Paljonko maksaa laskun maksu Danske pankissa jos ei ole asiakas ja summa näkyy heti vastaan ottajan tilillä?
Danske pankissa
laskun maksu
10212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Danske pankissa ei sitten voinut maksaa laskua käteisellä kun ei ole Danske pankin asiakas.
Uskomatonta. Jos konttorissa on yleensä kassa- ja käteispalvelut, niin luulisi, että kaikkien pankkien asiakkaat ovat tervetulleita maksamaan käteisellä. Jos kyse on pikasiirrosta niin silloin tilanne saattaa olla eri, mutta en ole varma. (Pikapanoista näen nykyisin vain päiväunia.)
Hetkinen. Minulla ainakin 30-40 km päässä. Aika kalliiksi tulisi sinne asti lähteä laskua maksamaan. Ei kiitos.
Tiistaina 22.4 laitoin Nordean kautta tilisiirron Danske pankkiin niin eikö pitäisi näkyä Danske pankin tilillä 25.4?
Kyllä sen olisi pitänyt näkyä jo keskiviikkona 23.4. (riippuen siitä mihin aikaan siirron teit) tai ainakin viimeistään torstaina 24.4. Jos ei ole ollut perillä vielä 25.4. niin jotain on mennyt jossain pieleen (luultavasti väärä tilinumero).
Niin no joo, ylläoleva pitää toki paikkansa vain jos teit siirrot nettipankissa tai kassalla. Jos tuo "laitoin Nordean kautta" tarkoittaa jotain maksupalveluhässäkkää niin sitten tuo viivästys on ihan ymmärrettävä.
Tein tilisiirron Nordean nettipankissa 22.4 klo 14.45 tilinumero oikein.
Kun tuossa Nordean nettipankissa laittaa laskunmaksuun tuon Danske pankin tilinumeron niin muuttaa sen kansain väliseksi tilinumeroksi.
Soitin maksun saajalle niin maksu näkynyt heidän tilillä 23.4
Eli kaikki on mennyt täysin oikein eikä minkäänlaista ongelmaa ole ollutkaan. Mitä vittua sinä sitten sekoilet????
Pitäisi olla Danske Bankissa jo seuraavana päivänä. Tee valitus Finassivalvontaan. Ks. http://www.finanssivalvonta.fi/fi/Finanssiasiakas/Artikkelit/Pages/01_2011.aspx
"Finanssivalvonta valvoo maksujärjestelmien luotettavuutta
SEPAn ja maksupalvelulain voimaantulon myötä toistuvaissuoritukset välitetään nykyisin yöaikaan. Sen vuoksi pankeille on jäänyt aiempaa vähemmän aikaa korjata mahdollisia ongelmia, ja ongelmat ovat näkyneet asiakkaille välittömästi.
Finanssivalvonta valvoo maksujärjestelmien luotettavuutta ja turvallisuutta erityisesti Suomessa toimivissa pankeissa. Fiva edellyttää, että pankit huolehtivat omalta osaltaan maksujenvälityksen luotettavasta ja häiriöttömästä toiminnasta. Fiva on käsitellyt viimeaikaisia häiriötapauksia pankkien kanssa ja edellyttänyt pankeilta parannustoimia, joiden toteuttamista valvotaan.
Säädösten mukaan maksajan pankin on maksettava raha saajan pankin tilille viimeistään maksutoimeksiannon vastaanottamista seuraavana työpäivänä. Saajan pankin on puolestaan maksettava raha saajan tilille välittömästi saatuaan sen tililleen. Laissa ei ole määritelty kellonaikaa, jolloin maksun tulee olla saajan tilillä, mutta Finanssivalvonta on edellyttänyt, että maksusuoritukset tulee kirjata asiakkaiden tileille normaalikäytännön mukaisesti aamuyöllä ja häiriötilanteessakin ennen kuin pankkien konttorit aukeavat."