win 8.1 asennus

kertokaa äkkiä

Nyt päätin asentaa win 8.1 tänään ja nyt teen ensin varmuussarjan ja siihen tarvitaan kaameat viisi levyä =( (Lohduttaudun sillä että mac käyttäjilläkin on varmaan sama rumba). Eli teenkö oikein kun teen varmuuskopion ensin vai onko tämä ihan turhaa?

11

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko kyse markettikoneesta? Noi voi olla palautuslevyjä.

      • kysyva

        ostettu expertilta. kannattaako ottaa varmuuskopio ennen paivitysta 8.1? onko varmuuskopio sama kuin levykuva?


      • kysyva kirjoitti:

        ostettu expertilta. kannattaako ottaa varmuuskopio ennen paivitysta 8.1? onko varmuuskopio sama kuin levykuva?

        Itse ottaisin ja ei ole sama asia kuin levyluva.


      • heeeeeee
        vapunen kirjoitti:

        Itse ottaisin ja ei ole sama asia kuin levyluva.

        Ei onnistu enää varmuuskopiointi. kone sylkee levyn heti ulos. asennan ton 8.1 nyt ja jos kione hajoo niin vien takuuhuoltoon


    • -n.n.-

      Eiks toi mennyt niin että vain USB-tikulle voi ottaa "palautuslevyn" Win 8:sta. Ei siis CD-levylle.

      Se minkä kokoisen tiukun tarvitsee riippuu varmaan laitteesta, voi kysy laitevalmistajalta tai maahantuojalta.

      Ja kannattaa totta kai tehdä se palautustikku.

    • HP Pavilionin mukana tuli ohjelma, jossa voi valita polttaako palautuslevyt DVD:lle vai USB:lle.

      Hae :Palautuslevyn luominen

      Omassa koneessani laski, että tarvitaan kolme levyä.
      Simppeli homma, neuvoo suomeksi.

    • iMacillä pääsee

      Heh, heh. Mac huolehtii täysin itsenäisesti varmuuskopioinnin kaikkine versioineen, kun koneeseen kytkee ulkoisen kovalevyn. Palautuksen tai täysin uuden asennuksen kaikkine päivityksineen voi suorittaa kertaheitolla. Tarvitesee vain avata Time Machine ja valita mieleisensä palautustapa/-piste. Jopa yksittäisten tiedostojen palautus onnistuu hetkessä ja helposti.

      Eli turha lohdutella Macin ominaisuuksilla. Tämä kone on tehty käyttöä varten ja jatkuva säätely ja säännöllinen epäonnistumisen tuoma vitutus on jätetty teille misukin kasipalleroisille ;)

      • Win on best.

        Mitä sitten jos Mac tekee jotain erillä tavalla, mitä se tänne kuluu?

        Tekee Windowskin monet asiat erillä tavalla.
        Maccihän näyttääkin rumalta Linuxilta.


      • Nää rakkulat taas
        Win on best. kirjoitti:

        Mitä sitten jos Mac tekee jotain erillä tavalla, mitä se tänne kuluu?

        Tekee Windowskin monet asiat erillä tavalla.
        Maccihän näyttääkin rumalta Linuxilta.

        Luepas poitsu aloitus uudestaan: "..kaameat viisi levyä =( (Lohduttaudun sillä että mac käyttäjilläkin on varmaan sama rumba)."

        Ja mee takas puristeleen finnejäs peilin ääreen.


    • Niin tekee

      Windows tekee myös palautus osion ulkoiselle kovalevylle. Eikä ole edes vaikea asia jos vähänkin osaa käyttää Windowsia. Lisäksi sen voi tehdä myös USB tikulle.

      • 50 cc, virittelyä

        Kannattaa edes perusteisiin paneutua, ennen tyhjän mielipiteen heittoa. Kyse on kuulepas ihan eri jutusta, näppylä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      72
      6298
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      138
      5692
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      474
      3542
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      113
      1944
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      39
      1331
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      387
      1310
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      68
      1118
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1014
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      952
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      54
      920
    Aihe