Painakaa se kypäräänne ja syvälle
Jalkakäytävällä ei saa pyöräillä
Oppia ennenkuin naps
27210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ja taas meni väärin.
Moni karvaperrse kuvittelee olevansa alle 12-vuotias.
Kun erityiset syyt siihen pakottavat, ajoneuvoa saa tilapäisesti kuljettaa muullakin kuin sille tarkoitetulla tien osalla, jollei siitä aiheudu vaaraa eikä huomattavaa haittaa. Esimerkiksi pyörätie voi olla tukittu roskalavalla, jolloin pyöräilijän on ohitettava lava joko jalkakäytävän tai ajoradan kautta. Laki ei ota kantaa siihen, kumpi ratkaisu on suotavampi. Tieliikennelaki 8 § 3 momentti.
Polkupyörän saa pysäyttää ja pysäköidä jalkakäytävälle ja pyörätielle. Jotta polkupyörän voisi pysäyttää jalkakäytävälle, on sinne voitava myös ajaa pysäyttämistä varten. Tällöin on luonnollisestikin noudatettava erityistä varovaisuutta. Tieliikennelaki 27 §.
Jalkakäytävällä pyöräily tapahtuu käytännössä aina ilman, että mitkään laissa tarkoitetut erityiset syyt siihen pakottaisivat. Pyörätien puuttuminen tai kielletty ajosuunta ei ole pakottava syy. Lain mukaan pyörätien puuttuessa on käytettävä ajorataa, ja kiellettyyn ajosuuntaan ei tietenkään saa ajaa millään ajoneuvolla, vaan on käytettävä muita reittejä tai talutettava pyörää.
Nämä viisastelijat unohtavat aina sen laillisen vaihtoehdon mahdollisuuden. Haetaan mikä tahansa mahdollinen poikkeustapaus ja unohdetaan, että pyörällä saa ihan laillisesti ajaa ajoradalla mikäli pyörätie on poikki.
Kyllä se vain niin on, että jalkakäytävällä ei saa ajaa. Jos on siis aikuinen ja järjissään. Ja tämä ei tietysti koske taksareita...
Saatko lääkkeita skitsofreniaasi.
>> "Kun erityiset syyt siihen pakottavat, ajoneuvoa saa tilapäisesti kuljettaa muullakin kuin sille tarkoitetulla tien osalla, jollei siitä aiheudu vaaraa eikä huomattavaa haittaa. Esimerkiksi pyörätie voi olla tukittu roskalavalla, jolloin pyöräilijän on ohitettava lava joko jalkakäytävän tai ajoradan kautta. Laki ei ota kantaa siihen, kumpi ratkaisu on suotavampi. "
Kyllä ottaa kantaa. Jalkakäytävällä ei saa pyöräillä kuin alle 12 vuotias. Jäljelle jää siis yllä olevassa kuvitteellisessa tilanteessa ajoradalla pyöräileminen.
Vain siinä tapauksessa että sekä ajorata että kevyeliikenteen väylä ovat tukossa, voisi kuvitella että on syntynyt sellainen "pakottava" tilanne että roskalavan voi kiertää jalkakäytävän kautta.
Roskalavan voi myös kiertää jalkakäytävän kautta pyörää taluttaen. Silloin on jalankulkija eikä löydy esteitä käyttää jalkakäytävää.
Voi myös lentää, jos on siivet. Voi myös kaivaa tunnelin, jos on kuokka.
Alle 12-vuotias saa pyöräillä jalkakäytävällä jos se ei aiheuttaa kohtuutonta häiriötä jalankululle.
Asia on aina ollut harvinaisen selvä.
Paitsi niille kymmenille pyöräilijöille joka kaupungissa.
Paitsi niille kymmenille bussi ja taksi sekä henkilöautokuskeille jotka käskee mennä jalkakäytävälle ajamaan.
"Jalkakäytävällä ei saa pyöräillä "
jalankulkijoille melkoinen piina nuo syöksähtelevät ja kuittailevat pyöräilijät. Ja lapsille oikeasti vaarallisia. vanhuksilla kans.
Oikeasti olisi poliisille aika helppo keikka laputtaa oikein tukussa noita piittaamattomia. Yleensä se on mennyt niin, että kesän tultua poliisi mainostaa itseään paikallisessa sanomalehdessä oikein kuvien kanssa jossain kesätoimittajan tekemässä jutussa, että taas valvotaan näin mahdottoman hyvin. ja sitten pysäytetään malliksi muutama pyöräilijä ja sanotaan tuimasti, että so-so. Jotenkin välähtää mielessä, että mahtaneeko riittää
Ihan yhtä hyvin valvotaan jalkakäytäville pysäköintiä.
"jalankulkijoille melkoinen piina nuo syöksähtelevät ja kuittailevat pyöräilijät. Ja lapsille oikeasti vaarallisia. vanhuksilla kans."
Pyörä on ajoneuvo ja ajoneuvojen velvollisuus on ajaa sopivalla tilannenopeudella. Pitää siis osata hidastaa. Moni trikoopelle ei valitettavasti vain osaa vaikka tilannenopeusvelvoite koskee myös pyöräilijöitä.
Tehokkaammin pysäköintiä valvotaan. Lappuliisat kyllä kiertävät, mutta poliisilla ei ole halua/aikaa/resursseja puuttua väärinpyöräilyyn.
Ajoneuvon kuljettajan on noudatettava muitakin liikennesääntöjä. Yleisimmin pyöräilijät rikkovat ajosuunta-, väistämis- ja tien osien käyttösääntöjä.
"Ajoneuvon kuljettajan on noudatettava muitakin liikennesääntöjä."
Toki näin on mutta tilannenopeus on useimmilla "kiitäjillä" aivan jotain muuta kuin mitä pitäisi.
"Pitää siis osata hidastaa."
Milloin?
Siloin kun henkilö- tai pakettiauto on tulossa kolmion tai stop-merkin takaa eteen, tai pyöräilijä näkee eteen kääntymässä olevan henkilö- tai pakettiauton.
Ei silloin ole kyse väärästä tilannenopeudesta vaan väistämisvelvollisuuden rikkomisesta.
Mikä on oikea tilannenopeus?
Olen varustautunut nyrkkiraudalla ja nyrkkiveitsellä, jolla paukautan pyöräilijöitä jos tulevat päin jalkakäytävllä. Kun ei hyvällä, niin sitten pahalla.
Näkyy se tosiaan taas alkaneen tuo pyöräilyhurjastelukausi ja keskisormikulttuuri.
Eipä se talveksikaan lopu. Talvella lisäksi liukastelevat. Ei pelkästään omaksi onnettomuudekseen, vaan saavat siitä muutkin osansa.