Miksi ei huomata kansan kurjuutta

Iisalmen 24 saitti on hyvä kilpi aloittaa konkreetinen aktivitismi nuorten työllistämiseen. Ilman puolue rajoja kun tiedän jokaisen puoluekannatajan lapset on työttömiä.
Työ on se joka nostaa maan kukoistukseen.
20308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Entä jos ei ole työtä?

Äänestä
  • ------on sitä ainakin eteläsuomalaisille jakaa, ja sitä ennen myöskin pohjoissuomalaisille.

    Äänestä

  • kuinka kauan ? kirjoitti:

    ------on sitä ainakin eteläsuomalaisille jakaa, ja sitä ennen myöskin pohjoissuomalaisille.

    Turha kenenkään valittaa että ei ole töitä. Töitä kyllä löytyy jokaiselle, ellei ole nirso niiden suhteen.

    Äänestä

  • ei koskaan työtön kirjoitti:

    Turha kenenkään valittaa että ei ole töitä. Töitä kyllä löytyy jokaiselle, ellei ole nirso niiden suhteen.

    Varmaan löytyy töitä, vaan maksaako joku palkkaa, se onkin toinen juttu. Vitun pässi.

    Äänestä

  • Vitun Pässi kirjoitti:

    Varmaan löytyy töitä, vaan maksaako joku palkkaa, se onkin toinen juttu. Vitun pässi.

    Eikös sitä yleensäkin palkan takia töissä käydä? Ja ellei työnantaja ala kunnollista työehtosopimuksen mukaista palkkaa maksaa, niin kyllä viimeistään ammattiliitto pitää huolen että palkka tulee oikein tilille.

    Äänestä

  • ei koskaan työtön kirjoitti:

    Eikös sitä yleensäkin palkan takia töissä käydä? Ja ellei työnantaja ala kunnollista työehtosopimuksen mukaista palkkaa maksaa, niin kyllä viimeistään ammattiliitto pitää huolen että palkka tulee oikein tilille.

    toivon että joku paskoo suuhusi "ei koskaan työtön", vitun kusipää mulkkupaskiainen.

    Laskeppa jos on 400 000 - 500 000 oikeasti työtöntä, kun lasketaan työttömät,paskakurssitetut, ilmaisissa orjaharjoitteluissa olevat ym.

    Ja avoimia "paikkoja" on 40 000 - 50 000. joista iso osa on keksittyjä vuokrafirmojen juttuja rosterin kasvattamiseksi ja jotain puhelinmyyntiä.

    Siivoukseenkin tarvitsee koulutuksen, kaikkiin perusduuneihin hakee helvetisti ihmisiä jne. Että vaihtoehdot on monesti joko työttömyys tai joku 9e/päivässä paskaorjatyö, ei OIKEA PALKKATYÖ

    HERÄÄ SIELTÄ 60-LUVULTASI PERKELE

    Äänestä

Ketä äänestät ja millä mielikuvilla. Oletko työläinen nin äänestät kokomusta ns. työväenpuoluetta. Oli kuitenkin rosvosakki vei suomen velka kurjuuteen ja työttömyyteen.
Kokoomus on nähty katainen ei kestänt ja nyt hallituskarkuri raukka paska läksi eu hoeisiin.
Suomi on tuhottu totaalisesti kokoomuksen toimesta.

Äänestä

Yhteisöveron alennus oli Kataiselta hyvä juttu, nyt on vara maksaa muhkeita osinkoja ja viedä rahaa ulkomaille,

Kiitos!

Äänestä

Ei sitä kansan kurjuutta huomata ennen kuin alkaa mellakointi kaduilla

Äänestä

Eikö se ala jo sitä olla kun poliisin piti käyttää pippurisumutetta mielenosoittajia vastaan Helsingissä..

Äänestä

Suomessahan on menossa täysi kansan Kyykytys EUn varjolla, Läpinäkyvää turhuutta ajavat näppynaama poliitikot jotka rypee rahassa hyvillä palkoilla ja eläkkeillään. Helppo se on esim. eläke ikää nostaa pelkällä turvanpieksännällä, jos ei ole ikinä oikeaa ruumiillista työtä tehnyt niin kuin nykyiset ns. Johtoportaat????? Nuorille töitä riittäisi jos Eläkeikää laskettaisiin jota ei tollot päättelijät älyä Tajuta.

