Onko kukaan kokeillut tätä? Lupaavat 5000 euroa lainaa yritykselle ilman tilinpäätöksen toimittamista ja hinta nyt ei ole mitenkään järkyttävä. Kokemuksia please?
FIN Yritysrahoitus?
15
1891
Vastaukset
- Kuvaaja4
Hyvin toimii. Eivät tosiaan halua turhaa paperisilppua toimitettavan ja ihan nätisti sain sen 3000 euroa minkä halusinkin työkoneiden uusimiseen.
- Miten tarkalleen teit
Eikö muka mitään omaistuksia tai vakuuksia kyselty koko aikana? Sen kuin vain kävelit tuon firman toimistoon, ja he katsoivat päätteeltä että Hetu:llasi ei ole maksuhäiriöitä olemassa.
Siitä saman tien kirjoitettiin paperit että saat 3.000 € lainan, 6.5% vuosikorolla, 12 kk ajaksi? Sait heti koko 3.000 € käteesi, eikä mitään ensimmäisen kuukauden lyhennystä saman tien, eikä mitään lisäprovisioita vaadittu koko aikana?
Hieno homma, jos tällainen lainahana on nyt jossakin auennut. Yleensä niissä on joku konkelo takana. Mikähän tässä mahtaa olla? - Kuvaaja4
Miten tarkalleen teit kirjoitti:
Eikö muka mitään omaistuksia tai vakuuksia kyselty koko aikana? Sen kuin vain kävelit tuon firman toimistoon, ja he katsoivat päätteeltä että Hetu:llasi ei ole maksuhäiriöitä olemassa.
Siitä saman tien kirjoitettiin paperit että saat 3.000 € lainan, 6.5% vuosikorolla, 12 kk ajaksi? Sait heti koko 3.000 € käteesi, eikä mitään ensimmäisen kuukauden lyhennystä saman tien, eikä mitään lisäprovisioita vaadittu koko aikana?
Hieno homma, jos tällainen lainahana on nyt jossakin auennut. Yleensä niissä on joku konkelo takana. Mikähän tässä mahtaa olla?Kävin täyttämässä nettisivuilla www.finrahoitus.fi hakemuksen. "Provisio" tai lainan järjestelypalkkio (miksi sitä nyt kutsuiskaan), oli 199 euroa ja korko 6,9%.
Ja kyllä, saman tien kun laina oli hyväksytty niin maksoivat koko 3000 euroa tililleni ja nyt lyhentelen sitä tasasesti.
Vakuuksia tai mitään papereita eivät pyytäneet.
- Todellinen korko
>>"Provisio" tai lainan järjestelypalkkio (miksi sitä nyt kutsuiskaan), oli 199 euroa ja korko 6,9%.
Ja kyllä, saman tien kun laina oli hyväksytty niin maksoivat koko 3000 euroa tililleni ja nyt lyhentelen sitä tasasesti.>>
Taisit vähän tarkoitushakuisesti unohtaa Tilinhoitomaksun? Sivun alalaidan tekstin mukaan sitä peritään 15€/kk.
Lainan kuluja arvioitaessa pitää siis laskea yhteen sekä Järjestelypalkkio 199 €, Tilinhoitomaksu 15€/kk sekä ilmoitettu lainan vuosikorko 6,9%.
Esimerkiksi jos kyseessä olisi 3.000€ arvoinen 1 vuoden laina joka maksetaan 12 erässä pois. Lainanhoitokuluja korkoa kertyy yhtensä 492 €. Tätä kautta laskien lainan vuosikorko on 16,41%.
Se on aika lailla enemmän kuin yllä mainostettu 6,9% vuosikorko. - Normaali kulutusluotto
Mistään Yrityslainasta ei ole tuossa kyllä hajuakaan jäljellä. Kyseessä näyttää olevan aivan tavallinen kulutusluotto -tyyppinen laina, joita tarjoavat kymmenet erilaiset lainoittajat.
“Lainan korko, avausmaksu ja kuukausittaiset laskutuslisät vaihtelevat
luotonmyöntäjäkohtaisesti. Laskurin kuukausierä on laskettu
esimerkkikoron 11% mukaan. Todellinen vuosikorko on 14,02% kun
luoton suuruus on 8000 euroa”
http://www.freedomrahoitus.fi/?BrokerId=5&AffId=103&AdId=101&snsrc=aws_c97ea134eb8600f0636fad9dec55c54143129227253&snkw=kulutusluotto&gclid=CI7kn6eE-b0CFcH2cgodiYQAjA
Aika monet tarjoavat lainaa tuota FIN-Yritysrahoituksen todellista korkoa alemmalla korkotasollakin.- Höpölöpö!
