Jos on suorittanut ylimääräisiä kursseja, on toisinaan mahdolisuus korvata niillä joitain suorittamattomia kursseja. Kuitenkin se on aina tapauskohtaista.
"Lahjominen ei auta."
Eihän aloittaja puhunut mitään lahjomisesta.
- eivoiolla
Miten on mahdollista, että on päässyt opiskelemaan, mutta ei selviydy jostain yksittäisestä kurssista viimeistään toisella yrityksellä? Kun nykyään vaatimukset ovat niin vähäiset, että vaatimattomallakin osaamisella suuri osa yltää korkeimpiin arvosanoihin, miten voi olla pääsemättä läpi, jos edes ilmestyy paikalle?
- Höpö!
Esim kemia on niin vaikeaa ettei mitään mahdollisuuksia jostain peruskurssista selviytyä. Samoin matikka ja fysiikka. Tilastotieteestä ja biologisista kursseista puhumattakaan.
-ap
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140