2-diabeteksen hoitoon ? Ja joista olisi myös tuloksellista kokemusta.
Mitkä ovat hyviä luontaistuotteita
??? ???
20118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
berberiinistä on tutkimuksia
D-vitamiinia tarvitsevat ihan kaikki
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247
Pyydä mittaus ja otat sen mukaan D-vitamiinia.
Aiuisen annos on 100-125µg/vrk, jos on normaalipainoinen.
kohtauspaikalla saa asiallisempaa vastausta kuin täältä, vaikka ei siellä kukaan olekkaan, mutta on siellä muutama sama, kun jaksaa vuodesta toiseen kirjoitella
Berberiini ei ainakaan minun sokeriarvoihini vaikuttanut mitenkään. Söin niitä maksimiannostuksen vuorokaudessa usean kuukauden ajan.
Lopetin turhan rahanmenon.
Olemme yksilöitä.
Muutithan ruokavalion myös ja syöt muitakin lisiä, joita ihan kaikki tarvii
jodi
seleeni
D-vitamiini
magnesium
sinkki
Berberiinistä on tutkimuksia jotka löytyy googlella
Tosin diabeteksessa ei ole mitään ihmepilleriä, vaan kokonaisuus ratkaisee hyvinvoinnin
Siiten löytyy Antti Heikkilän kirja "Diabeteksen ruokavaliohoito" niin lisää löytyy asiaa.
Siitä se sarja löytyykin, Tolonen Heikkilä, Dahlgvist ja Puustinen niin näillä tiedoilla selviää käytännössä pitkälle diabeteksen kanssa.
Onko joku kokeillut Tolosen luontaistuotesuosituksia diabetekseen ? Jos on, onko ollut hyötyä.... mm. tässä;
http://www.tritolonen.fi/files/publishings/diabetesopas/
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=32
Tolonen suosittelee 2-diabeteksen hoitoon seuraavia;
berberiini, karnosiini, e-epa, kromi, magnesium, sinkki, seleeni, C-, D- ja E-vitamiinit, foolihappo ja muut b-vitamiinit, alfalipoiiinihappo ja ubikinoni.
Onko näistä kokemuksia ?
Kaikki oman firman tuotteita. Pitäähän sitä saada lisää asiakkaita että voi elää mukavasti Espanjan aurinkorannikolla.
Ei Tolosella ole mitään firmaa.
Ja jokainen ostaa vitamiininsa ihan mistä haluaa tai on ostamatta.
Hyvää tietoa hänen sivuillaan kuitenkin on.
Ja toki kannattaa hakea terapiaa, jos joka kulman takana näkyy joku pillerikauppias, joka haluaa sinun rahasi menevän juuri hänen vitamiineihinsa, kun totuus on se että purkista tarvii ravinteita ihan tutkimustenkin mukaan.
Maksaa se ruoka, vaatteet, lääkkeet jne...
Kaikki maksaa.
Tki moni elää vapaaehtoisesti sossun tuilla koko elämänsä ja vain downshiftaavat.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm
Mikäs tämä sitten on https://www.hyvinvoinnin.fi/tri-tolonen
----totuus on se että purkista tarvii ravinteita ihan tutkimustenkin mukaan---
Ei tarvii, ne ovat niiden purkkifirmojen tutkimuksia. Kun syö riittävän monipuolisesti niin siinä saa kaiken. Yleensäkin on niin, että pillerimuodossa otetusta aineesta ei ole mitään hyötyä, on syötävä kokonaisuus kuten koko hedelmä. Onhan huomattu sekin, että hedelmästä puristettu mehu on haitallista, vain hedelmän mukana syötynä se on terveellistä.
D-vitamiinista on kyllä yleensä puutetta. Vanhemmiten monelle tulee myös puutetta B12-vitamiinista. Sen sijaan näistä lisäravinteista on erittäin vähän pitkäaikaistutkimuksia ja esimerkiksi kalaöljy on niin kallista kapseleina että syömällä esimerkiksi silakkaa saa öljyn halvemmalla ja ruuan tavallaan ilmaiseksi.
Vaikka purkissa lukee Tolonen, niin se ei tarkoita, että hän mitään myisi.
Tolonen on eläkkeellä.
Kysy vaikka häneltä itseltään. Saa hyvää lääkärin eläkettä ja asuu etelässä.
Hänen poikansa on yrittäjä, joka myy mm. tolosen nimellä tuotteita, mutta jokainen ostaa mistä haluaa.
Sinullakin on mahdollisuus tehdä hyvä ura ja sitten muutat etelään.
Tosin etelässä on halvempaa asuminen ja ruoka kuin täällä eli köyhemmänkin kannattaa muuttaa etelään.
Tein hyvän uran ja pojat vielä parempaa. Harkitsin muuttamista etelään ainakin osaksi vuodesta, mutta asun sittenkin Suomessa ja maksan veroni tänne (eläkeläinen maksaa vieläpä enemmän veroja kuin duunari).
Ei mitään sellaisia ole. Parasta on normaali, Itämeren ruokavalion mukainen, ruoka.
Eiku Diabetesliiton ruokavalio.
Se on sama asia. Ei D-liitolla ole omaa ruokavaliota, syödään terveeliistä perusruokaa kuten muutkin. Ja kaikki ruoka on luontaistuotetta koska ovat luonnosta peräisin.
eikö totta....
Yllähän lukee ihan selvästi jos vain osaat tai viitsit lukea: Ja kaikki ruoka on luontaistuotetta". Siis ruoka, hei haloo ! Onko sinulle kärpässienet ruokaa, meille muille ei.
Täysjyväruisleipä luomuna on terveellistä ja luonnollista ja halpaa.
Kyllä tuohon täysjyväleipäänkin voi tukehtua ja samaa hiilihydraattia siinä syödään. Aiheuttaa sitten määrän suhteessa tuota samaa sokeria mikä on diabeetikoille joskus epäterveellistä, tosin ei silloin kun Diabetesliitto sitä suosittaa.
Välimeren ruokavaliolla syötäessä ei niin paljon noita lisäravinteita kaipaa, mutta Tolonen osaa aineet suosittaa vaikka onkin eläkkeellä.