Eroon tuonnista

lösdfajsd

14

468

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lekug

      Valitettavasti Suomessa noudatetaan EU säännöksi aloitteesta huolimatta. Alkoholipolitiikka on kansallista, näin on sopimuksessa sovittu.
      Tästä huolimatta kotimaassa voitaisiin tehdä jotain, verot ovat suhteettomat ja ongelmat vain paisuvat.

      • alskdfjö

        Tuo nyt on lähinnä suomen oma tulkinta että täällä noudatettaisiin EU-säännöksiä. Niin monessa asiassa, kuten autoverotuksessa, huomattu että ei noudateta. Sama asia tässä. Toki sinäkin aivopestynä luulet että valtiovalta noudattaa jotain sääntöjä, ei noudata.


      • kiitos ja ei
        alskdfjö kirjoitti:

        Tuo nyt on lähinnä suomen oma tulkinta että täällä noudatettaisiin EU-säännöksiä. Niin monessa asiassa, kuten autoverotuksessa, huomattu että ei noudateta. Sama asia tässä. Toki sinäkin aivopestynä luulet että valtiovalta noudattaa jotain sääntöjä, ei noudata.

        Valitettavasti olet väärässä. Kun Suomi liittyi EUhun sovittiin tietyistä poikkeuksista - mm alkoholipoliikasta. Suomi toteuttaa omaa alkoholipolitiikkaansa ja siinä ei kaupparatsun selitykset auta. Vähittäismyynti on monopoli ja niin kauan kunnes eduskunta muuta säätää. EU verojen harmonistointi ei tässä auta, sillä on tarkoitus vain saada yhteinen minimi verokanta alkoholille - kansallisesti voidaan päättää vero joka on tämän ylittävä - tämäkään ei ole edennyt - koska osalle jäsenmaita se ei kelpaa. Toki haluta saa, mutta lakiin tai eu:n on turha vedota - niistä ei ole tässä asiassa apua. Verot pitää maksaa vaikka olisi kysessä ns etämyynti.


    • tvk

      oho alote olikin ehtinyt jo tänne. en kyllä ole huomannut että valtio olisi tehnyt mitään tämän "harmonoisoitumisen" eteen.

    • peltiku

      Nyt kun valtiolla tuntuu olevan varaa palkata miehiä seuraamaan tullissa alkoholin ja tupakan tuontia,niin minä teen näin.Ennen kävin kerran kahdessa kuukaudessa tallinnassa pienellä pakullani,olen eläkeläinen ja minulla on monta lasta olen tuonut heille juotavat lahjaksi.yleensä 30 olutta ja viisi mäyräkoiraa,siitä tuli tullissa rutinaa.Nyt maksan laivayhtiölle kerran pari kuussa matkat ja tuon tuon suosituksen mukaisen määrän juomia.lisäksi tuon puolen litran limsapulloja 100 kpl alennus suomeen 1 € kpl.sian savulihat,potkat,kalasäilykkeet,grillituotteet,vaatteet,kengät ja paljon muuta kaikenlaista mikä on laadultaan samaa kuin suomessa,mutta paljon edullisempaa.Vai onko puolalainen kiinankaali parempaa suomessa maksaessaan 2.85 € kg kuin viron 65 c maksava.Eipä minulla ainakaan käy suomen liikkeitten ovi usein.Alko on kuulemma suomen pellervolaisten suojatyöpaikka,siirtäköön niitä lidlien ja siwojen yhteyteen.Minä ostan alkotuotteeni yleensä prismasta,saan vielä bonuksen.Onkohan se tavaratalon kassa suomessa niin tyhmä,että se pystyy myymään alle 4.7,mutta ei väkevämpää.Viisaat laskekaa paljonko halvemmalla pullon saisi marketista ostettuna,kun siinä ei olisi alkoholiliikkeen kustannuksia.Miksi suomessa ei saa ostaa viinaa vapaapäivinä,vaan se pitää ostaa viikolla varastoon,kenellä säilyy kenellä ei!

    • vjkk

      Veroja voitaisiin alkoholijuomista laskea reilusti ,mutta tilalle voitaisiin ottaa sairausvakuutus maksu ,jolla kustannetaan juomien aiheuttamat kulut,

      • Jaska Lööf

        Sairausvakuutusmaksu on jo käytössä - ollut jo vuosikymmeniä


    • japimeetäduuniavielä

      Parhaitenhan toi hoituu, kun otetaan kela-asiakkailta fyffet pois.

      Huvittavinta on, että suomalaiset kantavat kolmanneksen Viron viinasta himaan ja samalla nämä maksavat Viron fatan kuluista noin saman kolmanneksen.

      Miten ihmeessä viina voikin valua ylämäkeen samalla kun Suomi-neito vuotaa hunajaa etelään?

    • realisti2

      Viinaverot laskettava Viron tasolle niin täällä alkaa ruottalaisten ja norjalaisten viinaralli, verorahat jää suomeen plus ruotti/norja tuo meille helvetin isot rahat. Mutta tämä holhouspässihallitus tätä ei tajua, Pelkosen Jaanaa lukuunottamatta... Konkurssiin menee koko Suomi ihan muutaman vuoden sisään.

    • realisti2
      • Koti on paras

        Tästä pas...a valtiosta saa poistua jos meno ei kelpaa - tosin tämän on vain suositus jota toivosin kaikkien vastaavien noudattavan. Paras paikka kun vain ensin päästäisiin loisista eroon.


      • Komu EX

        Vanha taistolainen ekonomisoi "Suomi kerää EU:n puolesta tullituloja ja saa niistä 25 prosenttia itselleen. Menetetyt tullitulot pitää ottaa huomioon, koska muuten lukema vääristyy," Valitettavasti ei ole kyse Suomen tulleista vaan EU:n tuontitulleista joista Suomi saa 25%.


    • alkukirjaimet...

      Jos vain näiden aloitteiden tekijöiden kirjoitustaito olisi sellainen että viitsisi lukea. Vaikka saahan aloitteen tehdä kehnollakin suomen hallinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2869
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2373
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1133
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      997
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      859
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      723
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      638
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      164
      622
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      591
    Aihe