Maksakirroosi ja ruokavalio

Yleislääkäri terveysasemalla on sanonut, että maksakirroosia poteva ei saisi syödä rautapitoisia ruokia, ei sen tarkemmin selittänyt asiaa.
Mistä saa proteiinia vähimmällä rautamäärällä ?
Melkein kaikessa on rautaa, hedelmissä ei paljon, mutta niillä ei ihminen elä eikä pysy pystyssä.
Paljonko rautaa saa syödä päivässä ? Päivän tarvehan on noin 9 mg.
Mitä ruokia voi syödä ?
82046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kasviksia kai, mitä vaan. En ole tuosta rautahommasta kuullutkaan,
Rasvaa ovat käskeneet välttää. Siis ei juustoja eikä makkaroita. Ym. rasvaisia.
Oli mullakin maksa siis kiikunkaakun, ehkä kirroosissa. Rasvamaksa kuitenkin.

Söin viljoja, perunaa ja salaattijuttuja. Pakastekalaa, broileria ilman nahkoja.
Proteiinia keitetyistä munista ilman keltuaista. Ne annoin koiralle. Maistui sille.
Valmistin ruoat höyrykeittimellä. Ilman käristystä rasvassa. Lisäksi hedelmiä.

Paino putosi muutamassa kk. yli 20 kg. Hävisi myös ylävatsalihavuus ja sitä
myötä rasvamaksa. Nyt on kevyt olo ja maksa-arvot normaalit.

Otan sillointällöin jokusen kossupaukun raakana, päälle vain vettä.
Pidän aina muutaman välipäivän. Näillä mennään. Olo ihan ok.

Äänestä

Rasvamaksa on vielä sentään helpompi juttu, siitä päässee eroon, kun ei juo, ja syö oikein.
Maksakirroosissa rauta kertyy kai väärään paikkaan ? En tiedä sitä "mytologiaa"
tarkemmin. Samoin kuona-aineet eivät poistu hyvin, kun vain osa maksaa toimii.
Tuttavallani on korkea rauta-arvot, yli viitearvojen, mutta hemoglobiini anemian tasolla, alle 110.
Jostain myrkytystilasta oli lääkäri varoitellut.

Äänestä

maksakirroosikokemuksiaan ihmettelee mies45.Olis kiva tai ei ihan kiva,tietää mitä tulemsn pitää

Äänestä
  • Mies45 miten olet jo noin varhaisella iällä olet onnistunut kirroosin itsellesi hommaamaan? Olitko ihan pro juoppo eli vedit viinaa jokapäivä vai?

    Äänestä

Maksakirroosin voi saada vaikkei vetäiskään viinaa joka päivä.
Ne, jotka tissuttelevat usein oitkiä kausia ovat tosin suuremmat vaarassa kuin ne jotka juovat p*****t olalle viikonloppuisin, mutta ovat muuten selvinpäin.
Noin 10 % maksakirroosin saaneista ei ole koskaan juonut viinaa.

Äänestä

Rauta on myrkyllistä terveillekkin ihmisille, sitä tarvii mutta vähällä yleensä pärjää, Maksakirroosi potilaan kannattaa tosiaan välttää rautaa. Muuten voi tulla vakavia oireta. Magnesium heikentää raudan imeytymistä, minulle sanoi lääkäri että otettava vähintään 1000mg magnesiumka joka päivä ettei rauta aiheuta ongelmia. Rintakivut, tykytykset, hengitysvaikeudet poissa, verenpaineet laskeneet kasvisruokavalion, magnesiumin sekä kävelyn ansiosta.. Suolaa kannattaa myös välttää niin vointi kohenee

Äänestä

Valkoiset pavut, soija, linssi sekä riisi on mitä itse syön. Soijassa ja pavuissa ainakin rautaa ja vieläpä non hemi muodossa eli rasittaa vähemmän maksaa.. Olen painonnosto päivänä syönyt joskus kokeeksi enemmän soijaa, oireita on tullut siitäkin muttei läheskään yhtä pahoja kuin esim pihvistä tai maksamakkarasta. Kannattaa kuitenkin olla varovainen tuossa painojen nostelussa ettei vp nouse liian korkealle sekä ei syö soijaakaan liikaa

Äänestä

En mä tiedä. Mulla on rasvamaksa, niin jouduin kerran ottamaan rautatabletti kuurin kun hemoglobiini laski.
Tosin se ehkä johtui siitä, että kävin kokoajan testeissä ja minusta otettiin niin paljon verta niin sitä piti vähän korjata.
Ja naistenhan olisi kuukautisten aikaan ottaa muutama rautatabletti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Iso pulma kirjoitti:

Yleislääkäri terveysasemalla on sanonut, että maksakirroosia poteva ei saisi syödä rautapitoisia ruokia, ei sen tarkemmin selittänyt asiaa.
Mistä saa proteiinia vähimmällä rautamäärällä ?
Melkein kaikessa on rautaa, hedelmissä ei paljon, mutta niillä ei ihminen elä eikä pysy pystyssä.
Paljonko rautaa saa syödä päivässä ? Päivän tarvehan on noin 9 mg.
Mitä ruokia voi syödä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu