Det lär ha varit bara ett misstag i statistiken och datamaskins kalkyler, att kyrkofullmäktige tänkte sluta svenskspråkig service i Pyttis. Nu har de räknat om igen, och fått rätt resultat, alltså att det finns över 9 % svenskspråkiga i Pyttis församling. Man ska ha åtminstone 6 % för att kunna, enligt lagen, fortsätta med församlingens tvåspråkighet. Så, nu är allt fint igen i Kymmenedalen!
Pyttis församling blir åter svenskspråkig
AllaViBarniPyttis
1595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hienoa, ihmettelimmekin, miten tuollainen yksikieliseksi muuttaminen voisi olla mahdollista perinteisesti ruotsinkielisellä Pyhtäällä.
Prosenttiluvut hämäävät tunnetusti, kun kyse on pienistä luvuista!
Noita suruseurakuntalaisia on alle 400. On todella kallista pitää noin pieniä seurakuntia pystyssä. Kuitenkin ne vaativat oman organisaationsa ja usein omat tilansa.
Ääriesimerkkinä Vantaan pikkuruinen suruseurakunta, joka vaatii pokkana miljoonien arvoista omaa seurakuntatilaa, kun omat tilat yhteisestä seurakuntatilasta ei kelpaa.
Muta ei se kauaa kestä kun tuo 6%:n raja tulee vastaan....
Östra Nyland -lehdestä voi lukea, kuinka erehdyksessä yritettiin yksikielistää perinteinen kaksikielinen seurakunta, Pyhtää.
Helsinge socken taas on oma itsenäinen, ikivanha srk ja pitäjä, jonka alueelle Vantaa on levittäytynyt.
Kyllä tekee hyvää lukea, että oikeus voittaa!
Hyvä Pyhtää!
Pyhtää ? Tuohan on vanhaa hämäläisten rantaa. SUOMENlahden rannalla.
On aivan oikein että oikeat omistajat ottavat takaisin maansa ja vieraat valloittajat häviävät tai ainakin heidän kielensä.
Timo Miettinen FM. Helsingin yliopisto:
"Kun maakuntamuseon röykkiöhautaprojekti käynnistyi vuonna 1990, osoittivat sen tulokset pian, että rautakautisten löytöjen puuttuminen Kaakkois-Suomen rannikolta johtui yksinkertaisesti tutkimusten puuttumisesta. Pyhtään Strukankallioitten roomalaiselle rautakaudelle ajoittuvan laajan röykkiöhautakalmiston löytyminen ja tutkiminen viittasi siihen, että Kymijoen toiseksi läntisimmän haaran suualueelle on kehittynyt heti rautakauden alussa kiinteää asutusta edustava yhteisö. Kaksi kaivauksissa löytynyttä silmäsolkea ajoittuvat aivan ajanlaskun alkuun, vanhemmalle roomalaisajalle. Strukan avoin arkkuhauta, joka on meillä ainoa laatuaan, saattaa olla virolaisen kauppamiehen leposija. Yhdestä Strukan haudasta löytynyt sirpin kärki viittaa konkreettisesti maanviljelyn harjoittamiseen. Hauta ajoittuu kultafoliohelmen puolikkaan perusteella 200-luvulle, nuoremmalle roomalaisajalle.
Ruotsinpyhtään Koirankallion esihistoriallinen asuinpaikka, joka sijaitsee Kymijoen läntisimmän suuhaaran varrella, muodostaa linkin kivikauden kautta varhaiselle pronssikaudelle. Siitä löytyneet pronssiesineitten valinmuotin palaset ilmentävät metallurgian alkua Kymenlaaksossa. Koirankallion löydöt viittaavat asutuksen jatkuvuuteen ja se voi muodostaa siten Strukan varhaisrautakautisen asutuksen pohjan."
Virolaisperäiset asukkaat ovat sekoittuneet Pyhtään ruotsalaiseen ja inkeriläiseen väestöön aikojen kuluessa, aina viimevuosisatoihin asti. Pyhtitsan luostarin (Koillis-Viro) munkeilla oli keskiajalta uudelle ajalle Kymijoella lohenkalastusoikeus, kuten Paadisten luostarilla oli Helsingeån alueella (nyk. Vantaanjoki). Hämäläisasutusta on ollut pohjoisessa, kaukana rannikosta eikä löytöjen perusteella saamelais- eli hämäläisheimojen pyyntikulttuuriin kuulunut metallurgia eikä pysyvä asuminen ja viljely, kuten kehittyneemmillä ruotsalaisperäisillä asukkailla.
Höpsistä.
Rautakaudella pohjoisvirolaiset ja suomalaiset ( varsinais-suomalaiset, hämäläiset ja karjalaiset alettiin nähdä omina heimoinaan vasta 1100 l. ) olivat samaa kansaa joilla oli yhteinen kulttuuri ja kieli.
Itämerensuomalaisia voisi verrata antiikin kreikkalaisiin, Sparta ja Ateena olivat omia valtioitaan, mutta samalla myös kreikkalaisia.
Suomenlahti oli yhdistävä tekijä, ei erottava.
Asutusvirta Varsinais-Suomesta oli asuttanut Hämeen jo 500 jkr. Laatokan rannat viimeistään 700 jkr.