Voin kyllä taata, että tuo 16,9% todellinen vuosikorko, jonka laskit tuolle on edullisin 3000 euron vakuudeton kulutusluotto Suomessa. Pankit eivät sitäpaitsi edes lainaa yrityksille, joten kyllä tässä mun mielestä on hyvä juttu meneillään!
- Muita halvempia
Höpölöpö! kirjoitti:
Voin kyllä taata, että tuo 16,9% todellinen vuosikorko, jonka laskit tuolle on edullisin 3000 euron vakuudeton kulutusluotto Suomessa. Pankit eivät sitäpaitsi edes lainaa yrityksille, joten kyllä tässä mun mielestä on hyvä juttu meneillään!
Vaikutat puhuvan täysin puppua, koska edellsien linkin Freedom rahoituskin lupaa lainaa 14.1% todellisella buosikorolla.
Ja teillä on siis päälle 16% tuo todelline nlainakorko. Muitakin "edullisia" samanlaisia löytyy jos googlettaa, ei FIN Rahoitus siinä mielessä mikään selvästi edullisin ole. Kunhan menee joukon jatkona. - YkäYrittäjä
Kai se on sama mitä lupaavat, vertailujakin on joista kaivaa edes jotain dataa
http://kulutusluottovertailu.info/lainaa-5000-euroa/
Mainitulla Freedomilla 10 000 euroa = 125 euroa kuussa ja 11 % korkoa mainostavat sivustollaan laskukaavana.
Samahan se on mistä lainansa hakee kun kumminkin itse takaa oli yrittäjä tai työmyyrä - hinnoista
Höpölöpö! kirjoitti:
Voin kyllä taata, että tuo 16,9% todellinen vuosikorko, jonka laskit tuolle on edullisin 3000 euron vakuudeton kulutusluotto Suomessa. Pankit eivät sitäpaitsi edes lainaa yrityksille, joten kyllä tässä mun mielestä on hyvä juttu meneillään!
Jonkin verran olen sijoittanut vakuudettomiin yrityslainoihin. Markkinakorko niissä on jo vuosia ollut noin 8-15 %, sisältäen kulut. Jos maksaa 16 tai 17 %:n vuosikorkoa, on aika kallis sopimus.
- DIU DIU
Jep,
Eiköhän se ole ihan sama onko 3000 tai 5000 euron lainassa korko 6% vai 15%,
puhutaan vuositasolla 225 euron lisäkulusta. Jos homma toimii ja säästät tuossa itseltäsi yhden tai parhaalla tasolla kahden päivän duunin, niin mielestäni ovat rahan ansainneet. - dadaa
Olis mielenkiintoista tietää millä perusteilla lainat myöntävät.
Olen osakkaana Oy:ssä ja haettiin 5000 euron lainaa. Ei saatu vaikka liikevaihto lähes 200.000 vuodessa, ei maksuhäiriömerkintöjä yrityksellä eikä kellään osakkaalla.
Itsellä sivubisneksenä toiminimi, jolla aivan mitätön liikevaihto vuodessa. Silti ovat kahdesti myöntäneet lainan.- Yökypeli
Itse sain lainan kanssa firmalle ilman ongelmia, en tiedä mikä tossa sun jutussa ollut takana. Ehkä joku virhe.
- riskin_karttaja
"Olis mielenkiintoista tietää millä perusteilla lainat myöntävät."
Henkilötakaus siellä näyttää olevan. Riskienhalintamielessä se vastaa kulutusluottoa, joten lainan takaajan osa ei ole mitenkään kiva. Pahimmillaan voi asunto lähteä alta.
- Anonyymi
Finrahoitus.fi on jälleen avoinna ja nyt on oikea aika hakea yrityslainaa kun kulutusluottoa ei enää saa mistään.
- Anonyymi
Mikset ota bang norweigeniltä 30000e lainaa hoidat 1 vuoden nostat 50000e hoidat 1 vuoden sit 60000ex 180kk maksat 15 kk ja jätät pystyyn 680ekk ei maksa kun 124000e se laina saat pisnekset taas pyörimään sivili laina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi743328Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj943102SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1783045- 1422482
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä452400Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2062227Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi552177Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "132041Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li391760Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4021719