Koeajoin Kaloksen

SBS

Koeajoimpa tuossa Kaloksen (1.4 sx 5d ac). Jumankekka, paljon puhuttu halvanoloisuus näkyi ainoastaan vilkunviiksissä ja kellon päältä poistetussa muovin jättämässä liimatahrassa. Auto laatuvaikutelmaltaan samaa luokkaa kuin Yaris.
Auto laatuvaikutelmaltaan vähintään samaa luokkaa kuin Yaris.

Kone oli loistava. Hyvä ja ennenkaikkia tasapainoinen vääntö. Helppo ajaa. Tuulilasi on kauempana kuin kuvista kuvittelisi; Kaloksessa on twingomaista avaruutta.

Myös sivulistoja kaipaisi vakiona. Vanhaan KA`hani olen saanut tarpeeksi osumia parkkipaikoilla.

Ei ihme, että Kaloksia tulee vastaan nykyään todella usein.

5

1636

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhtään en ole nähnyt

      Mihin ne myydään kun täällä Oulun seudulla en ole nähnyt noita autoja muualla kuin liikkeessä.Todennäköinen ostaja lie syrjäkylän mummu joka kaupan etäisyyden takia ja terveyden huonontumisen vuoksi ei enää kävellen voi mennä muutamaa kilometriä.Ei ole näistä autoista selkosten yli kiitäjiksi ,ei reissumiesten työjuhdiksi.Niin kertakäyttöisen näköisiä ovat kuin karamellin kääreet

      • SBS

        Minulla on käsitys, että Pohjois-Pohjanmaalla autot ovat jotain kymmenen vuotta vanhoja loppuunajettuja VW Ventoja. Joskus kävin autoliikkeissa Ylivieskassa potkimassa renkaita ja vaihtoautojen hinnat ja kilometrimäärät olivat aivan älyttömiä verrattuna Etelän vastaaviin.

        Jos noista Ventoista on teille selkosten yli kiitäjiksi ja reissumiesten työjuhdiksi, niin ostakaa sitten niitä. Eikä ole pelkoakaan, että näyttävät karamellimaiselta kun kyljet ja helmat kukkivat. Sellaisessa autossa näyttää tosimieheltä ja siitä kannattaa vissin Oulun henkisessä ilmapiirissä maksaakin.

        Etelä-Suomessa Kaloksia tulee vastaan todella useasti. Niitä ostavat samat henkilöt, jotka harkisevat Yariksia, Puntoja, Civicejä tai Poloja. Kertakäyttöisyyden vaikutelman häviämistä edesauttaa kolmen vuoden takuu.


      • Kaloskalos

        niitä näkee todella usein. Varsinkin tätä hb-mallia. En tiedä sitten mitä autoja suositte siellä susirajan takana... Jutun aloittajalle vihjeeksi: "Koeajoin Kalosin" ei "Kaloksen" =)


      • Tacuma

        ...Kaloksia tulee tosiaan vastaan aika paljon, enemmän nykyään kuin Hyundai Getziä...
        Sattuipa kerran niin, että meitä ajeli kaksi Tacumaakin rinnakkain - muutama Evanda näkyy silloin tällöin. Nyt on alakanyt näkymään myös usein Matizia. On muuten näppärän näköinen pikkuauto.


      • Citroen C3 -03

        Kyllä niitä Daewoo Kaloseja täällä Oulun seudulla pyörii siinä, missä muuallakin. Myös muita Daewoon malleja näkee liikenteessä päivittäin, varsinkin Nubiraa ja Evandaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      958
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      635
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      629
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      606
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      561
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    17. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      353
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    Aihe