Astra G 1.6 8-venttiilisen koneen lämmöt nousevat hitaasti. Jos lämmityslaite ei ole päällä, lämmöt nousevat n.10 km:n matkalla vajaaseen 80 asteeseen. Jos lämmityslaite säädetään kuumimpaan asentoon ja puhallusteho on
esim. kakkosella lämmöt nousevat vasta n.15 km:n
ajon jälkeen n.70 asteeseen. Kertokaa 8-venttiilisen Astran omistajat onko alhainen moottorin lämpötila normaalia. Ei viitsisi vaihtaa turhaan termostattia.
Astra G 1.6 /8 v moottorin käyntilämpötila ?
6
2975
Vastaukset
- exastristi
Vaikuttaisi että termari on tullut tiensä päähän. Kannattaa vaihtaa ennen pakkasten tuloa.
- Pete
Ihan selkeästi sama henkilö lähettelee provoja tänne.
- Termari
Pidä jatkossakin asiallista keskustelua yllä !
- Pete
Koitapa keksiä oma nimimerkki...
- opel
Joo termari vaihtoon vaan!
Mulla on samanmoinen opel ja siinä uudella termarilla lämmöt nousee n. 5 km:n ajon jälkeen tasan 90 asteeseen. 2 kuukautta sitten vaihdettu toi uus termari ku vanhalla lämmöt nousi samate ku sun omassa!
Kantsii ehkä vaihtaa samalla myös jakohihna ja vesipumppu ku termari on kuulemma työläs vaihtaa. - NigAri
minulla on 5 autoa, koska olemme suurperhe.
vanhin automme on Astra 2001.
Astran lämpömittari käyttäytyy erilailla kuin muiden autojemme.
Atrassa nousee hitaasti, kun seisoo liikennevaloissa kesällä lämpö nousee ja kun puhallin käynnistyy lämpö laskee. mielestäni hyvä kun näkee puhaltajan toiminnan.
Talvella jos ei käytä lämmityslaitetta lämpö nousee (normaaliin) ja kun laittaa puhaltajan lämpö laskee matalalle.
MUTTA TÄHÄN väliin käskisin kokeilemaan ylävesiletkua, siitähän tietää vuotaako termostaatti.
Koeta ylävesiletkua keskeltä ettet aivan moottorin vierestä, minulla se on ainakin aivan kylmä.
Talvella saan ajaa vaikka kymmeniä kilometrejä ja jos pysäköin ja heti koetan sitä letkua niin se on aivan kylmä.
ELI moottori ei tuota lämpöä.
TOISEKSI termostaatti on sijoitettu senlaiseen paikkaan ja on senverran herkempi että muuttuu lämmönvaihtelusta.
Muissa autoissani lämpömittari ei heilu lainkaan, on kuin siinä olisi vain kaksi asentoa. Ei nouse vaikka seisoo paikallaan ja lefti lähtee käymään niin ei sitä mitenkään mittarista näe.
Minä keitin muutoma vuosi takaperin yhden sellaisen, kun näytti normaalia ja sitten yllättäen ja nopeasti nousi eikä enää voinut tehdä mitään.
Siihen asti se näytti aina hienosti normaalilämpöä, kesät ja talvet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145