Eroon tuonnista

lösdfajsd

14

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lekug

      Valitettavasti Suomessa noudatetaan EU säännöksi aloitteesta huolimatta. Alkoholipolitiikka on kansallista, näin on sopimuksessa sovittu.
      Tästä huolimatta kotimaassa voitaisiin tehdä jotain, verot ovat suhteettomat ja ongelmat vain paisuvat.

      • alskdfjö

        Tuo nyt on lähinnä suomen oma tulkinta että täällä noudatettaisiin EU-säännöksiä. Niin monessa asiassa, kuten autoverotuksessa, huomattu että ei noudateta. Sama asia tässä. Toki sinäkin aivopestynä luulet että valtiovalta noudattaa jotain sääntöjä, ei noudata.


      • kiitos ja ei
        alskdfjö kirjoitti:

        Tuo nyt on lähinnä suomen oma tulkinta että täällä noudatettaisiin EU-säännöksiä. Niin monessa asiassa, kuten autoverotuksessa, huomattu että ei noudateta. Sama asia tässä. Toki sinäkin aivopestynä luulet että valtiovalta noudattaa jotain sääntöjä, ei noudata.

        Valitettavasti olet väärässä. Kun Suomi liittyi EUhun sovittiin tietyistä poikkeuksista - mm alkoholipoliikasta. Suomi toteuttaa omaa alkoholipolitiikkaansa ja siinä ei kaupparatsun selitykset auta. Vähittäismyynti on monopoli ja niin kauan kunnes eduskunta muuta säätää. EU verojen harmonistointi ei tässä auta, sillä on tarkoitus vain saada yhteinen minimi verokanta alkoholille - kansallisesti voidaan päättää vero joka on tämän ylittävä - tämäkään ei ole edennyt - koska osalle jäsenmaita se ei kelpaa. Toki haluta saa, mutta lakiin tai eu:n on turha vedota - niistä ei ole tässä asiassa apua. Verot pitää maksaa vaikka olisi kysessä ns etämyynti.


    • tvk

      oho alote olikin ehtinyt jo tänne. en kyllä ole huomannut että valtio olisi tehnyt mitään tämän "harmonoisoitumisen" eteen.

    • peltiku

      Nyt kun valtiolla tuntuu olevan varaa palkata miehiä seuraamaan tullissa alkoholin ja tupakan tuontia,niin minä teen näin.Ennen kävin kerran kahdessa kuukaudessa tallinnassa pienellä pakullani,olen eläkeläinen ja minulla on monta lasta olen tuonut heille juotavat lahjaksi.yleensä 30 olutta ja viisi mäyräkoiraa,siitä tuli tullissa rutinaa.Nyt maksan laivayhtiölle kerran pari kuussa matkat ja tuon tuon suosituksen mukaisen määrän juomia.lisäksi tuon puolen litran limsapulloja 100 kpl alennus suomeen 1 € kpl.sian savulihat,potkat,kalasäilykkeet,grillituotteet,vaatteet,kengät ja paljon muuta kaikenlaista mikä on laadultaan samaa kuin suomessa,mutta paljon edullisempaa.Vai onko puolalainen kiinankaali parempaa suomessa maksaessaan 2.85 € kg kuin viron 65 c maksava.Eipä minulla ainakaan käy suomen liikkeitten ovi usein.Alko on kuulemma suomen pellervolaisten suojatyöpaikka,siirtäköön niitä lidlien ja siwojen yhteyteen.Minä ostan alkotuotteeni yleensä prismasta,saan vielä bonuksen.Onkohan se tavaratalon kassa suomessa niin tyhmä,että se pystyy myymään alle 4.7,mutta ei väkevämpää.Viisaat laskekaa paljonko halvemmalla pullon saisi marketista ostettuna,kun siinä ei olisi alkoholiliikkeen kustannuksia.Miksi suomessa ei saa ostaa viinaa vapaapäivinä,vaan se pitää ostaa viikolla varastoon,kenellä säilyy kenellä ei!

    • vjkk

      Veroja voitaisiin alkoholijuomista laskea reilusti ,mutta tilalle voitaisiin ottaa sairausvakuutus maksu ,jolla kustannetaan juomien aiheuttamat kulut,

      • Jaska Lööf

        Sairausvakuutusmaksu on jo käytössä - ollut jo vuosikymmeniä


    • japimeetäduuniavielä

      Parhaitenhan toi hoituu, kun otetaan kela-asiakkailta fyffet pois.

      Huvittavinta on, että suomalaiset kantavat kolmanneksen Viron viinasta himaan ja samalla nämä maksavat Viron fatan kuluista noin saman kolmanneksen.

      Miten ihmeessä viina voikin valua ylämäkeen samalla kun Suomi-neito vuotaa hunajaa etelään?

    • realisti2

      Viinaverot laskettava Viron tasolle niin täällä alkaa ruottalaisten ja norjalaisten viinaralli, verorahat jää suomeen plus ruotti/norja tuo meille helvetin isot rahat. Mutta tämä holhouspässihallitus tätä ei tajua, Pelkosen Jaanaa lukuunottamatta... Konkurssiin menee koko Suomi ihan muutaman vuoden sisään.

    • realisti2
      • Koti on paras

        Tästä pas...a valtiosta saa poistua jos meno ei kelpaa - tosin tämän on vain suositus jota toivosin kaikkien vastaavien noudattavan. Paras paikka kun vain ensin päästäisiin loisista eroon.


      • Komu EX

        Vanha taistolainen ekonomisoi "Suomi kerää EU:n puolesta tullituloja ja saa niistä 25 prosenttia itselleen. Menetetyt tullitulot pitää ottaa huomioon, koska muuten lukema vääristyy," Valitettavasti ei ole kyse Suomen tulleista vaan EU:n tuontitulleista joista Suomi saa 25%.


    • alkukirjaimet...

      Jos vain näiden aloitteiden tekijöiden kirjoitustaito olisi sellainen että viitsisi lukea. Vaikka saahan aloitteen tehdä kehnollakin suomen hallinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10189
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      230
      5888
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5374
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      90
      5003
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      16
      3290
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2662
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2562
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2394
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2204
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      381
      2171
    Aihe