Äänestä

Katainen tietää, ettei häneen lainvoima tällä hetkellä pysty, niin hän pakenee kun vaan on mahdollisuus..jutta on ihan hyvä, mutta tämä stuppi ja jyrki on pyöritellyt häntä miten satuu..!

Äänestä

On se väärin ettei lainvoima pysty maan ja kansan tuhoamiseen..herroja lipposesta lähtien ei pitäisi päästtä maasta pois ennekuin heidän tekimisensä on todellisuus tuotu kansan tietoon !

Äänestä
  • Pottukoirakin joutu bmv,n myymään viekää ny jonnet äkkiä sille pellehermannille viikkorahanne ettei potun akka joudu sitä ruokkii,

    Äänestä

  • pottubmv kirjoitti:

    Pottukoirakin joutu bmv,n myymään viekää ny jonnet äkkiä sille pellehermannille viikkorahanne ettei potun akka joudu sitä ruokkii,

    vituttaako vituttaako kuuntelen

    Äänestä

sinä joka et ole KOSKAAN OLLUT TYÖTÖN sait varmaan duunisi siihen aikaan kun ei tarvittu ammattia, työkokemusta..virkaasi.ja sinä aikana oli helppo saada vakituinen työsuhde. nykyään vaaditaan tiettyä ikää, koulutus työhön /ja mieluiten enempikin, työkokemusta alalta useita vuosia jne. nykyään ei ole niin helppo saada työtä.ja nämä TYÖT JOITA ON TARJOLLA on juuri puhelinmyynti työtä tai vastaava jossa ei saa edes sen vertaa palkkaa kun työttömänä. ja näihin töihin voisi palkata nuita maahanmuuttajia ja kaikki kangaslammen, pihlajaharjun,ja pöllösenlahden sosiaalihuollon tuella elelevät immeiset.kovin ovat sairaita kun työstä kyse,mutta virtaa ja naurua riittää hauskanpitoon.kyllä se elämä niitäkin opettas kun rahan eteen täytyisi työtä tehdä. itse olen elättänyt itseni työnteolla niinkuin moni muukin mutta nykypäpivänä se ei ole itsestään selvyys että on töitä tai että rehvastellaan sillä ettei ole koskaan ollut työttömänä,joskus se voi käydä sinunkin kohdalle! kannattaa varuilta käydä mol.fi sivuilla tutkimassa "kun jään työttömäksi" kohtaa niin ei tule mikään UUTENA asiana sinullekkaan! mukavaa illan jatkoa,nyt kauneusunille ja nauttimaan huomisesta työttömästä päivästäni(liiton päiviä vielä käyttämättä ;) )

Äänestä

Onneksi sain syntyä sellaiseen maailmaan jossa arvostettiin mitä tahansa työtä....siks opin tekemään sitä mitä eteen tuli.. en koko elämäni aikana ollut työttömänä, enkä työnhakijana työnvoimatoissa ja koulukin jäi kansakouluun..ympärivuotista työuraakin on 48v ja siihen lisäksi ne mitä koulussa ollessa kesätöitä tehtiin..propsin parkkuuta..tukin uittoa..kantojen ja kivien keruuta pelloilta ,ym..nyt ilmarinen maksaa palkan...ja tulen sillä ihan mukavasti toimeen !

Äänestä
  • Se on sinun sukupolvesi joka tuhosi tämän maan eikä opettanut nuorille työn arvostusta,Kyllä nyt kelpaa loisia kun toisten rahoilla kun suomi luisuu yhä pahempaan kurjuuteen jatkossa.

    Äänestä

  • onko nyt hyvä mieli kirjoitti:

    Se on sinun sukupolvesi joka tuhosi tämän maan eikä opettanut nuorille työn arvostusta,Kyllä nyt kelpaa loisia kun toisten rahoilla kun suomi luisuu yhä pahempaan kurjuuteen jatkossa.

    Eihän sitä saanut enää opettaa..piti vaan kouluttaa,että pääsee täältä parempiin töihin..ja toiseksi olen varmaan eläkkeeni maksanut itse..sitä ei ole sossun luukulta haettu !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedän jatkon kirjoitti:

Iisalmen 24 saitti on hyvä kilpi aloittaa konkreetinen aktivitismi nuorten työllistämiseen. Ilman puolue rajoja kun tiedän jokaisen puoluekannatajan lapset on työttömiä.
Työ on se joka nostaa maan kukoistukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu