Saako tuolta tarvittaessa apua? Olen kuullut ihmisten sanovan; hätäkeskus kehoittaa soittamaan virka-ajalla.
Auttaako hätänumero 112?
Hätä ei lue lakia.
282177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kyllä sinne voi soittaa ympäri vuorokauden. Tietenkään ne eivät ole mitään keskutelupuhelimia.
Valtakunnallinen kriisipuhelinnumero 01019 5202
Valtakunnallinen kriisipuhelin tarjoaa välitöntä keskusteluapua kriiseissä oleville ja heidän läheisilleen. Puhelimessa vastaavat kriisityöntekijät ja koulutetut vapaaehtoiset tukihenkilöt.
Valtakunnallista kriisipuhelinta päivystetään yhdeksällätoista paikkakunnalla ympäri Suomea. Puhelimitse voi lähestyä auttajaa nimettömänä. Puhelinauttamisen tavoitteena on helpottaa asiakkaan henkistä hätää tarjoamalla hänelle mahdollisuus puhua yllättävästä tapahtumasta tai vaikeasta elämäntilanteesta sallivassa ja tukevassa ilmapiirissä.
Valtakunnallinen kriisipuhelinnumero 01019 5202
Aukioloajat
arkisin klo 9.00– 07.00
viikonloppuisin ja juhlapyhinä klo 15.00–07.00
Puheluiden hinnat valtakunnalliseen kriisipuhelimeen ovat kotimaan kiinteän verkon liittymistä paikallisverkkomaksun (pvm) ja matkapuhelimista matkapuhelinmaksun (mpm) verran. Hinnat riippuvat operaattoreiden hinnoittelusta. Kaikki soittamisesta johtuvat kustannukset ovat puhelinoperaattorin perimiä puhelumaksuja. SOS-kriisikeskus ei peri asiakkailtaan puhelumaksuja.
Jos haluat keskutella anonyymina.
Jos joku pahoissa aikeissa hiipii ja apua tarvitseva soittaa hätänumeroon, saako apua paikalle?
Jos sinun hekeäsi uhataan, niin hätäkeskus laittaa paikalle poliisipartion.
Ei välttämättä. Kaikki riippuu hätäkeskuksen vastaanottavasta virkailijasta. Vastahan ne töpeksivät kun mies sai sydänkohtauksen. Vaimo soitteli sinne koko päivän ja soitto oli laitettu ei-kiireellisten joukkoon. Nyt ei enään apua tarvita, sillä mies on vainaa, oli jo ennen ambulanssin tuloa.
Kun hätäkeskus vaihdettiin Helsingistä Poriin viime hallituksen aikana, laatu heikkeni merkittävästi.
Sellaisia tapauksia on aina silloin sun tällöin esiintynyt ettei olla otettu vakavasti , sekin riippuu vastaajien kyvykkyydestä osata ymmärtää mitä soittaja sanoo, ja myös ymmärtää etteivät kaikki huuda hätäänsä sinne kovalla äänellä vaan yrittävät selittää asian rauhallisesti siksi että saisivat apua. Silloin osaamaton vastaaja luulee että kun ihminen asiallisesti selittää avuntarpeensa niin ei muka hätä ole niin suuri.
Joten hätä numeroon soitetaan ainoastaan silloin kun on todellinen hätä, sen luulisi kaikkien tietävän .äja nämä sitten jotka soittavat hätä numeroon että on saanut kuumeen että onkohan mulla korona, ne puhelut eivät kuulu hätä numeroon, vaan ihan muualle.
Tästä on jo aikaa, mutta olin tilanteessa jossa minulla pidettiin asetta ohimolla ja soitin 112 ja kerroin paniikissa tilanteen. Vastannut henkilö nauroi ja sanoi että "ei tänne kukaan pysty ase ohimolla soittamaan" ja antoi numeron johon voi tehdä rikosilmoituksen ja katkaisi puhelun. Enpä ole sen jälkeen soittanut enää vaikka tilanne olisi ollut miten paha.
Ei auta aina.
Ei saa aina. Itse en saanut soittaessani aamuyöstä ja kerrottuani mahdollisesti jonkinlaisen tajuttomuuteen johtavan kohtauksen olevan kohta edessä. Sanottiin, että kuulostat tavallista nuoremmalta vaikken mikään nuori ole sekä kehoitettiin lähtemään kävellen sairaalaan joka on kohtuu lähellä sieltä missä asun. Onneksi hyvin pelottava fyysinen olotila pikkuhiljaa sillä kerralla väistyi, en pystynyt puhumaan kunnolla enkä hengittämään, kyse ei ollut paniikkikohtauksesta.
Ei ainakaan "vähäpätöisissä" tapauksissa. (Mikä sitten on vähäpätöistä...) Olen todella raivoissani mutta yritän kirjoittaa hillitysti. Ei tullut kun vaarini veti viimeisiään vaiikka soitin monta kertaa, eikä tullut nyt kun pyysin yhdistämään poliisille koska en saa kahta henkilöä ulos kodistani. Ja kyllä oli aika **** hyvä syy mut en halunnut sitä alkaa puhelimessa selvittämään. Kokemukseni 112 on että ovat ilkeitä, puhuvat alentuvasti ja eivät auta edes silloin kun olet yhteistyöhaluinen ja tosi kyseessä, joko sitten itsen tai muun kohdalla. Painukoot *********
Jos soittaja ei anna hälytyskeskuspäivystäjälle pyydettyjä tietoja tai esittää asiansa sekavasti, avun saanti voi tyssätä kun soitto tulkitaan häirikkösoitoksi. Asialliseen puheluun saa kyllä apua.
Eikö se sekavuus jo osoita että apua tarvittaisiin , niin että millähän tavalla sinne sitten pitäisi soittaa oikeastaan kun jos asiallisesti esittää tilanteen niin se tulkitaan vaarattomaksi koska soittaja yrittää olla asiallinen, ja taas jos sekavasti yrittää selittää niin tulkitaan häiriköksi .
Siellä käsketään ajella omalla kyydillä, vaikka olisit itse liikkeenteelle vaaraksi. Saatetaan tulla paikalle, mutta kyytiin ei oteta. Sydän filmiä katellaan eikä osata lukea sitä kun ei ole mihin verrata. Isäni huonokuntoisuus vaati ensihoidon paikalle, kyytiin ei otettu ja vein tietysti omalla kyydillä. Aamuyöhön odotettiin kun isäni oli tuskissaan käden kivusta ja särystä. Aamulla vasta sai suonensisäisen antibiootin. Onneksi selvisi hengissä verenmyrkytyksestä. Ei oteta ihmisten hätää vakavasti. Ennen oli asiat paremmin. Hyvinvointialueista piti nimensä mukaan tulla juuri sitä, mutta saatampa olla toista mieltä.
Tuntisin 80 vanhan miehen jolla oli rintakipuja, hönelle ei annettu apua. Hän lähti kävelemään sairaalaan neljän kilometrin päähän keski yöllä, ja siellä todettiin sydän kohtaus jonka vuoksi hän jouti sairaalaan . Oli sitkeä mies , elikin vielä muutaman vuoden sen kohtauksen jälkeen
Onkohan Suomessa joku paikka, minne ei saa taksia vuorokaudenajasta riippumatta?
Toisaalta vaarin kunto ei voinut olla kovin huono, kun jaksoi kävellä neljä kilometriä.
Niillä on virka aikaa vuorokaudet ympäriinsä , mutta sitten on mietittävä onko se hätä sitä laatua että sinne soitetaan, aiis silloin on oltava todellinen hätä .
Tärkein osoitteen väärin käyttö, kun hoitovirheet on tehty ne ei kysy saako tulla hakemaan näyttöön takaisin.
Ovat kuin jokihelmi opisto kotirauhan häirintä
Aapo olervo ottaa melaa mekkoon
Kyllä saa, mutta ambulanssin avulla mennään yleensä pakkohoitoon.
Pitää ensin kertoa koko sukutarina ja vaatekoot ja muut lätinät ennenkuin mihinkään ryhdytään. Heikommat ehtii kuolla odotellessa.
Ajoin liukkaalla tiellä ojaan, soitin hätänumeroon ja pyysin hinausta. Poliisit tuli ensin ja puhallutti. Odottelin muutaman tunnin, sit tuli hinuri.
Oisko poliisin pitäny tulla vasta muutaman tunnin päästä, että olis varmasti ollu selvinpäin?
Osto kuotti Ylivieska Seurakunta samasa hetkessä mukana
Missä sininen niskatyyni5 euroa hinta matkustus 2026huhtikuu ei löydy Karsikas kitia junior
Tuo maksaa soitto?
Eli jos ei ole puheaikaa prepaid-liittymässä, ei saa ikinä apua eli kuolee?
Ei auta maailman onnellisin maa
Vain psykoosi auttaa jossa muut soittavat johonkin etkä sinä.
Sitten eläke.
Tätä ei voi korostaa liikaa.
Jonkun muun pitää soittaa sinun vuoksi.
Vain siten asiasi etenee kohti sairaalaa ja eläkettä yms jne
Näin se vain menee maailman onnellisin maa
Auttaa se toki🤣
https://youtu.be/oy7I3NRgAeQ