Ostin 15 vuotiaalle tytölle mopon, enkä itse ole mopo miehiä, niin täytyy tarkistaa, että kumpaa bensaa on parempi käyttää mopossa. Ohjekirjan mukaan 95 E, mutta mopomiehet sanoo 98. Miten on, kuka tietää.
Mopon bensa
2
3883
Vastaukset
- bgfnsgfmsg
Kyllä kai ohjekirjaa kannattaa ennemmin uskoa kuin netin keskustelufoorumeita. 98 on yleispätevämpi aine mutta jos ohjekirja sanoo muuta niin kannattaa varmaan uskoa sitä. Kysehän on oktaaniluvusta joka liittyy siihen että paljonko bensakaasu kestää puristusta leimahtamatta paineen takia. Jos 98:lle tarkoitettuun koneeseen laittaa 95-bensaa niin se saattaa syttyä sylinterissä ennen aikojaan paineen aiheuttamassa lämmössä ja kone nakuttaa haitallisesti ja tehoja häviää. Jos 95:lle tarkoitettuun laittaa 98 niin ei pitäisi haitata mitään. 95 E taitaa sisältää myös etanolia, sitä tuo E merkkaa. Siitähän kiistellään että minkä verran se etanoli haurastuttaa bensaletkuja ym. mutta mitä sitten, vaihdat letkun jos muka haurastuu. Jos on uusi mopo niin se onkin varmaan suunniteltu etanolibensaa ajatellen. Usko ohjekirjaa ellet saa muuta vuorenvarmaa tietoa jostain.
- The Mopot Show
Vanha 95 olisi kelvannut, nykyinen pilaa muovi/kumiosat... käytä siis 98 eli mopotissa ei nakutus ole ongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372280
- 551307
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361246- 631181
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39894Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122779- 31731
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21582Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565