Laskimotukos ja matkustaminen

Moi!

Mulla on takana pari syvää laskimotukosta (geneettinen alttius) ja niihin nyt säännöllinen Marevan-lääkitys. Kuulin, että pidemmille lentomatkoille (yli 4h?) ja ilmeisesti myös automatkoille suositellaan ylimääräistä hepariini-piikkiä ennen ko. matkaa. Mutta mistään ei oikein selviä, että mikä on sopiva annostus. Yksi piikki ennen lähtöä vai pidempi kuuri? Entä vaikuttaako matkan pituus annostukseen? (Hoidon aikana oli Klexane 0,8 ml kahdesti päivässä)

Entä onko kellään kokemusta, miten herkästi noita laskimotuksia saa pitkän matkan moottoripyöräreissuilla?

Ja vielä samaan hengenvetoon kysymys, että millaisia papereita pitää olla mukana, jos matkalaukussa on omia ruiskuja, eikä halua viettää koko tulopäivää tulliviranomaisten kanssa? Riittääkö suomenkielinen tuloste, vai pitääkö erikseen pyytää lääkäriltä jokin kv. lappu? Nykyisestä eSysteemistä kun ei saa mitään järkevää esim. englanniksi printattua.

Kiitos, jos joku osaa näihin vastata.
7470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Heippa
Juttele vaikka lääkärillesi. Sinullahan on marevan lääkitys päällä. Googlaa hus.n ohje tukoksen hoito ja ennalaehkäisy.
Et sinä tarvi käsittääkseni hepariinia, tuo ohje matkoilla käytettävästä "ylimääräisestä" piikistä koskee niitä joilta marevan on lopetettu. Toinen vaihtoehto tietysti on ettei inr ole hoitotasolla,mutta silloinhan se korjataan marevan määrällä.
Inr mittauksia suositellaan matkalla myös matkakohteessa, erilaiset ruokailut ym voivat heilauttaa hoitotasoa.

Minulta marevan on lopetettu ja loppuiäkseni olen saanut hepariinin altistavia tilanteita varten. Pitkät matkat ym muut pitkät istumiset.
Jos matkustat esim moottoripyörällä, tuskin istut yli 4h jaksoja silloin voi vapaasti valita jaloittelu välit.
Olen myös lähdössä kesällä kahdelle matkalle ja käytän silloin ylimääräisen piikin , koska minulla ei ole marevania

Annoksesta tuo 0,8 kahdesti päivässä on ns hoitoannos. Kun taas matkoille suositellaan ennaltaehkäisyannosta ,johon riittää 0,4. Yksi piikki suojaa 10-12 tuntia. Mutta tosiaan et tarvi ,koska sinulla on se marevan.

Hauskaa loma reissua

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Joo toki kysyn lääkäriltäkin, mutta seuraava aika on vasta kuukauden päässä, ja asia kiinnostaa.

    Googlettelin tuon ohjeen, mutta ei siinä ollut mainintaa, että otetaanko Klexanea vaikka olisi marevan-hoito päällä.

    Mutta jos tuo "lentohoito" on vain yksi piikki, niin se tieto riittää. Se tuskin haittaa, jos tuo annos on 0,8 ml, kun niitä piikkejä jäi tästä hoidosta muutama yli.

    Äänestä

Heippa
Olisi kiva kuulla lääkärisi kanta asiasta. Jos viitsit, niin voisitko kertoa kun olet kysynyt lääkärin mielipiteen..
Tk.sta en itse saanut oikeen mitään neuvoja edes kysyessäni. Reseptin piikeille sain hyksin lääkärin kautta..

Täällä maalla lääkärit ei mielestäni oikein tietoisia laskimotukoksesta ja vielä vähemmän keuhkoemboliasta.

Meillä ei annettu hepariinia hoitoaikana vaikka inr ei ollut lähellekään hoitotasoa.
Olin tulostanut tuon hus.n ohjeen ja annoin sen omallelääkärilleni, mutta hänen ammattiylpeytensä ei antanut lukea paperia ,vaan työnsi sen minulle takaisin.
Todeten miksi kysyttäisi muualta neuvoa ,kun meillä on talo täynnä hyviä lääkäreitä.
No onneksi sain konsultaatioajan hyks.iin

Äänestä
  • Joo, aion kysäistä asiaa omalta lääkäriltä, mutta aika on vasta ensi kuun puolessa välissä.

