Eroon tuonnista

lösdfajsd

14

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lekug

      Valitettavasti Suomessa noudatetaan EU säännöksi aloitteesta huolimatta. Alkoholipolitiikka on kansallista, näin on sopimuksessa sovittu.
      Tästä huolimatta kotimaassa voitaisiin tehdä jotain, verot ovat suhteettomat ja ongelmat vain paisuvat.

      • alskdfjö

        Tuo nyt on lähinnä suomen oma tulkinta että täällä noudatettaisiin EU-säännöksiä. Niin monessa asiassa, kuten autoverotuksessa, huomattu että ei noudateta. Sama asia tässä. Toki sinäkin aivopestynä luulet että valtiovalta noudattaa jotain sääntöjä, ei noudata.


      • kiitos ja ei
        alskdfjö kirjoitti:

        Tuo nyt on lähinnä suomen oma tulkinta että täällä noudatettaisiin EU-säännöksiä. Niin monessa asiassa, kuten autoverotuksessa, huomattu että ei noudateta. Sama asia tässä. Toki sinäkin aivopestynä luulet että valtiovalta noudattaa jotain sääntöjä, ei noudata.

        Valitettavasti olet väärässä. Kun Suomi liittyi EUhun sovittiin tietyistä poikkeuksista - mm alkoholipoliikasta. Suomi toteuttaa omaa alkoholipolitiikkaansa ja siinä ei kaupparatsun selitykset auta. Vähittäismyynti on monopoli ja niin kauan kunnes eduskunta muuta säätää. EU verojen harmonistointi ei tässä auta, sillä on tarkoitus vain saada yhteinen minimi verokanta alkoholille - kansallisesti voidaan päättää vero joka on tämän ylittävä - tämäkään ei ole edennyt - koska osalle jäsenmaita se ei kelpaa. Toki haluta saa, mutta lakiin tai eu:n on turha vedota - niistä ei ole tässä asiassa apua. Verot pitää maksaa vaikka olisi kysessä ns etämyynti.


    • tvk

      oho alote olikin ehtinyt jo tänne. en kyllä ole huomannut että valtio olisi tehnyt mitään tämän "harmonoisoitumisen" eteen.

    • peltiku

      Nyt kun valtiolla tuntuu olevan varaa palkata miehiä seuraamaan tullissa alkoholin ja tupakan tuontia,niin minä teen näin.Ennen kävin kerran kahdessa kuukaudessa tallinnassa pienellä pakullani,olen eläkeläinen ja minulla on monta lasta olen tuonut heille juotavat lahjaksi.yleensä 30 olutta ja viisi mäyräkoiraa,siitä tuli tullissa rutinaa.Nyt maksan laivayhtiölle kerran pari kuussa matkat ja tuon tuon suosituksen mukaisen määrän juomia.lisäksi tuon puolen litran limsapulloja 100 kpl alennus suomeen 1 € kpl.sian savulihat,potkat,kalasäilykkeet,grillituotteet,vaatteet,kengät ja paljon muuta kaikenlaista mikä on laadultaan samaa kuin suomessa,mutta paljon edullisempaa.Vai onko puolalainen kiinankaali parempaa suomessa maksaessaan 2.85 € kg kuin viron 65 c maksava.Eipä minulla ainakaan käy suomen liikkeitten ovi usein.Alko on kuulemma suomen pellervolaisten suojatyöpaikka,siirtäköön niitä lidlien ja siwojen yhteyteen.Minä ostan alkotuotteeni yleensä prismasta,saan vielä bonuksen.Onkohan se tavaratalon kassa suomessa niin tyhmä,että se pystyy myymään alle 4.7,mutta ei väkevämpää.Viisaat laskekaa paljonko halvemmalla pullon saisi marketista ostettuna,kun siinä ei olisi alkoholiliikkeen kustannuksia.Miksi suomessa ei saa ostaa viinaa vapaapäivinä,vaan se pitää ostaa viikolla varastoon,kenellä säilyy kenellä ei!

    • vjkk

      Veroja voitaisiin alkoholijuomista laskea reilusti ,mutta tilalle voitaisiin ottaa sairausvakuutus maksu ,jolla kustannetaan juomien aiheuttamat kulut,

      • Jaska Lööf

        Sairausvakuutusmaksu on jo käytössä - ollut jo vuosikymmeniä


    • japimeetäduuniavielä

      Parhaitenhan toi hoituu, kun otetaan kela-asiakkailta fyffet pois.

      Huvittavinta on, että suomalaiset kantavat kolmanneksen Viron viinasta himaan ja samalla nämä maksavat Viron fatan kuluista noin saman kolmanneksen.

      Miten ihmeessä viina voikin valua ylämäkeen samalla kun Suomi-neito vuotaa hunajaa etelään?

    • realisti2

      Viinaverot laskettava Viron tasolle niin täällä alkaa ruottalaisten ja norjalaisten viinaralli, verorahat jää suomeen plus ruotti/norja tuo meille helvetin isot rahat. Mutta tämä holhouspässihallitus tätä ei tajua, Pelkosen Jaanaa lukuunottamatta... Konkurssiin menee koko Suomi ihan muutaman vuoden sisään.

    • realisti2
      • Koti on paras

        Tästä pas...a valtiosta saa poistua jos meno ei kelpaa - tosin tämän on vain suositus jota toivosin kaikkien vastaavien noudattavan. Paras paikka kun vain ensin päästäisiin loisista eroon.


      • Komu EX

        Vanha taistolainen ekonomisoi "Suomi kerää EU:n puolesta tullituloja ja saa niistä 25 prosenttia itselleen. Menetetyt tullitulot pitää ottaa huomioon, koska muuten lukema vääristyy," Valitettavasti ei ole kyse Suomen tulleista vaan EU:n tuontitulleista joista Suomi saa 25%.


    • alkukirjaimet...

      Jos vain näiden aloitteiden tekijöiden kirjoitustaito olisi sellainen että viitsisi lukea. Vaikka saahan aloitteen tehdä kehnollakin suomen hallinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      319
      2471
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1870
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      70
      1794
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      101
      1454
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      223
      1443
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1190
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1063
    8. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1020
    9. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      174
      1014
    10. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      1013
    Aihe