Adventtikirkko tuntee erityistä vetoa Ilmestyskirjaan ja sen muulle kristiuskolle vieraisiin tulkintoihin.
Adventistien kasvoilta voit nähdä kuinka innokkaasti he odottavat maailmanloppua ja Jeesusta.
Adventistit ovat löytäneet Raamatusta heitä koskevia profetioita mm. "adventisteilla on Jeesuksen usko", "adventistit ovat lounajan jäännösseurakunta", "profetian henki Jumalalta" ja "adventtitotuus".
Adventtikirkon opinkohdissa esiintyy myös "kolmen enekelin evankeliumi".
Adventistit ovat erikoistuneet ja heidän suurin intohimonsa on maailmanlopun ja Jeesuksen tulon odottaminen, odottaminen, odottaminen, odottaminen. Adventistit uskovat että Jeesus tulee sapattina ja he pääsevät Ellen Whiten luokse. Odottaminen on varma palkinto!
1. Tess. 5:2
sillä itse te varsin hyvin tiedätte, että Herran päivä tulee niinkuin varas yöllä.
Maailmanloppua odottava järjestäytynyt amerikkalainen kultti
5
91
Vastaukset
- 1844 opin mukaan
Tuleeko Jeesus ja maailmanloppu sapattina vaiko sunnuntai?
- oletko innokas
Tunsin erään adventistipariskunnan yli 20 vuotta mutta eivät he sanoneet odottavansa Jeesuksen tulemista.
Mies oli vanhemmistossa ja he kävivät uskollisesti sapattikokouksessa.
Eivät olleet yhtään innokkaita tästä odotuksesta mutta toivottavasti sinä sapatin pitäjänä olet innokas Jeesuksen tulon odottaja joka näkyy 30 metrin päähän? Ei ole annettu meille niitä aikoja tiedoksi. Sillä Jeesus itse sanoi, että siitä hetkestä ei tiedä edes Jumalan Poika, vaan Isä yksin.
"mahtuuko kantola"-nimerkillä kirjoittanut kaiketi tarkoittaa, ettäkö ahtaasta portista taivaaseen.
Ei mahdu, sillä sana sanoo, että mahdotonta on ihmiselle pelastua.
Tarkoitukseni on kätkeytyä Jeesuksen valkoise nviitan alle - hän kyllä litistää minutkin sopivaksi.
"Adventistit uskovat että Jeesus tulee sapattina"
Tuskinpa noin ajattelevat, sillä Jeesus kehottaa rukoilemaan, ettei se tapahtuisi sapattina.
Asiasta toiseen - joku laittoi 5 vuotta vanhan viestiketjuni esiin. Sieltä näköjään löytyy osviittaa siihen totuuteen, että Jeesus tulee pilviin noutamaan omansa ja sitten hä ntulee ihan maan päälle saakka pelastamaan omaisuuskansansa ja psytyttämään "Daavidin valtaistuimen".
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5379746Oikein sanoit Antti, samoin minäkin uskon, että vain ja ainoastaan Kristuksen ansion tähden olemme kelvollisia Jumalalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35840Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15482