Eivät ihmiset ennen Ruotsin kolonisaatiota 1250 l. Eläneet kivikautta Suomessa ( joka näin väittää, osoittaa karkeasti tietämättömyytynsä) Sisämaan saamenkieliset, jotka veivät oman kielensä lappiin ja sulautuivat itämerensuomalaisiin 500ekr.-500jkr. harjoittivat maanviljelystä ja tunsivat metallurgian. Vanhimmat rautaesineet on Suomesta muuten löydetty Savukoskelta, ajalta 300 ekr.
Suomessa on maanviljely, metallurgia ja keramiikkaa vanhempaa kuin Ruotsissa.
Suomessa on virallinen historiankirjoitus halunnut nähdä rannikon asumattomana Suomenlahdella, tämä siksi koska ei ole haluttu loukata ruotsinkieleisten tunteita. Näiden esivanhemmat olivatkin myöhemmin tulleita tunkeilijoita.
Rannikko olikin jo asuttu ja jaettu nautintapiireihin. Esimerkikisi Vantaanjoki oli Vanajanlaakson talonpoikien kalastusaluetta. Vuosina 1347-1351 suomalaiset menettivät oikeutensa kalastukseen Suomenlahden rannikolla.
Tässä hyvä tietopaketti Historiasta, noin aluksi.
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/?page_id=27
SuoLi-propagandaa taas tuutin täydeltä, mitäs muutakaan! Salli mun nauraa..
Kun Birger Jaarli joukkoineen katsasti Itämaakuntaansa eli Finlandia 1100-luvulla ja perusti Tavastehusin (myöh. Hämeenlinnan) linnakkeen keskelle korpimaata, oli Uudenmaan alue laajalti vielä meren peitossa.
Mitään "vantaanjokea" tai muuta vesiuomaa ei Keski-Uudellamaalla ollut vielä olemassakaan, vaan pelkkä merenlahti, joten mitkään ns. hämäläiset eli lappalaiset eivät voineet siellä kalastaa.
Kallioluodoilla ja korkeimmilla soraharjuilla oli virolaisia hylkeenpyytäjiä sporadisesti, mutta vakituisen asujaimiston muodostivat myöhemmin ruotsinkieliset suomalaiset sadoiksi vuosiksi eteenpäin.
Hämeeseen muuttaneet varsinaissuomalaiset ajoivat lappalaiset tieltään pohjoiseen, vaikkakin esim. Kangasalan ja Parkanon tienoilla tiedetään metsäkansaa asuneen vielä 1800-luvulla tiettömien taipaleiden takana, joten heitä ei voitu henkikirjoittaa mihinkään pitäjään. Sellainen oli esi-fenno luonteeltaan, että se ajoi alkuperäiskansan pois asuinsijoiltaan, orjuuttaen ja vainoten lappalaisia vuosisatojen ajan.
Sveduilla on näemmä oma historiansa, joka ei perustu faktoihin, joten mitä tuota jauhamaan....
Pohjanmaan mummallani ( syn. 1800 luvulla.) oli tapana sanoa että hullujen kanssa ei kannata riidellä, se olisi sama kuin ruikkoperse vasikkaa yrittäisi ottaa kiinni.
Voin vain todeta että puhuit itsesi "pussiin". Jos Suomenlahden rannat olivat mielestäsi 1250 l. Täysin veden alla, missä rannikko sitten oli ? Ja minne ruotsalaiset tulivat mielestäsi, merenpohjaan?
Kieliraja on keskiajasta lähtien ollut Tuusulan seudulla, Helsingin kohdalla.
Jos vesi oli noin korkealla Suomenlahdella, miten esim. Viipurin linna on rakennettu aivan veden rajaan?
Kirjoitat siis täyttä p askaa, mikä ei ole kiihkomieliseltä svedulta tietenkään yllätys.
http://www.rus-tourist.ru/suom/suomv.htm
Ratsasti aukkoja katsellen?
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013012816608169_uu.shtml
http://www02.oph.fi/etalukio/historia/autonomia/raudanpoltto.html
http://www.pilvivene.com/suurijoki/index.php?option=com_content&view=article&id=29:keramiikan-tulo-itaemerelle&catid=8:keramiikan-tuleminen&Itemid=15
https://extras.csc.fi/arctinet/pronssikausi/011.phtml
Siinä tutkittua ja puolueetonta tietoa Suomen ja lähialuiden esihistoriasta.
Tuusula on kyllä alunperin Tusby..
Nimistön historian perusteellakin voi todeta, että ruotsinkielinen on koko rannikkoseudun väestö ollut. Mm. A.O. Freudenthal tutki ansioituneesti paikannimistöä. Hänen työnsä oli maailmanlaajuisestikin merkittävää.
Eiköhän tämä ole aukottomasti nyt todistettu, että suomenkieliset ovat tulleet tunkeilijoina etelärannikollemme ja jos he haluavat jatkaa, on hankittava kaksikielisyys.Tai painuttava jonnekiin Tuhmajärville.
Så fint att Pyttisborna får höra GUDS ORD på sitt modersmål När jag är en kristen männska så skulle jag önska samma sak åt de finskspråkiga som bor på ÅLAND.Jag vet ju inte säkert,har de kanske möjlighet ?
Är inte Åland enligt lagen, ett enspråkigt land?
Alltså ett officiellt språk, och det är ju, tror jag, svenska.
Guds ord finns tillgängligt också på finska i bokhandeln, om du vill läsa Bibel, eller sedan finns det böcker i biblioteket också på Åland.