Kahdesta grillistä ja yhdestä ravintolasta sain taas rypsiöljyä, yhteensä satakaksikymmenyä litraa. Sillä mennään pitkälle.Näin kesällä se pelaa täysin. Hajukin on kuin paistais munkkeja, täytyy vain kun seriffit näkyy sammyttaa ja antaa auton rullata tai pysähtyä muka puhuun puhelimeen. Muuta haittaa en ole huomannut.
Rypsiöljy.
11
461
Vastaukset
- Minkä verran
pitäisi lorauttaa sekaan jäteöljyä, että peittyisi munkinhajut?
- Rypsi Fani
Jäte öljy tukkii suodattimet ja suuttimet.Rypsiöljykin pitää antaa olla muutama päivä ja sitten lapota pinnalta että epäpuhtaudet laskevuu pöntön pohjalle.
- Voi tulla kalliiksi
Rypsi Fani kirjoitti:
Jäte öljy tukkii suodattimet ja suuttimet.Rypsiöljykin pitää antaa olla muutama päivä ja sitten lapota pinnalta että epäpuhtaudet laskevuu pöntön pohjalle.
Isot riskit jos uudehko auto. Voi mennä suuttimet jumiin tai karstaan, hiukkassuodatin menee pysyvästi tukkoon ennen aikojaan, moottoriöljy pilaantuu ennen aikojaan. Remontit voi maksaa tonneja. Takuut loppuu kuin kanan lento. Jossain ikivanhassa rouskussa voi pelata aikansa.
Esteröity tavara, siis biodiesel, on eri juttu. Se pelaa ainakin kesällä mutta autonvalmistajat kieltävät yli 7 % pitoisuudet. Syynä ainakin hiukkassuodattimen piloille meno ja moottoriöljyn piloille meno ennen normaalia öljynvaihtoa.
- exdeus
EI tarvi seriffin takia sammutella,ei ole laiton polttoaine.
- DGC
Jaa, meinaatko että rypsifani on ilmoittanut käyttämänsä jäterypsiöljyn verottajalle maksaakseen polttoaineverot?
- rasva palaa
Grilli rasvalla ajeltu io vuosia.ja hyvin pelaa 97 mb
- Rypsi Fani
Hienosti pelaa,kun on näin lämmintä.
- Vai pelaako
Nyt vasta uskalsin kokeilla tuota grilli öljyä, mutta kuinka se pelaa kun ilmat viilenee.
- Viemärit auki
Tuo käytetty ravintolarasva sisältää happoja, kama on saatava ensin neutraaliksi esim metanolia ja kaliumhydroksidia käyttäen.
- suomi.ryöstää.autoilua
Kyllähän se pitää itse polttoaine tehdä
- Nihilisti
Putin myy 0.60€/l, joten miski moine vaiva???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703530Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483433Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463312- 532759
- 312013
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301942- 481676
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401655Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä931616- 391390