Mistä löytää hyvä ja luotettava hoitaja/liikuttaja hevoselle? Tuntuu että hevosen pitäis olla viimisenpäälle opetettu ja vuosia kisannut että joku haluaisi hoitaa ja liikuttaa.. :( valitettavasti minun hevonen ei osaa ihmeitää mutta harjottelee kovasti ja on luonteeltaankin aivan ihana..
Vastaukset 8
- Kasiro
Todella hyviä löytyy yleensä vain vahingossa. Mutta jos hevosesi on tallilla jossa on enemmänkin väkeä niin katsele sieltä. Ota joku kokeeksi ja vaihda tarvittaessa toiseen.
Talleilla missä minä olen käynyt, on aina innokkaita hoitajia tarjolla ja jos hoitaja saa ratsastaakin eikä vaan hoitaa niin tulijoita varmasti on. Eikä siellä todellakaan hevosen tarvitse olla olympiatasoinen. - :-)
Mistä päin sie oot? Mie oon ettimässä liikutushevosta! T. kesällä 16 vuotta täyttävä tyttö
- Murheellinen..
Kyseessä on pieni maalaistalli salossa missä vain yksityisiä hevosia eikä siellä käy ns. ylimääräsiä :)
- Kasiro
No, löytyiskö läheltä jokin talli jossa voisit käydä katselemassa? Katselet miten tunnillemenijät käsittelee hevosia ja jos mieleinen löytyy, niin kysyt kiinnostaisiko häntä tulla hoitamaan. Uskon että kiinnostaa.
- Hevos ystävä:)
Joku sun kaveri/Tuttu :)
Jos ite asuisin sie niin voisin mut asun toisel puolel suomee XDXD
- Seagull99
Voi vitsi kun on salossa, itse asun Helsingissä :( Minulle kelpaisi kyllä mikä tahansa, hevonen, poni, aasi, kisaheppa, kouluttamaton... ihan sama!! Harrastelen myös kipeiden heppojen taluttelua ja sellaista. Iso osa hevostelusta on minulle maastakäsintyöskentelyä, hoitoa yms. :)
- Heppahullu123
Vieläkö etsit hevosellesi liikuttaja? Täällä olisi yksi innokas liikuttaja Koski tl:stä. Olen 14.v ja olen maastoillut 8 vuotta😊
- Tyttö158
Itse asun aivan toisella puolella suomea mutta ihmettelen jos ei löydy innokasta ratsastajaa sillä minä olen etsinyt jo 2 vuotta tallipaikkaa eikä löydy mistään tai siis olen käynyt kysymässä monelta yksityistallilta ja vaikka mistä mutta missään ei anneta ratsastaa sitä vastaan että tekisi ”palkaksi” tallityöt” joka on todella harmillista koska olen ratsastanut 6 vuotta 2 luokalta asti ja lopetin 8 luokalla ja nyt olen amiksessa ja todella hankala löytää täältä Kokkolan seudulta tallipaikkaa (yksityistallia) vaikka on kokenut ratsastaja:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811505
- 841312
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9711Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.103602Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30586Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557