Eläkkeitä puolustamaan!

1.5 miljoonaa

Kataisen - Urpilaisen hallitus leikkasi taas eläkkeitä.
Paras tapa taistella eläkkeiden puolesta on olla äänestämättä leikkaajia.
Siis valtapuolueet äänestyskieltoon. No, mitä sitten?

Kuulin, että eläkeläisten puoluetta ollaan perustamassa ja kannattajanimiä kerätään. Eläkeläiset puolustamaan eläkkeitään, meitähän on suuri joukko. Kukaan muu ei meitä puolusta kuin me itse.

9

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1,5 miljoonaa

      Hupsista - eipä näy ehdotus saavan kannatusta, missä vika?

    • vain yhdessä voitamm

      Puolueita on jo liikaa, yhdistetään voimamme.

      IPU on koko kansan asialla, äänten hajoitus ei kannata.

      Todistustaakka onkin jo aikaa sitten siirtynyt EU-jäsenyyden vastustajilta jäsenyyden kannattajille ja federalisteille; enää ei pidä kysyä EU-jäsenyyden vastustajilta, miksi EU:sta ja eurosta pitäisi erota, vaan sen sijaan pitäisi kysyä federalisteilta miksi Suomen pitäisi jatkaa järjestelmässä, joka on niin selvästi Suomen elintärkeiden etujen vastainen niin taloudessa kuin turvallisuudessa?

      http://ipu.fi/eu-suomen-romahdus/

      • Åsa Ingalill

        Totta, pienpuolueiden pitäisi yhdistyä, mutta missä mättää? Minusta tuntuu, että ihmiset lokeroituu omiin lokeroihinsa ja on vaikeaa ottaa toisen aate oman aatteen rinnalle. EU vaikutta meidän jokaisen suomalaisen elämään. Eläkkeet vaikuttavat jokaisen suomalaisen elämään.

        ONNISTUISIKO?


      • anja koivistoinen
        Åsa Ingalill kirjoitti:

        Totta, pienpuolueiden pitäisi yhdistyä, mutta missä mättää? Minusta tuntuu, että ihmiset lokeroituu omiin lokeroihinsa ja on vaikeaa ottaa toisen aate oman aatteen rinnalle. EU vaikutta meidän jokaisen suomalaisen elämään. Eläkkeet vaikuttavat jokaisen suomalaisen elämään.

        ONNISTUISIKO?

        Kelan erikoistutkija Seppo Ruotsalainen kehoittaa:
        KOVEMPAA METELIÄ ELÄKELÄISTEN OIKEUKSIEN PUOLUSTA!

        Kilpailutusten tulos
        mummot ja vaarit ulos.


      • anja koivistoinen

        Puolueita on liikaa, yhdistetään voimamme.
        KYLLÄ, näin on. Voimia kannattaisi yhdistää, mutta se ei vaan onnistu.

        Senioripuolue ry. liittyi 8.7.2012 Itsenäisyyspuolueen jäsenjärjestöksi tarkoituksena yhdistää voimat.

        Keskisuomalainen kirjoitti pääkirjoituksessaan " Kaksi pientä yrittävät erottautua yhdessä."

        "Suomen puoluekenttä liikahti alkuviikosta, kun Suomen Senioripuolue (SSP) liittyi Itsenäisyyspuolueen (IPU) jäsenjärjestöksi. Voimat päätettiin yhdistää, koska osapuolet näkivät tavoitteidensa olevan yhtänäisiä ja täydentävän toisiaan." keskisuomalainen.

        Vuosi opeteltiin, mutta kun SSP:tä syytettiin "tietämättömien vanhusten vesittäneen EU:n vastaisen nimienkeräys kampanjan niin silloinen SSP:n puheenjohtaja sai tarpeekseen ja SSP erosi Itsenäisyyspuolueesta heinäkuussa v. 2013.

        Viisasta tai ei, mutta kokeiltu on.


    • anja koivistoinen

      LAILLISTA LAITTOMUUTTA!

      Valtiovalta on syyllistynyt syrjintään eläkeläisten kohtelussa.
      Voiko miljoona eläkeläistä olla väärässä?

      Työeläkkeensaajat kokevat tulleensa epäoikeudenmukaisesti kohdelluiksi. Onko asia näin myös oikeudelliselta kannalta katsottuna?
      KYLLÄ, vastaa helsinkiläinen juristi Pekka Vuento.
      Valtiovallan tuleekin palauttaa oikeuden ja moraalin vastainen olotila vastaamaan sitä olotilaa, joka oli Suomessa ennen vuotta 1995.

    • ei oikeutta,,,

      http://heikkisantala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/156071-valtiosääntöasiantuntijat-työeläkeyhtiöt-perustuslain-vastaisia

      TYÖELÄKEYHTIÖT PERUSTUSLAIN VASTAISIA

      Perustuslain 124 §:n mukaisesti merkittävää julkista valtaa saavat käyttää vain viranomaiset.

      Perustuslakivaliokunta totesi 2011 lausunnossaan, että yksityisten antamat parkkisakot ovat julkisen vallan käyttöä ja siten perustuslain vastaisia. Eduskunta hylkäsi oikeusministeri Tuija Braxin parkkilakiesityksen.

      Yksityiset työeläkeyhtiöt käyttävät suurta julkista valtaa tehdessään eläkepäätöksiä. Perusoikeusasiantuntijoiden mukaan tämä hallintotehtävä kuuluu ilman muuta perustuslain 124 §:n piiriin. Oikeusoppineet ovat asiassa harvinaisen yksimielisiä. - Esimerkiksi:

      "Yhtiöt tekevät suuria määriä hallintopäätöksiä, joilla on suuri merkitys niiden kohteena oleville eläkkeen saajille." (Akatemiaprofessori Kaarlo Tuori; HS 6.12.)

      Kansalaiset ovat nyt bisnestään varjelevien eläkeyhtiöiden armoilla. Sairailta ja työkyvyttömiltä estetään vakuutusyhtiöiden lääkärien lausuntojen perusteella eläkkeelle pääsy, vastoin henkilökohtaisen lääkärin kantaa. Pukki on kaalimaan vartijana.

      Enemmistöhallitus saa aina läpi myös perustuslain vastaisen lain, koska perustuslakivaliokunnassa on sama enemmistö. Ideologia ja puoluepoliittinen tarkoituksenmukaisuus voittaa laillisuuden. Niin on käynyt tässäkin tapauksessa. Tuomioistuimilta puuttuu rahkeet ohittaa laittomat lait. Perustuslain 106 § antaisi siihen mahdollisuuden.

      Oikeusoppineet vaativat työeläkeyhtiöiden perustuslainmukaisuuden perusteellista selvittämistä. Se on nyt vähintä mitä pitäisi tehdä. Kumpula-Natrin (sd) kanta on häpeäksi koko politiikalle.

      Joko nyt alkaisi olla aika perustaa Suomeenkin oikeusvaltioihin kuuluva perustuslakituomioistuin ? Vai jatkammeko ihmisoikeusrikkomusten Euroopan kärkimaana ?

      Heikki Santala, järjestöneuvos, Kauniainen
      _________________________________
      Vierailkaa tuolla tutkimassa perustuslakia, sitäkin rikotaan
      monin tavoin eikä kukaan puutu.

    • anja koivistoinen

      Eikö eläkeläisten asioita hoitamaan olisi hyvä perusta asiantuntijaryhmä, joka parlamentaarisesti voisi vaikuttaa. Nyt eduskunnassa tiedetään, ettei kukaan puolusta eläkeläisten asioita.

      http:senioritry.123kotisivu.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3556
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3226
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1960
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe