Minulle diagnosoitiin lastenreuma, jonka vuoksi lääkäri määräsi trexanin aloituksen. Annos olisi 20mg kerran viikossa ja seuraavana päivänä tulisi ottaa foolihappo.
Kuitenkin netistä löysimme tiedon, että trexan tulisi aloittaa pienillä annoksilla ja nostaa sitä tietyn ajan välein. Voiko noin isolla annoksella aloittaa?
Olen 14vuotias tyttö.
Trexanin aloitus?
3
468
Vastaukset
- ihan oikea annos on
Estäs muu ruokavalio?
Kertoiko lääkärisi siitä mitään?
http://personal.inet.fi/koti/remeli/reuma.htm
Trexan tablettien annostus ja hoitoaika ovat yksilöllisiä ja riippuvat hoidettavasta sairaudesta. Noudata tarkoin lääkärin antamia annostusohjeita. Lääkäri voi muuttaa annosta tarvittaessa hoidon tehon ja mahdollisten haittavaikutusten mukaan.
Reuman, psoriaasin ja psoriaasiin liittyvän niveltulehduksen hoidossa lääke otetaan yleensä kerran viikossa, suun kautta, samana viikonpäivänä. Lääkkeen otto useammin, esim. päivittäin, voi aiheuttaa vakavia myrkytysoireita. Ota tabletit suun kautta. Juo vähintään lasillinen vettä kun otat lääkkeen.
Psoriaasin ja nivelreuman hoidossa tavallinen annos on 7,5–15 mg kerran viikossa. Syöpätaudeissa annos on yksilöllinen. - .19.
Ainakin oma reumalääkärini aloitti sen 10:llä ja nosti sen 20:een hitaasti, samalla turvaverikokeita tehden. Tiedä sitten jos sinulla on joku lastenlääkäri, joka ei ole erikoistunut reumasairauksiin?
Varmista nyt ainakin, että turvakokeet tehdään normien mukaan eli alussa tiheämmin. Jos naama alka kellertää niin maksa on heikossa kunnossa.
Syö pillerit ruuan päälle, tyhjällä vatsalla saa kyllä öklön olon. - mummikin
Minullakin Trexan aloitettiin 10mg kerran viikossa kahden viikon ajan, sitten 15mg kahden viikon ajan ja sen jälkeen 20mg kerran viikossa. Minulle on sanottu, että tuon foolihapon voi ottaa jo kuuden tunnin kuluttua Trexanista.
Vuoden kuluttua Trexanin aloittamisesta vähennettiin annosta 15mg:iin. Joissakin tapauksissa voidaan annosta vähentää enemmänkin, mutta se on aina yksilöllistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2056538Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2774465"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423585Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103393Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m573382Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2482502Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941