Asukkaat Laviassa ovat kuitenkin tilastollisesti melko varakkaita, maa ja metsäomistuksiakin on paljon, kiinteistöjä yms. Miksi siis kunta on aivan pa? Siksi koska maataloudella on Pitkät perinteet kunnassa ja moni saa siitä hulppeankin elantonsa..niin, korreloikohan jotenkin maatalous ja olematon nettoveron maksu keskenään? Vastaus: Kyllä! Suomen maine ja jäljellä olevat rippeet hyvinvoinnista on tehty vientikaupalla ja raskaalla teollisuudella joka maahan on tuonut rahat, ja työntekijät näillä aloilla maksaneet kulut. Suomi on 10 vuoden sisällä täynnä vastaavia Lavioita, joita ei satojentuhansien maataloustukiaisilla per tila enää pidetä pystyssä, katkeaa mummoilta sähköt maalikylien vaivaistaloissa.
Lavian talous on täysin kuralla
5
291
Vastaukset
- Lavialainen
Lavian talous olisi aivan kunnossa, jos valtionosuudet tulisi niin kuin ennen, eli tarpeen mukaan. Nyt ne tulee asukasluvun mukaan ja Lavia vähäväkisenä kuntana on siksi häviäjä. Laviassa ei tuhlata, eikä laiteta turhuuksiin, eli Lavian talous on siltä osin kunnossa.
Vika on arkadianmäellä. Hyvä esimerkki talouden surkeasta hoidosta löytyy naapurikunnasta Kankaanpäästä. - Taloutta seurannut
Lavian talous putosi jäihin keskuskoulun remontin jälkeen, joka tehtiin kovalla rahalla. Ei haettu mitään apuja ja vain ylpeiltiin lehtien sivuilla, että omalla rahalla on rakennettu.
Siitä alkoi Lavian alamäki. Kukahan oli kunnanjohtajana? Kaikki sen tietää.... - Pehkuleka- rules
Porvari, duunari ja jyväjemmari lähtivät soutaen kalaan, joutuivat myrskyn yllättämäksi ja vene kaatui. Porvari painui heti pohjaan, koska ei malttanut irrottaa painavasta kukkarostaan. Duunari sinnitteli klo 16 asti ja vajosi pohjaan kun työaika päättyi. Ainoa pelastunut oli jyväjemmari, joka älysi huutaa yhteiskuntaa apuun...
- historia muistaa
Kyllähän historiasta löytyy yksi syy siihen miksi Kankaanpää ei Laviaa ottanut l Edelliset eduskuntavaaleissa oli perussuomalaisissa ehdökas Laviasta. Ei päässyt läpi, loikkasi keskustaan . Ehkä tässä oli syy , hän on epäonnistuneen liitoksen pääarkkitehtiä.
- ent. KL;n taluspääll
Lavian kuntaa on hoidettu huonosti monien vuosien saatossa. Näin on kunta pahasti velkaantunut ja pelottavaa on kuntaliitos. Porin kaupunki ei kyljelleen hyväksy liitettäväksi, eli jos Lavialaiset jatkaisivat liitoksen jälkeen vanhaan tyyliinsä. Tärkeintä on tarkastella tieyhteyden ja Sote ja yleensä kunnan ylläpitämät palvelut. Hyvinkin kalliiksi voi tulla, vanhukselle, tai muutoin sairaalle kuntapalvelujen järjestäminen päivittäin hoidettavan kaukaiselle sivukylän asunnolle. Siihen on pyrittäjä, että jokainen saisi asua mahdollisimman pitkään kotikylässä ennen hoitopaikkaan joutumiseksi. Säkylästä pohjoisen reissun jälkeen Poriin palautuneena. Totean edelleen, että Lavia on vaikea liittää kuntaliitoksessa Poriin. Tärkeintä on, että ilman valtion rajoitusta ei Pori hyväksy liitosta. Olen tarkastellut ja todennut, että Säkylä, Köyliö ja Eura hyvinkin helppo kuntaliitokseksi. Heillä hyvät tieyhteydet. Useilla työpaikat naapureittensa kunnissa, jo ennestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062419
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411597Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1371248Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881038Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56982Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis303975Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20922- 55916
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19784Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763