mitä teen viinirypäleelle?

ostin kesällä puutarhalta viinirypäleen, tumma, taimen joka on ollut kesän ämpärissä ja kasvanut kehikkoa pitkin. Miten saan sen talvehtimaan? Pitäisikö se jatkossakin pitää ämpärissä vai istuttaa maahan? Minkälainen lannoitus? Saako sitä monistettua? Kiitos etukäteen!
2552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sen ulos-se lienee valmis talveen ja todennäköisestin kestäväkin. Sitä voi juurruttaa vedessä.

Äänestä

se ei tarvitse paljoa lannoitusta, hiekkamaa on sopiva paikka sille. Katso esim. www.kauppila.fi-sivuja Vitis Beta hoito-ohjeineen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sirpa kirjoitti:

ostin kesällä puutarhalta viinirypäleen, tumma, taimen joka on ollut kesän ämpärissä ja kasvanut kehikkoa pitkin. Miten saan sen talvehtimaan? Pitäisikö se jatkossakin pitää ämpärissä vai istuttaa maahan? Minkälainen lannoitus? Saako sitä monistettua? Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu