rintamamiestalon laajennuksien piirrustuksien puuttuminen

taloa etsimässä

Kävin katsomassa maseudulla olevaa rintamamiestaloa (rv. 51), ja se oli kunnostettu ja laajenettu vuosien varrella (kuten monet sen ikäiset talot).

Ymmärrän ettei alkuperäisiä piirrustuksia löydy, mutta jäin ihmettelemään kun talon laajennusosasta (arvioitu rv. 80-85 ?) tai isosta ( 250m2) hallirakennuksesta (rv. 89-90 ?) ei löytynyt piirrustuksia tai muita lupapapereita.

Onko tämä yleistä ettei maalla aina kysytty rakennuslupaa 80/90-luvulla? Jos harkitsen kiinteistön ostamista niin mitä minun kannattaa ottaa huomioon kun/jos teen tarjousta?

4

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskeinenpuute

      Kannattaa miettiä. Normaali järki sanoo että pyyntihinta -50% koska kyseessä oleellinen puute. Toinen ja suotavampi vaihtoehto on suunnata muihin kohteisiin.

    • erkki -62

      Ei ole kovin harvinaista, että vielä 1980-luvulla, etenkin pienissä kunnissa haja-asutusalueilla lupa muutoksiin saatettiin antaa suullisena.
      Kannattaa tiedustella asiaa kyseisen kunnan rakennusvalvonnasta, osaavat siellä kyllä neuvoa kuinka toimia asian suhteen.

    • Rakennuttajapalvelu

      Tarkistat kunnan rakennustarkastajan kanssa onko kaikilla rakennuksilla tarvittavat luvat.
      Pirustukset on silloin arkistoitunut kunnassa josta varmasti saat kopiot.
      Muuten mä teen uudet..

    • Missä kunnassa tämä talo on? Jos ei löydy kunnan arkistosta, niin kysy alueesi maakuntarkistosta.

      Asunto-ja kiinteistökaupan neuvontaa yli kymmenen vuoden kokemuksella.

      [email protected]


      Toistaiseki vielä veloituksetta, ainakin vuoden 2014 loppuun asti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      334
      2265
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      59
      1943
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1692
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1415
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      1353
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      73
      1324
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      26
      1295
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1257
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1207
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1006
    Aihe