    Hieman hataraa se on tuo neuvominen täällä kaupungissakin. Esim. hoitosukasta ei sanottu mitään, vaikka on mielestäni hyvin oleellinen osa alaraajan laskimotukoksen hoitoa. Siksikin kannattaa itse perehtyä oikeaan hoitoon, jotta osaa vaatia sitä terveyskeskuksiltakin.

    Se lienee jo lähellä hoitovirhettä, jos ei hepariinia anneta (eikä siihen ole painavaa syytä). Hoitosuositus kun on tuo hepariinia niin kauan, että INR on välillä 2-3. Ja potilas maksaa itse nuo piikit.

    Äänestä

Hoitovirhe sairauteni hoito olikin. potilas vahinko keskus myöntänyt hoidon viivästymisen. Korvaukset olemattomia. Kantelu edelleen kesken.

Ensinnäkin hain apua oireisiini 2 kk ajan. No kardiologi olikin sitämieltä että olen hullu, valittaessani rintakipua , hengenahdistusta ja yleiskunnon heikkenemistä ja sitä edeltäneitä jalkasärkyjä . Hän siis poistui vastaanotolta kesken. Mennessään lausuen , hullu mikä hullu,päässäs sul vaa on vikaa. Olin rasitus testissä ja lopetin kesken kun en pystynyt jatkamaan. Ei kaj kukaan pysty rasitustestiin ,kun keuhkoissa massiivinen tulppa molemminpuolin.

Edellisellä vastaanotolla kyselin onko mitään löytynyt,johon hän sanoi ,näytöt alkaa ollavahvat että vika on korvien välissä.

Jokainen voi päätellä kenen päässä sitä vikaa oikeesti on. Eikä kyseessä ole mikään tk.lääkäri , dosenttitason pelle joka ylennettiin tämän jälkeen valviran lääkäriksi, juu luit ihan oikein.

Valitettavasti sairauden hoitomme on tällä tasolla.

Äänestä
  • Ikävä kuulla, että sinulla on käynyt noin. Mulla on takana kaksi veritulpaa jaloissa, ja akuutivaiheen hoito molemmilla kerroilla oli ihan asiallista. Sen sijaan tuo jälkihoito (esim. tukisukkien käyttö, uusien tulppien tarkkailu jne.) oli aika heikoissa kantimissa. Esim. yksi lääkäri määräsi Primaspania loppuiäksi ja toinen sanoi, että se on ihan turhaa.

    En tunne keuhdoembolian diagnostiikkaa, mutta jaloissa se on aika selkeä, kun ultra kertoo aika selkeästi, onko kyseessä veritulppa vai ei.

    Onneksi nykyään on tämä netti, josta voi itsekin oppia aika paljon omasta sairaudestaan. Ja kun itse tietää, niin on paljon helpompi vaatia oikeaa hoitoa lääkäriltä, kun tietää mistä puhuu.

    Äänestä

Moi taas!

Kysyin asiaa lääkäriltä ja hänen mielestään hepariinipiikkiä ei tarvitse, jos on pysyvä Marevan-hoito. Jos taas on tukosalttiutta, mutta ei Marevan-lääkistysä, niin isot riskit, kuten lentomatkailu ja leikkauset hoidetaan hepariinilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkustavainen kirjoitti:

Moi!

Mulla on takana pari syvää laskimotukosta (geneettinen alttius) ja niihin nyt säännöllinen Marevan-lääkitys. Kuulin, että pidemmille lentomatkoille (yli 4h?) ja ilmeisesti myös automatkoille suositellaan ylimääräistä hepariini-piikkiä ennen ko. matkaa. Mutta mistään ei oikein selviä, että mikä on sopiva annostus. Yksi piikki ennen lähtöä vai pidempi kuuri? Entä vaikuttaako matkan pituus annostukseen? (Hoidon aikana oli Klexane 0,8 ml kahdesti päivässä)

Entä onko kellään kokemusta, miten herkästi noita laskimotuksia saa pitkän matkan moottoripyöräreissuilla?

Ja vielä samaan hengenvetoon kysymys, että millaisia papereita pitää olla mukana, jos matkalaukussa on omia ruiskuja, eikä halua viettää koko tulopäivää tulliviranomaisten kanssa? Riittääkö suomenkielinen tuloste, vai pitääkö erikseen pyytää lääkäriltä jokin kv. lappu? Nykyisestä eSysteemistä kun ei saa mitään järkevää esim. englanniksi printattua.

Kiitos, jos joku osaa näihin vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu