Maakoodauksen muuttaminen

Pecka

Olen yrittänyt asentaa australialaisen nettitikun "Telstra Elite Next G Network" suomalaiselle HP 635 -läppärille, siinä kuitenkaan onnistumatta. Aussien mukaan koneen maakoodaus pitäisi muuttaa ensin suomalaisesta australialaiseksi, jotta asennus onnistuisi.

Suomen HP:n tekninen tuki on asiassa huuli pyöreänä, eikä ole koskaan kuullutkaan mistään maakohtaisesta koodauksesta.

Esimerkki maakoodauksesta: Kotonani oli pari vuotta sitten saksalainen tyttö, vaihto-oppilas, joka yritti asentaa suomalaisen nettitikun saksalaiseen läppäriin, onnistumatta. Tyttö soitti isälleen Saksaan ja sai tältä neuvot koodauksen muuttamiseen. Tyttö muutti koodauksen itse parissa minuutissa ja sitten tikun asennus onnistui.

Osaisiko joku täällä Suomessa neuvoa minua, kuinka muuttaa koodaus australialaiseksi? Ottaisin läppärin mukaani ensi syksynä kun käväisen Australiassa.

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppo homma

      Jos sen ihan ohjauspaneelista kävisi muuttamassa että missä maassa kone mahtaa sijaita. ja sitten käynnistää uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      100
      14166
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      23
      5868
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5561
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      152
      5408
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      202
      5126
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      289
      4280
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      21
      3930
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3601
    9. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      1
      3517
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      19
      3479
    Aihe