Tiededokumentti: Ahdistuksen aikakausi
xdfgxdfgj
196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kylähulluakin arvostettiin taidoistaan, vaikka häntä myös pilkattiin. Olet oikeassa on perinteisiä apuneuvoja kuten ympäristön, ystävien ja seuraeläinten tuoma tuki ja turva.
Aiemmin tultiin toimeen erilaisuuden kanssa. Nykyään asiat, jotka ennen olivat normaaleja ovatkin sairauksia.
Aspergeriin eikä autismiin ole koskaan ollut tiettyä hoitoa tai lääkettä. Nykyään autismin oireet on medikalisoitu ja ihminen kokee itsensä vammaiseksi.
Hän haluaa nyt vammaansa hoitoa ja huolenpitoa ammattilaisilta, järjestöiltä ja valtiovallalta, minkä aikaisemmin sai ihan läheisiltään.
Eräs tälläinen oire on masennus ja ahdistuneisuus. Näiden luonnollisten tilojen hoidosta, kuntoutuksesta ja lääkityksestä on tullut miljoonabisness.